Skocz do zawartości

Montaż SkyWatcher EQ5 GoTo SynScan PRO - problem


Primero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jestem posiadaczem Montażu EQ5 GoTo. Od tygodnia mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. 

Gdy wpisuje wszystkie dane do pilota i chcę wykonać alignacje na gwiazdę to montaż ma dość duży błąd i nie nakieruję na gwiazdę jak powinien. Gdy nie chcę wykonać alignacje i przechodzę od razu na obiekt np. Wenus lub księżyc, to można powiedzieć, że prawie idealnie nakieruje, lecz dalej na gwiazdy ma duży błąd. Testowałem również na mgławicach lub glaktykach, lecz tylko M63 w miare dobrze pokazał, reszta obiektów katastrofa. 

Jeżeli chodzi o montaż to

-Lunetka wycentrowana jest oraz jest dobrze ustawiona na polarną.

-Jest wypoziomowany oraz wyważony

-Wszystkie dane do pilota są na pewno poprawne, używam również aplikacji PolarFinder.

Zasilacz mam 12V/2A więc powinno być ok, dla pewności drugi sprawdziłem. Wersja syncana 04.39.04.

 

Już nie wiem w czym może być problem, próbowałem już wszystkiego (myślę), ale nic mi już nie przychodzi do głowy co to może być.

Jeżeli ktoś jest w stanie pomóc to bardzo bym prosił, dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten montaż. Nigdy nie pokazuje jak powinien, mimo że całość wpisywana jak trzeba. Aktualnie przy aligacji szukam po prostu tych gwiazd "po omacku". Po znalezieniu pierwszej dalej jest już lepiej. Ogólnie przyznam, że całość to szajs nie sprzęt i kasa wyrzucona w błoto. GoTo tylko z nazwy, bo trzeba samemu całe niebo i tak najpierw przekopać by dojść do czegokolwiek. Dałem się namówić, bo niby to jest dobry i popularny wybór dla początkującego, ale osobiście wolałbym nawet sporo wtedy dopłacić i mieć coś co działa jak przystało.

 

Jeżeli o Polar Finder chodzi, to jeżeli mówimy o tej samej aplikacji (bo jest ich kilka pod taką nazwą w Google Play, ale mam na myśli tę płatną za 0,99e), to u mnie pokazywał strefę GMT +02, mimo że jestem w +01, także nie wierzyłbym tej aplikacji do końca. Najlepiej wklepuj dane z Synscan Init. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alignacji zrezygnowałem już po pierwszej gwieździe myśląc, że ciągle coś źle robię, ale faktycznie spróbuje wykonać alignacje poprawnie na trzy gwiazdy i pierwszą po prostu namierzę ręcznie i zobaczymy. Śmieszy mnie to, że tak jak wspominałem na wenus lub księżyc prawie, że bezbłędnie pokazał

Dużo czytałem przed kupnem o tym montażu i naprawdę przygotowałem się tak, żeby wszystko dobrze ustawić z początku, dużo filmików oglądałem i nie widzę tu nic żebym źle ustawiał.

Szczerze mówiąc, to tez bym chciał lepszy sprzęt, ale środki już by na to nie pozwały :D Ale myślę, że nie powinno być aż takich problemów z tego typu montażem, nie wiem czy każdy ma taki problem z początku z nim? 

PolarFinder ten płatny. Wcześniej też patrzyłem na dane współrzędnych i wszystko się zgadza tak jak na apce, ale spróbuje też na drugim programie który podałeś, dzięki.

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Po prostu patrzyłem na różne filmiki i jak ludzie robili alignacje na pierwszej gwieździe to faktycznie nie trafiało, lecz nie z tak olbrzymim błędem jak ja mam i dlatego mnie to zaniepokoiło. Jak tylko będzie pogoda, to postaram się ogarnąć temat i ręcznie nacelować nawet z takim błędem. Dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie udało się. Montaż rozsprzęgliłem i ręcznie ustawiłem na pierwszą gwiazdę, ponieważ bym do jutra ustawiał to pilotem :D

Dwie następne gwiazdy niemal, że idealnie nakierował. Wszystkie obiekty super już pokazywał, cieszę się ogromnie, dziękuje bardzo za pomoc :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.