Skocz do zawartości

Budowa teleskopu z pomocą PTMA


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Interesuje się astronomią od 2 lat i zacząłem myśleć poważnie nad teleskopem. Ostatnio przeglądając stronke Warszawskiego PTMA zwróciłem uwage na słowa:

 

Z naszą pomocą możesz wykonać swój własny teleskop.

 

- Czy macie jakieś doświadczenia z budową teleskopu w tej instytucji?

- Jak wygląda oferowana "pomoc" ( jestem całkiem zielony w dziedzinie optyki).

- Ile zajeła by budowa i jakich kosztów się spodziewać (planuje newtona 200/1200)?

- Do kogo się zwrócić?

- Budować czy kupować ( oto jest pytanie :mellow: )?

 

Poozdroofka Jacek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba cenowo nie zrobisz taniej niż Synta 200/1200 .

Może w skrócie .

2 krążki pyrexu 3 cm grube 238 mm średnicy to ok 200 zł .

proszki , kalafonia , smoła/ lepik/ 50- 100zł

napylenie 50 zł w 1 klasie twardosci lub pełne 250- 300zł

lusterko 120-200 zł

pająk własnej roboty 30 zł

tuba aluminiowa 200 zł

wyciąg 100- 300 zł

Materiały do montażu Dobsona 50 zł

obudowa do lustra 100 -200 zł

Jakbyś chciał dać do parabolizacji to 200-350 zł

ale to w PTMA powinni pomóc zrobić , odpada koszt budowy Noża Fucolta , pewnie część z w/w rzeczy kupisz w cenie ninimalnej . Do tego najcenniejsze to porady . Jak ustrzec się od rys , kontrola pracy i wyjdzie dobre .

Robiłem samodzielnie , musiałem dać do parabolizacji bo nie potrafiłem dokładnie pomierzyć ogniskowych sfer . Lustro szlifowałem i polerowałem na podwórku z rana gdy rosa jeszcze była , mało kurzu . Raz dmuchnęło i rysy to moja specjalność . Nie było ich widać przed napyleniem .

Ręcznie w tydzien można wyszlifować , wypolerować i wyprowadzić na sferę takie lustro . Często kilka miesięcy szczególnie gdy jest parabolizowane , lub ma ślady po grubszych proszkach .

Cena przy odsprzedaży jest mniejsza niż za fabryczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli waszym zdaniem bardziej opłaca się kupić teleskop np. Synta 200/1200 niż robić go na własną ręke? Jest ktoś na forum kto robił telepa w PTMA i chce się podzielić informacjami. Gdzie jest granica opłacalności zrobienia teleskopu na własną ręke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyznaczyc sobie te granice musisz odpowiedziec na kilka pytan.

 

1. Czy mam wystaczajace zaplecze? A jesli nie to jakie inwestycje musze w tym kierunku poczynic?

2. Na ile wyceniam czas wlozony w te budowe?

3. Jakie sa moje mozliwosci manualne? Tzn. ile razy sie poddam i zaplace fachowcowi za wykonanie elementu bedacego poza moim zasiegiem.

 

Z moich doswiadczen oplaca sie remontowac kupione szroty. Mamy wtedy np. gotowa tube z cela i pajakiem. Dokupujemy tylko wyciag, budujemy szukacz itp. Lustro zamawiamy lub szlifujemy sami. Sporo mozna tez zaoszczedzic remontujac statywy i montaze z odzysku. A te "szroty" mozna czasem dopasc za bardzo male lub wrecz symboliczne pieniadze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najtansze rozwiązanie . Kupić okazyjnie tubę , czasem cały .

Na allegro była w sprzedaży za 99 zł kompletna tuba 114/900 łącznie zwyciągiem z wykręcaną reukcją na 1 cal . Często sprzedaje okulary - Gringo . Możesz do niego napisać , chyba jej nie sprzedał .

Za 300 zł jest tutaj w ogłoszeniach sprzedam tuba 150/ 1000 czy podobnie z wyciągiem .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest dobra, spredajacy pewny. Pytanie czy tych chcesz kupic taka dluga i ciezka rure? Czy masz sprecyzowane jaki sprzet cie interesuje? Pod dobsona to to jest bardziej niz OK. Ale jezeli bedziesz chcial to powiesic na mont. paralktycznym to nie bedzie to tani montaz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma stać na dobsonie i slużyc do obserwacji nie do astrofoto. Ma to byc poprostu nie droga armata. Mam duzo miejsca na jego przechowywanie a z transportem tez nie powinno byc problemow. Z tego co wyczytalem na forum to mozna pod dobsony dorobic naped ale to pozostawiam narazie w sferze marzen. Tak jak juz powiedzialem myslalem o troche wiekszej tubie np 200 mm lustro wiec gdyby cos sie znalazlo tez w tak okazyjnej cenie to piszcie na PW.

 

P.S. Jak by sie ktos znalazl kto w PTMA tworzyl swojego telepa niech sie podzieli tutaj swoimi doswiadczeniami.

 

P.S.2 Moze to glupie pytanie ale czy do PTMA 3ba sie zapisac :icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parabolizowane i napylone lustro kosztuje więcej niż 300 zł . 150 mm lustro jest całkiem użyteczne . I tak większość z astromaniaków ma mniejsze . :Beer:

Jest mniejszy wpływ zakłuceń atmosferycznych niż w 200 .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze na allegro teleskop na montażu paralaktycznym z firmy U 200/1000.

Trudno powiedziec na jakiej jakości ma lustro . Bywało różnie . Montaż ma paralaktyczny to bardziej z nazwy . Sam montaż waży ok 25 kg. jest nieporęczny . Mam taki . Często nie chce mi się z min szarpać . Tzw. mikroruchy na śrubkach przesuwają tubę ale bardzo wprowadzają ją w drgania . Wydawało misię ,że to jest montaż paralaktyczny do czasu zabawy z innym . Tuba ma nietypowej średnicy wyciągu - do wymiany . To samo z okularami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem w PTMA ale sam zrobiłem telepa z tym, że lustra kupiłem bo stwierdzilem, że to zbyt ważny element i wolałem, żeby były wykonane przez fachowców. Ogólnie na teleskopie 230/1500 zaoszczędziłem około 300pln. Co innego jeśli chodzi o radość z tworzenia, której nie masz jeśli kupisz gotowy teleskop. Jeśli chcesz sam robić to przedewszystkim musisz ściągnąć odpowiedni programik do projektowania teleskopu a potem tylko trzymaj się projektu. Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej można zaoszczędzić na budowie montażu paraliktycznego. W moim przypadku jest to 50% ceny-2000 zamiast 4000 dla montażu o podobnych parametrach i możliwościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem w PTMA ale sam zrobiłem telepa z tym, że lustra kupiłem bo stwierdzilem, że to zbyt ważny element i wolałem, żeby były wykonane przez fachowców. Ogólnie na teleskopie 230/1500 zaoszczędziłem około 300pln. Co innego jeśli chodzi o radość z tworzenia, której nie masz jeśli kupisz gotowy teleskop. Jeśli chcesz sam robić to przedewszystkim musisz ściągnąć odpowiedni programik do projektowania teleskopu a potem tylko trzymaj się projektu. Z mojego doświadczenia wynika, że najwięcej można zaoszczędzić na budowie montażu paraliktycznego. W moim przypadku jest to 50% ceny-2000 zamiast 4000 dla montażu o podobnych parametrach i możliwościach.

 

Jak zrobiłeś podstawę z regulacjami pod lustro 230 mm . Na tym się zaciąłem w składaniu swojego . Niby wiem jak klasycznie ,ale mi jakoś nie podchodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sklejkę 18mm 1 wyciąłem dwa krążki- jeden o średnicy takiej jak średnica wewnętrzna tybusu a drugi o 4mm mniejszy. Skręciłem ściskiem stolarskim oba koła współosiowo i wywierciłem 6 orworów o fi=6mm na okręgu współosiowym z kołami na promieniu 95mm. Potem rozkręcilem ścisk i w większym kole otwory rozwierciłem do fi=8. W mniejszym kole z jednej strony pogłębiłem otwory o 4mm wiertłem 10. W owory mniejszego koła wkladasz śruby fi 6x60 lub 6x55 z łbami sześciokątnymi. śruby wkładasz od strony pogłębienia fi 10 i dobijasz łeb młotkiem, żeby nie wystawaly oraz aby się zaklinowały w otworach. od drugiej strony na śruby nakładasz 6 sprężyn ściskających- ja kupiłem takie w sklepie metalowym. nakładasz następnie duże kółko na otwory i naciągasz wstępnie śrubami motylkowymi najlepiej mosiężnymi. Lustro przykleilem do mniejszego koła z tym, że trzega to zrobić idealnie centrycznie. Najlepiej natrasować sibie wcześniej kółko ,na które kładzie się lustro. Gotowe :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.