Jump to content

Astronomia w TV


Recommended Posts

Mam pytanko jakie programy astronomiczne (lub związane pośrednio z astro) mozna teraz ogladac w TV?

 

Ja znam tylko "Symulator faktu" w TVP i "Magazyn astronomia" (który mnie zreszto bardzo rozczarowuje) w TVN Meteo. Czasem tez cos jest na Discovery.

 

Tak przy okazji, to mam pytanko czy nie ma przypadkiem jakiegos kanalu poswieconego wylacznie astronomii? Jesli tak, to napewno bylby to zagraniczny :D , chociaz i tak pewnie takiego nie ma, ale pytam z ciekawosci :D

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam, że kiedyś był bardzo fajny program "Kwant"(był nie tylko o astronomii). W jednym konkursie dawali nawet jakiegoś Uniwersała. Był to wtedy szczyt moich marzeń :szczerbaty: .

Obecnie czasami oglądam "Laboratorium" na TVP(nie pamiętam czy na 1 czy na 2, ani kiedy :oco: ) i oczywiście lookam na Discovery. Też nie znam żadnego programu o astro non stop, więc dołączam się do pytania.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Na którejś ze "starych analogowych" Astr jest program BR. Na nim to, gdy skończą się programy przewidziane ramówka jest pewnego rodzaju 'zapchajdziura'. Nazywa się to Space Night. Leci bodaj aż do 6 rano (niestety 'zapętlone'). Bywały tam filmiki krecone nad nami (między innymi zaśmiecenie światłem - koszmar), jakieś informacje na temat różnych misji i inne takie. Z ambitniejszych rzeczy wykłady w programie Aplha Centauri, prowadzone przez człowieka znającego się na rzeczy i przede wszystkim ciekawie opowiadającego. Na szczęście program nie trwa zbyt długo, gdyż przynajmniej ode mnie wymaga duuużej koncentracji, co jest deczko męczące jak się z językiem nie ma do czynienia na codzień. Nie dość że nie po naszemu, to jeszcze o 'kosmicznych' sprawach ;).

 

Geschichtenerzählen und Astrophysik - das sind seine beiden großen Leidenschaften: Dr. Harald Lesch (44)  ist Professor für theoretische Astrophysik an der Uni München und unterrichtet Naturphilosophie an der Hochschule für Philosophie S.J. in München. Er ist Mitglied der Kommission "Astronomie in Unterricht und Lehramt". Seine Hauptforschungsgebiete sind kosmische Plasmaphysik, Schwarze Löcher und Neutronensterne.

 

Googiel znalazł oczywiście stronę programu:

http://www.br-online.de/wissen-bildung/spacenight/

Jak widzę są tam pliki rm do obejrzenia.

Ooo... widzę, że też i o normalniejszych porach coś jest :).

Jak się tylko dopcham do lepszego łącza to przestane żałować, że nie mam obecnie dostępu do tego programu, skoro odcinki udostępniają :).

 

pozdrawiam,

Piotrek

Edited by sn-rf
Link to comment
Share on other sites

Nawiązując do tematu, na okładce książki Patricka Moore'a ("Przewodnik po gwiazdach i planetach") jest informacja, że od kilkudziesięciu lat prowadził on comiesięczny, nocny program o astronomii na BBC. Z innego źródła dowiedziałem się z rok temu, że ostatnio z powodu choroby opuścił on po raz pierwszy ten program. Czy ktoś może wie, czy taki program na BBC nadal istnieje i kiedy jest nadawany?

Link to comment
Share on other sites

Pocieszająca informacja na stronach BBC:

 

"Astronomy remains his first love, and he has no plans to retire from The Sky at Night. "This century will be very interesting, though I will only see the first part of it, of course," he muses. "For instance, the first man on Mars has probably already been born, and we may have made contact with another life-form from somewhere we can only see clearly from Earth in the sky at night."

 

I bardzo dobrze :rolleyes:

 

http://www.bbc.co.uk/science/space/spacegu...rickmoore.shtml

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.