Skocz do zawartości
  • 0

Brak mikroruchów BK707AZ2


Marek Moczymorda

Pytanie

Witam. Temat dotyczy SkyWatchera 70/700 AZ2, teleskop przed chwilą złożony no i jest problem z nakrętką od mikroruchów (góra/dół) kręcenie tymże pokrętłem na tym stalowym pręcie nie daje żadnego rezultatu, śruba się wykręca a teleskop się nie obniża ani nie podnosi, mogę ją nawet całkowicie wykręcić. W czym może być problem?


Edit: Zdjęcie poglądowe.

Edit2: Dobra już sobie sam poradziłem, te czarne pokrętła mocujące tubę do montażu muszą być delikatnie poluzowane. *facepalm*

20200828_120843.jpg

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To raz, a dwa to ta srebrna śrubka blokująca pręt z przodu przy głowicy montażu musi zostać zakręcona z powrotem po wstępnym wycelowaniu teleskopu. Te czarne pokrętła blokady osi w widłach o których piszesz powinny być poluzowane cały czas w zasadzie. Piszę te szczegóły pro publico bono, bo Ty już doszedłeś co i jak.

Pozdrawiam, udanych obserwacji

-J.

P.S. czasem te lunetki na AZ2 moga byc zbyt dobrze wyważone w widłach i to generuje luzy na tym typie mikroruchu, czego on nie znosi. Sposobem na to jest minimalne dociążenie jednego z końców tuby albo dodanie jakiejś cienkiej gumki tekstylnej, która naciagnięta minimalnie kasuje luz.

Edytowane przez Jarek
P.S. ...
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Jarek napisał:

To raz, a dwa to ta srebrna śrubka blokująca pręt z przodu przy głowicy montażu musi zostać zakręcona z powrotem po wstępnym wycelowaniu teleskopu. Te czarne pokrętła blokady osi w widłach o których piszesz powinny być poluzowane cały czas w zasadzie. Piszę te szczegóły pro publico bono, bo Ty już doszedłeś co i jak.

Pozdrawiam, udanych obserwacji

-J.

P.S. czasem te lunetki na AZ2 moga byc zbyt dobrze wyważone w widłach i to generuje luzy na tym typie mikroruchu, czego on nie znosi. Sposobem na to jest minimalne dociążenie jednego z końców tuby albo dodanie jakiejś cienkiej gumki tekstylnej, która naciagnięta minimalnie kasuje luz.

 

Dzięki za odpowiedź, jeśli chodzi o ten luz w pionie to rzeczywiście jest dość spory jakieś 1-2mm przy mocno poluzowanych tych 2 pokrętłach, mocniejsze ich dokręcenie bardzo pomaga ale skutkuje tym że pokrętło mikroregulacji kręci się zauważalnie ciężej a przy mocnym dokręceniu zupełnie eliminuje luz wraz z mikroruchami, także póki co staram się dokręcać tak "pomiędzy". 

Obciążenie tuby wydawało by się najprostszym rozwiązaniem, a jeśli chodzi o te gumki mógłbyś napisać trochę dokładniej gdzie je zastosować?

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzisiaj niebo pozwoliło na jedną z pierwszych obserwacji, przy okazji udało mi się zrobić jakieś zdjęcia. (Galaxy A50 "z ręki", to była mordęga nigdy więcej..)

Pierwsze to 25mm. + Barlow, następnie ten sam okular bez Barlowa i na koniec 10mm. + Barlow.. kilka dni po zakupie myślę już nad czymś lepszym. :)

 

20200902_230823.jpg

20200902_225505.jpg

20200902_224116.jpg

Edytowane przez Marek Moczymorda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.