Skocz do zawartości

DSLR Cooler Box


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że tymczasowo jestem nieco uziemiony i o sesjach astrofoto mogę chwilowo zapomnieć postanowiłem ogarnąć mały projekcik a mianowicie DSLR Cooler Box czyli chłodzenie do mojego Canona. Chciałbym podzielić się z Wami efektami.

 

Konstrukcja oparta jest na pomyśle z tej stronki: https://www.myastroscience.com/dslrcoolerbox . W skrócie jest to aluminiowe pudełko chłodzone przy pomocy ogniwa Peltiera w którym umieszcza się puszkę. Niestety nie posiadam na mieszkaniu solidnego warsztatu z narzędziami więc miejscami stosowałem rozwiązania niemalże prymitywne (jak cięcie aluminium przy pomocy przecinaka i młotka :p). Nie odbija się to jednak na funkcjonalności. A zatem do rzeczy:

 

1. Zdjęcia:

1.thumb.jpg.fe99d95bb5fa564bffbf3c2b882d688a.jpg

 

2.thumb.jpg.f32c0d237ec3c673e438c67c0df6be3f.jpg

 

imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c341imageproxy.php?img=&key=315626ff7a94c3414.thumb.jpg.b4c1519c587688858ebb15897b4b095c.jpg

 

3.thumb.jpg.6749eed980ccb074947f48c820f6883d.jpg

2. Kilka szczegółów:

- waga (największa wada) - całość waży niestety ponad 600g z czego zdecydowana większość to radiator zewnętrzny i wiatrak.

- wydajność chłodzenia - na ten moment rekord to spadek temperatury (wewnątrz boxa!) z pokojowej (wedle wskazań wbudowanego termometru 24.2*C) do 8.6*C w ciągu 60 minut więc zaokrąglając w dół 15 jednostek. Potem licznik praktycznie staną w miejscu - spadek był bardzo powolny. Nie testowałem jeszcze jak by to wyglądało na zewnątrz przykładowo przy temperaturze startowej 15*C.

- zasilanie - 12V, +/- 6A.

- koszt wykonania (nie wliczając kosztu przesyłek):

CAŁOŚĆ to 120 zł: ogniwo Peltiera 12zł, chłodzenie (radiatory+wiatrak) 35zł, termometr 8zł, arkusz aluminium 23zł, pianka izolująca 24zł, cztery rzepy 8zł, inne (nity, podkładki itp.) 10 zł.

 

3. Test funkcjonalności:

 

Tu zdecydowanie dobre wieści. Wykonałem dziś testowo dwa darki i wyniki mówią same za siebie.

 

a) Przebieg testu:

1. Wykonanie klatki dark przy WYŁĄCZONYM chłodzeniu (ISO 800, t=600s, temp. matrycy 28*C)

2. Włączenie chłodzenia (czas schładzania = 60 minut)

3. Wykonanie klatki dark przy WŁĄCZONYM chłodzeniu (ISO 800, t=600s, temp. matrycy 13*C)

 

b) Wyniki:

 

Wynik prezentuję w formie gifa. Przedstawia on jak zmienia się ilość szumu w zależności od tego czy użyto chłodzenie czy nie. Ten sam fragment obu darków o wymiarach 500x500 px.

 

3p2qqo.gif.7b9c0e77b9d8a15d3f5e58697dc7c2ef.gif

4. Dwie sprawy na koniec:

I) Czeka mnie jeszcze test na lightach - bardzo jestem ciekaw jak to wyjdzie, ale sprawa wygląda zdecydowanie obiecująco.

II) Największe obawy są oczywiście związane z wagą - czy oryginalny wyciąg z ED80 da radę. Mam spore wątpliwości, więc zakładam, ze trzeba będzie nad tym jeszcze troszkę pogłówkować. Niestety 90% setupu mam na wsi i nie mogę tego sprawdzić w tym momencie.

 

C.D.N

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje projektu. Waga nie wydaje się duża. Samego Canona z pudełkiem wyciąg powinien utrzymać. Oby tylko mocno nie wiało, bo to spory żagiel.

Wydaje mi się, że lepszy efekt uzyskałbyś umieszczając wiatrak wewnętrzny tak, aby wiał na radiator (choć to może tylko przyśpieszy chłodzenie, ale wydajności nie zmieni). Wydaje mi się też, że można by zwiększyć radiator zewnętrzny kosztem wewnętrznego.

 

Jaka to gąbka/styropian? Zastanawiałeś się żeby zrobić to z XPS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Gratulacje projektu.

Dzięki :)

 

6 minut temu, MateuszW napisał:

Wydaje mi się, że lepszy efekt uzyskałbyś umieszczając wiatrak wewnętrzny tak, aby wiał na radiator (choć to może tylko przyśpieszy chłodzenie, ale wydajności nie zmieni). Wydaje mi się też, że można by zwiększyć radiator zewnętrzny kosztem wewnętrznego.

Możliwe, że masz rację co do radiatorów. Faktycznie mogłoby to przyśpieszyć sprawę, ale aż tak czas mnie zwykle nie nagli przed sesją.

 

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Jaka to gąbka/styropian? Zastanawiałeś się żeby zrobić to z XPS?

Kupiłem taką kauczukową piankę wygłuszającą -> https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszajace/K9s-Pianka-wygluszajaca-kauczukowa-9mm-samoprzylepna-izolacyjna-gumowa. O XPS nie myślałem w sumie. Ilość potencjalnych rozwiązań jest tu spora.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mateusz_D napisał:

Możliwe, że masz rację co do radiatorów. Faktycznie mogłoby to przyśpieszyć sprawę, ale aż tak czas mnie zwykle nie nagli przed sesją.

Pozycja wentylator wpłynie na czas, a zmiana wielkości radiatorów mogłaby poprawić siłę chłodzenia. Bo najważniejsze jest odprowadzanie ciepła ze strony gorącej.

16 minut temu, Mateusz_D napisał:

Kupiłem taką kauczukową piankę wygłuszającą -> https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszajace/K9s-Pianka-wygluszajaca-kauczukowa-9mm-samoprzylepna-izolacyjna-gumowa. O XPS nie myślałem w sumie. Ilość potencjalnych rozwiązań jest tu spora.

Im materiał lepiej izoluje ciepło tym lepiej. XPS używa się do izolacji budynków, więc powinien być dość dobry. Ta pianka nie wiadomo jaką ma izolację cieplną, bo nie do tego została wymyślona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MateuszW napisał:

Pozycja wentylator wpłynie na czas, a zmiana wielkości radiatorów mogłaby poprawić siłę chłodzenia. Bo najważniejsze jest odprowadzanie ciepła ze strony gorącej.

Im materiał lepiej izoluje ciepło tym lepiej. XPS używa się do izolacji budynków, więc powinien być dość dobry. Ta pianka nie wiadomo jaką ma izolację cieplną, bo nie do tego została wymyślona :)

Traktuję ten egzemplarz jako osobisty prototyp. Dzięki za uwagi bo wiem, że są słuszne. W sprawach technicznych jesteś gość nie z pierwszej łapanki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mateusz_D napisał:

Traktuję ten egzemplarz jako osobisty prototyp. Dzięki za uwagi bo wiem, że są słuszne. W sprawach technicznych jesteś gość nie z pierwszej łapanki ;)

Traktuj tutaj moje porady raczej jako pomysły niż rozwiązania, bo mam w tym temacie tylko teoretyczne pojęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.