Skocz do zawartości
  • 0

Nowy GSO 8" czy używka Orion Optics 150x750


sebar25

Pytanie

Dzień dobry. 

Jako że to mój pierwszy post na forum to się przywitam. Ja 42l, informatyk z Jasła/Podkarpacie, uległy.

Dwa miesiące temu kupiłem dziecku na  8 urodziny teleskop. Na początek "bo jak by czasem młody nie załapał"

prawilny firstscope 76/300 na dobsonie. Tej samej nocy ładnie go spakowałem i wymiana na rozkładany 130/650.

Młody zadowolony bo nawet dałem mu się pobawić. No i jak by to powiedzieć dostałem rykoszetem i wpadłem. 

Oryginalny montaż mimo że zgrabny to jednak w teren się średnio nadaje. Stawianie tego na samochodzie czy na ziemi

jest średnio wygodne a dorabianie stołeczka zupełnie bez sensu. Dorobiłem osłonę z pianki, i nawet wycyganiłem

od teścia statyw alu, taki geodezyjny i dorobiłem prowizoryczne mocowanie. Działa i całość waży jakieś 5kg.

Po kilku nocach spędzonych pod chmurką apetyt rośnie i chcę czegoś lepszego dla siebie. Coś co więcej pokaże

i w przyszłości może też będzie się nadawało się do astrofoto. Zastanawiam się nad tubą GSO 8"/1000 od delty ale

zerkam też na astro fora i pokazała się tuba zacytuję "Orion Optics UK 150/750 wersja 1/10 PV SR=0,991". Pieniądze

podobne. Proszę fachowców o poradę. Czy optyka Oriona jest faktycznie tak dobra że obraz (jasność/detale) będzie

podobny do tego co zobaczę przez chińskie GSO?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej, 

zależy jakie masz priorytety. Jeśli głównie DSy to lepiej już szukać używanego Newtona 10". 

 

A te parametry "1/10 PV SR=0,991" są podane dla fali o długości 632.8 nm. Oczy najlepiej widzą przy około 580 nm czyli wynik jest już "zawyżony". Po za tym, to jest badanie tylko LG (gołego czy naparowanego nie wiem), dochodzi jeszcze LW. Choć mimo to, teleskop na pewno jest lepszy jakościowo od Synt czy GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, astrokarol napisał:

Hej, 

zależy jakie masz priorytety. Jeśli głównie DSy to lepiej już szukać używanego Newtona 10". 

Tak ale 10" to już swoje waży i tego pod pachę nie wezmę a że mieszkam w centrum to o oglądanie na miejscu nie wchodzi w grę.

Teleskop będzie jakościowo lepszy w jakim sensie? Możesz rozwinąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, sebar25 napisał:

Dzień dobry. 

Jako że to mój pierwszy post na forum to się przywitam. Ja 42l, informatyk z Jasła/Podkarpacie, uległy.

Dwa miesiące temu kupiłem dziecku na  8 urodziny teleskop. Na początek "bo jak by czasem młody nie załapał"

prawilny firstscope 76/300 na dobsonie. Tej samej nocy ładnie go spakowałem i wymiana na rozkładany 130/650.

Młody zadowolony bo nawet dałem mu się pobawić. No i jak by to powiedzieć dostałem rykoszetem i wpadłem. 

Oryginalny montaż mimo że zgrabny to jednak w teren się średnio nadaje. Stawianie tego na samochodzie czy na ziemi

jest średnio wygodne a dorabianie stołeczka zupełnie bez sensu. Dorobiłem osłonę z pianki, i nawet wycyganiłem

od teścia statyw alu, taki geodezyjny i dorobiłem prowizoryczne mocowanie. Działa i całość waży jakieś 5kg.

Po kilku nocach spędzonych pod chmurką apetyt rośnie i chcę czegoś lepszego dla siebie. Coś co więcej pokaże

i w przyszłości może też będzie się nadawało się do astrofoto. Zastanawiam się nad tubą GSO 8"/1000 od delty ale

zerkam też na astro fora i pokazała się tuba zacytuję "Orion Optics UK 150/750 wersja 1/10 PV SR=0,991". Pieniądze

podobne. Proszę fachowców o poradę. Czy optyka Oriona jest faktycznie tak dobra że obraz (jasność/detale) będzie

podobny do tego co zobaczę przez chińskie GSO?

 

Ja polecam Gso 8 deluxe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, sebar25 napisał:

Tak ale 10" to już swoje waży i tego pod pachę nie wezmę a że mieszkam w centrum to o oglądanie na miejscu nie wchodzi w grę.

Teleskop będzie jakościowo lepszy w jakim sensie? Możesz rozwinąć? 

Ale wiesz że taki teleskop nosi się oddzielnie tube i montaŻ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, sebar25 napisał:

Tak ale 10" to już swoje waży i tego pod pachę nie wezmę a że mieszkam w centrum to o oglądanie na miejscu nie wchodzi w grę.

Konkretnie które 8" bo piszesz o wersji 1000 mm ?

 

12 minut temu, sebar25 napisał:

Teleskop będzie jakościowo lepszy w jakim sensie? Możesz rozwinąć? 

Teoretycznie ma lepszą sprawność w odbiciu światła (ale na certyfikacie tego nie ma), mniejszą "chropowatość" luster czyli obraz szczególnie planet będzie lepszy (ostrzejszy, bardziej kontrastowy). Tylko nie wiem czy warto, szczególnie dla początkującego. Wątpię byś zauważył różnicę.

 

Nadal podtrzymuje pytanie, jakie masz priorytety ? 

Napisz coś więcej po przeczytaniu tych podpiętych tematów: 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten Orion jest zoptymalizowany do astrofoto i trzeba za to zapłacić ekstra. Jakość pewnie jest wyższa, niż np. GSO, ale szczerze mówiąc nie wiem, czy w zastosowaniach wizualnych dałoby się to zobaczyć. Poza tym ma dwa cale mniej niż GSO 8", więc w wizualu mógłby nawet wypaść gorzej.

No i to jest sama tuba, bez montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, astrokarol napisał:

Hej, 

zależy jakie masz priorytety. Jeśli głównie DSy to lepiej już szukać używanego Newtona 10". 

Tak. Raczej DSy bo ileż można oglądać księżyc  albo czekać na saturna do 3ciej  zanim się pokaże. 

10" to niezła krowa ale i tak muszę jechać samochodem poza miasto i tam się rozkładać. żeby cokolwiek zobaczyć. 

Szczerze to nie wiem jak to ogarnę w pojedynkę bo jak skręciłem z kartonu walec 120cm/30cm

to mnie śmiech ogarnął a potem przerażenie.  Może wersja flex od SW? Ale tam podobno ten montaż kuleje

bo nie jest na łożyskach. Powiedzmy że zdecyduję się na tę 10" krowę. Muszę do tego zrobić jakąś platformę

żeby to wypoziomować w terenie. Bo chyba nie podstawia się cegłówkami :D Czym różni się wersja od teleskopy

biała od wersji niebieskiej od delta? Na teleskopy piszą że to wersja... deluxe, delta nic nie pisze. W komplecie

okulary 30 i 9mm.  Tę 9tkę to pewnie mogę sobie przerobić na solniczkę i chyba bardziej robi za wypełniacz.

Mam barlowa x2 1,27 Chciałbym dokupić ES 16mm 68' to z tym barlowem miałbym zastępstwo 9mm. 

Czysto teoretycznie jest sens brania do tego teleskopu okularu ES 82' z ogniskową 6.7-4.7mm? 

PS. Żona jeszcze nie wie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, sebar25 napisał:

Może wersja flex od SW? Ale tam podobno ten montaż kuleje

bo nie jest na łożyskach

Musi się wypowiedzieć ktoś kto wie czy SW Flex 10" ma łożyska w osi azymuntalnej. 12", 14", 16" na pewno mają.

47 minut temu, sebar25 napisał:

Muszę do tego zrobić jakąś platformę

żeby to wypoziomować w terenie. Bo chyba nie podstawia się cegłówkami

O ile nie obserwujesz na skarpie albo zaoranym polu to nie potrzebujesz żadnej platformy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.