Skocz do zawartości

lornetki: Delta Optical Extreme 10x50 vs. Vortex Hurricane 10x50


GKG

Rekomendowane odpowiedzi

Słów kilka z mojego subiektywnego porównania tematycznych lornetek w załączonym PDF.

Może komuś się chociaż trochę przyda takie porównanie dwóch lornetek z popularnym w astro parametrem 10x50.

Nie mam monopolu na nieomylność, więc komentarze krytyczne, czy inne spostrzeżenia i opis doświadczenia z tymi lornetkami również mile widziane

Vortex i Delta.pdf

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deltę 10x50 mam już prawie rok, w sumie trafiła do mnie przez przypadek, gdyż Panowie z Delty zamiast modelu 7x50 przysłali mi 10x50. Jednak ta pomyłka wyszła mi na dobre, uważam że to bardzo dobra lornetka o sporych możliwościach.

 

W ostatni piątek miałem okazję skanować nią wiejskie niebo na statywie z dodatkiem filtrów Baader UHC-S. Lornetka bez problemu pokazała Veila, czy też Amerykę Północną. Moje doświadczenie jest zbyt małe, aby dostrzec te obiekty bez filtrów - jednak UHC-S bez problemu wycięły je z tła. W polu 6,5 stopnia mgławice prezentowały się znakomicie. Jeśli chodzi o widoki gromad to tutaj jest bajka, Hiady wręcz wylewają się z nieba, a w Woźnicy można złapać w jednym polu M36 i M38 co jest widokiem niezapomnianym. Do tego pod dobrym niebem lornetka pozwala zobaczyć ziarnistość tych gromad, o czym na miejsko-wiejskim niebie mogę tylko pomarzyć. Orion i M42, Plejady, czy też gromada Podwójna w Perseuszu to klasyki, które w tych parametrach nigdy się nie znudzą. Tak jak piszesz nieostrość na skraju pola zupełnie w niczym nie przeszkadza, tą lornetką mógłbym godzinami skakać po niebie.

 

Oprócz 10x50 mam jeszcze Deltę 15x70 - uważam, że świetnie się uzupełniają, jednak od jakiegoś czasu chodzi mi także po głowie Delta 10,5x70, która z dobrymi filtrami UHC mogłaby nieco namieszać...

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.