Skocz do zawartości

okular planetarny do nietypowej ogniskowej


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Moj ATMowy newtonik ukonczony. Mam jednak pewen problem z duzym powerem. Telep ma tylko (!) 620mm ogniskowej. Dysponuje co prawda barlowem Celestron Ultima x2, ale z moim najkrotszym okularem (NPZ SPL 6,3mm) daje mi "zaledwie" +- 200x. Wspmniany newtonik ma lustro 150mm i mysle ze jakies 250-270x dalo by z niego wyciagnac. Na co byscie zapolowali na moim miejscu?

(Te z najwyzszej polki odpadaja - kasa) Standard 1,25''

 

Pozdrawiam i dzieki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąć pewnie by się dało, ale cos mi się zdaje, że przy tej światłosile powerowanie na maksa wcale nie przyniesie spodziewanych rezultatów. To odczucia na bazie zdobytej wiedzy teoretycznej, ale niech się lepiej wypowiedzą praktycy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 200x masz ostry obraz Księżyca to możesz spróbować więcej . Ale małoprawdopodobne też z teorii ,ze z ogniskową 620 mm uzyskasz dobre 270x powiększenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holerka...

 

W sumie to ja DSowiec i na to sie glownie nastawiam, ale jak mi Gollum z tymi swoimi pierscieniami nad glowa praz cala noc nadaje, to czlowieka ciagnie co by mu zmarszczki podpatrywac na paluchach, a tu nijak ie pajdziot.... :huh: No trudno. Na zlocie, z okazji masy szkla pod reka, zobaczymy gdzie jest realna granica tej maszyny.

 

Dzieki za info.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam lustro sferyczne tak jak pisał Janusz to szkoda kasy na takie okulary .

Czasem za 150-200 zł są z odzysku tuby z większą ogniskową . Zamiast okularu 2,3 kupisz tubę do planet i jeszcze zostanie na :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro jest po parabolizacji. Ale mnie tu ludziska odwodza od wiekszych powerow ze wzgledu na swiatlosile... Kurde, bez sensu :angry: Moze go jakims filtrem sciemnic... Sorry jezeli gadam glupoty, ale na poletku duza swiatlosila vs power planetarny jestem zielony...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro jest po parabolizacji. Ale mnie tu ludziska odwodza od wiekszych powerow ze wzgledu na swiatlosile... Kurde, bez sensu  :angry: Moze go jakims filtrem sciemnic... Sorry jezeli gadam glupoty, ale na poletku duza swiatlosila vs power planetarny jestem zielony...

 

Pozdrawiam.

 

Filtr nic tu nie pomoże. Tutaj liczy się kąt, jaki tworzą "tworzące" stożka światła biegnącego z obiektywu. Owszem, można ten kąt zmniejszyć zmniejszając przesłoną obiektyw. Światłosiła takiego układu wtedy zmaleje (tzn. wartość F wzrośnie) i polepszy się jakościowo obraz, ale z kolei zmniejszy się wartość maksymalnego powiększenia (te nieśmiertelne 1,7 - 2D). Najlepiej popróbować w naturze, wtedy wszystko stanie się jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.