Skocz do zawartości

Kalendarz astronomiczny na 2019, 2020, 2021 i każdy kolejny rok


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

w ubiegłym roku prezentowałem wam kalendarz astronomiczny w Google Calendar, który utworzyłem z myślą o zjawiskach, mających się wydarzyć w 2019 roku. Plusem takiego kalendarza, jak wspominałem, jest to, że dostęp do niego zupełnie za darmo może mieć każdy posiadacz smartfona z odpowiednią apką.

 

Zainteresowanych zgłębieniem tematu odsyłam do ubiegłorocznego wątku, przypominając jednocześnie, że przez cały ubiegły rok skupiałem się nad poszukiwaniem nowych ciekawych zjawisk astronomicznych, które mógłbym pododawać do tego kalendarza.

 

Po pewnym czasie poszukiwań, doszedłem do wniosku, że będę kontynuował prowadzenie tego kalendarza tak długo, aż mi się nie znudzi. Chciałbym zatem poinformować wszystkich, którzy chcą otrzymywać powiadomienia o zjawiskach na własnym smartfonie, że mogą się podłączyć do mojego kalendarza bez żadnych zahamowań.

 

Byłoby mi natomiast bardzo miło, gdyby w docenieniu pracy, jaką wykonałem dokonując researchu, każdy polubił profil moich działań popularyzacyjnych na Facebooku tj.:

https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/

Bez tytułu.png

Edytowane przez slvmtz
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Taki kalendarz to bardzo pomocna rzecz!

 

Dlatego warto go rozwijać i dodawać nowe zjawiska. Łatwo to zrobić w Excelu i zapisać jako plik CSV rozdzielany przecinkami w kodowaniu UTF-8

Format takiego kalendarza (pliku CSV) poniżej w kodzie:

 

Subject,Start Date,Start Time,End Date,End Time,All Day Event,Description,Location,Private
Księżyc Aldebaran (2°27’),2020-01-07,21:36:00,2020-01-07,21:36:00,False,Księżyc Aldebaran (2°27’),Białystok,False
Księżyc BetTau (7°16’),2020-01-08,22:42:00,2020-01-08,22:42:00,False,Księżyc BetTau (7°16’),Białystok,False
Księżyc Pollux (5°55’),2020-01-11,02:42:00,2020-01-11,02:42:00,False,Księżyc Pollux (5°55’),Białystok,False

Subject i Start Date są obowiązkowe, reszta nie :)

Wygenerowałem więc widoczne koniunkcje planet i Księżyca na 2020 rok dla czasu zimowego CET i zapisałem w tej formie CSV jak powyżej (132 koniunkcje)

Użyłem świetnego programu Koniunkcje 1.7 Piotra Zdanowicza ! 

 

423208062_Adnotacja2020-03-02121141.png.f7fbd562f485e5006dd01b286c32c570.png

 

Udostępniam Wam ten kalendarz z koniunkcjami na 2020 rok. :)

Oto link:

  • Koniunkcje planet i Księżyca:

https://calendar.google.com/calendar?cid=dTlzbzJ2MzQzZ3Z2c2hvaXQ2aDM3ZmxybzRAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ

 

A tak wygląda w kalendarzu google

1767941850_Zrzutekranu(731).thumb.png.3368b58ed6f8d5c055a6c6cbb637505e.png

 

Kolorem pomarańczowym są zjawiska z kalendarza autora wątku slvmtz, a moje na niebiesko.

Zamierzam dodać inne zjawiska, tylko nie wiem jakie ?

Może fazy Księżyca i perygea i apogea ?

Może zakrycia gwiazd przez Księżyc ?

Jakieś zjawiska nagłe ! typu bliski przelot asteroid, starty od SpaceX, przeloty ISS, zapowiadane zorze ?

 

Co myślicie o tym ? Było by zainteresowanie ?

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Vader napisał:

Warto dodać sobie przypomnienie o tego typu zjawiskach w ustawieniach konkretnego kalendarza. Poza tym fajna inicjatywa i na pewno będę korzystać.

Dodałem też perygea i apogea Księżyca

 

  • Perygea i apogea Księżyca:

https://calendar.google.com/calendar?cid=ZmExcDRsNmowNTdiMjUzZXZmaWRndGs4ZjhAZ3JvdXAuY2FsZW5kYXIuZ29vZ2xlLmNvbQ

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dziś do wydarzeń astronautycznych starty STARLINKów oraz przeloty Stacji Kosmicznej (do 28 maja 2020)

Planuję dodać starty sond kosmicznych i np. zbliżenia sond do planet, asteroid, komet :)

Dziś np. sonda Osiris-REx zbliży się do Bennu na 200 metrów !!

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Limax7 napisał:

Hej, dajcie znać czy importuje Wam te kalendarze które wstawiłem bo na tablecie mojego syna nie udaje się to :(

 

Może tylko na komputerze da się importować kalendarze?

Dodawanie tych kalendarzy z linków powyżej działa tylko na komputerze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.