Skocz do zawartości

Refraktor Synta 102/1000


Jacek44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Mam pytanie - czy była w Jachrance jakaś Synta 102 ?

Pytanie to nawiązuje do tematu zapoczątkowanego na poprzednim forum przez Jesiona i właściwie zakończonego  stwierdzeniem - zobaczymy po Jachrance.

Proszę o praktyczne uwagi na temat tego refraktora.

 Pozdrawiam Wszystkich  Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda!  A może odezwie się jakiś szczęśliwy posiadacz tego refraktora?

Np. na przewrotne pytanie - możliwość kolimacji soczewki- to zaleta czy wada ? ( w refraktorze tej klasy rzadko spotykana) - może odpowiedzieć tylko użytkownik. Mianowicie jak często trzeba korzystać z tej opcji? Może przed każdą obserwacją?... Mnie osobiście kojarzy się to trochę ze spadochronem wydawanym każdemu pasażerowi LOT-u... A może jest wręcz odwrotnie.. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Obudowa i oprawy mechaniczne chińskich wyrobów nie zawsze są  jednakowo precyzyjne i teka regulacja jest wielką zaletą bo pozwala perfekcyjnie wyosiować obiektyw, robi sie to zwykle raz dobrze na poczatku i można sprawdzić co kilka lat czy jest nadal O.K.  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martel, nie było tam synty 102, były dwa krotkie Celestrony o tej samej aperturze-to ten sam sprzęt co Synta a nawet ta sama fabryka, o ile wiem. Oglądaliśmy tym krotkim achromatem Chomika Jowisza oraz parę M-ek (M51-całkiem nieźle). Co do Jowisza to oczywiście fiolet dawał się we znaki, ale po przesłonięciu apertury wiekszość otoczki znikała i obraz był nawet niezły, spodziewałem się zupełnego d, a tu proszę-ostrość do zaakceptowania i bezstresowego "używania". Są to bardzo wygodne refraktorki ze względu na wymiary,  gorzej jest z wykonczeniem, sporo plastiku w montażach. Niemniej jednak sprzęt jest całłkiem fajny i zgrabny (mały gabarytowo)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, były dwie 102 f/5. Obraz planet niezły, ale aberracja widoczna (subiektywnie: o wiele bardziej niż w Tale100RS, ale piszę to jako właściciel Tała), ale gwiazdy w gromadach ostre. M51 też ładnie widoczna. Zgrabny teleskop, fajny montaż, mikroruchy na .... wyciągach(?), co bardzo ułatwia prowadzenie. Podobał mi się. Mój kolega się napalił na takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniałeś je przecież obiektywnie bo patrzyleś przez nie i swojego Tala więc nie asekuruj się (jak rasowy prawnik) z zabraniem zdania, aberracja chromatyczna jest oczywiście dużo większa i jest to dla nas oczywiste to Traweler o trochę innych zastosowaniach niż Tal 100   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz , przy tej samej średnicy 100mm  i rodzaju obiektywu, tutaj achromat, aberracja chromatyczna zależy tylko od ogniskowej, czym dłuższa tym jest ona mniejsza ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać! Właśnie , takie niezależne spostrzeżenia są najbardziej cenne.

A tak na marginesie na jakim montażu był ten celestron?

W/g specyfikacji jest na azymutalnym i waży ok 17 kg ,zaś Synta 102/1000 na EQ-3 tyle samo. Więcej plastyku?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "krotki" (102/500) refraktorek wazy razem z montazem okolo 10 kg, natomiast 102/1000 okolo 17 kg. Tak przynajmniej podaje strona SkyWatchera.  :)

 

http://www.skywatchertelescope.com/Specs.html

 

Ich odpowiedniki Celestronowe odpowiednio 17,5 lbs (7,945) oraz 36 lbs (16,344). (1lbs = 0,454kg )

 

W Celestronie wiecej plastiku?  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.