Skocz do zawartości

Do Teleskopów!!!


Mirek_D.

Rekomendowane odpowiedzi

W Krakowie zrobiła się pogoda!

 

Właśnie rozłożyłem Taurusa żeby sie wychłodził i zerknąłem na Saturna. Tuż koło niego (na północ) jest piękna gwiazda podwójna o wyraźnej różnicy kolorów. Jaśniejszy składnik jest czerwony, a słabszy niebieski.

 

Kto ma możliwość niech wystawia sprzęt i popatrzy.

 

Wracam na balkon.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Edytowane przez Mirek_D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu się dziwicie, że pogoda jest taka, jaka jest, czyli pod psem. Już dawno doszliśmy do wniosku, że każdy zakupiony teleskop, to brak pogody obserwacyjnej przez pewien czas. Zależność jest mniej więcej taka:

słaby teleskop = 1 pochmurny dzień

przeciętny, dobry teleskop = 1 pochmurny tydzień

bardzo dobry teleskop = 1 pochmurny miesiąc

Kiedy na rynku były tylko U, co drugi dzień był "obserwacyjny". Teraz, gdy pojawiło się u nas sporo zachodniego sprzętu o ładnej pogodzie można tylko pomarzyć.

 

A tak na poważnie. Byle do wiosny ... Będzie wiosna, będzie ładna pogoda.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie. Byle do wiosny ...  Będzie wiosna, będzie ładna pogoda.

 

Robert

Obys mial racje Robert, bo mam nadzieje ze zorganizujemy jakies obserwcje.

Sprzet sie wlasnie chlodzi na balkonie, czyste niebo i bardzo przejzyste a co najwazniejsze dla mojego montazu to zero wiatru B) takze ide zachwile pomarznac :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bochni super warunki. Dziś zmontowałem montaż ... i proszę pogoda :)

Jowisz piękny i ogromny !! Saturnik też super.. cassinii jak zyleta , cień planety na pierścieniach super, wyraźny pas na powierzchni. Teleskop ochszczony !

 

 

Ale zmarzłem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z balkonu - tym razem błem skierowany na zachód i odnotowałem dziś rekordową przejżystość powietrza - 4,6 mag w Wa-wie !! (jest czego pozazdrościć...

 

Dziś na tacy był: Saturn, Moon, M35 (bez 2158 :( ) , 2169 (Ori), Hi h (wow!!) piękny okład podójny Miram (Per) + przelot satelity gratis przy pow. 125X (trwał jakieś 0,7 sek), M42, M31 (jakoś słabo wypadła), Epsilon Per,

 

Za największą porażkę uznaję niedostrzerzenie Merkurego - mimo zaczajenia się na niego - po prostu nie zauważyłem niczego na zachodzie w godzinach 18-19... a szkoda..

 

Mam nadzieję że też mieliście owocny wieczór, teraz w Wawie chmura...

 

Pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od PTLa i jestem załamany. A wszystko dlatego, że zachiało mi się lookać przez apo takahashi TOA130 mm. Tak wspaniałych widoków planet, to już dawno nie widziałem, a księżyc pobił rekord ilości detali, wspaniałego kontrastu. Obrazy jak żyletka - coś niesamowitego. Chyba nigdy nie popatrzę teraz przez achro :D

 

PS. Macie jakieś prochy, aby się teraz wyleczyć z apo ? To choroba nie na moją kieszeń :ha:

PS2. Fota łysego z TOA w dziale Astrofotografia.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUR jak chcesz sie wyleczyć to zapraszam do mnie polukasz sobie przez mojego U to ci ochota wróci na twój sprzęt. :ha::ha::ha::ha::ha::ha::ha::ha:

 

Jestem na etapie budowy nowego szukacza do mojego U 170x900 i jakoś nie mogłem sie powstrzymać żeby nie wziąć do pracy tych dwóch szkiełek tzn obiektywu achro. 63x330 i Ploosla 25mm - powiększenie jakieś 13.2x no i nie żałowałem bo mogłem sobie polukać tymi szkiełkami na Księżyc , Jowisza (widoczne tarczka i4 księżyce) Oriona (M42) itd. Szkoda że w stolicy popsuła sie pogoda i po powrocie do domu nie mogłem sprawdzić co widać w moim U seing był niezły, no ale ktoś musi ludzi wozić w tym mieście.

bez_tytułu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu także udana noc obserwacyjna. Mieliśmy pracować osobno Waldek u siebie ja u siebie ale o 21 padł mi zasilacz od teleskopu więc pojechałem do Waldka. Fociliśmy do 2 w nocy. Gdyby jeszcze Księżyca nie było to by była rewelacja. Przy Księzycu z miasta mieliśmy zasięg w zenicie pod 4mag. Co pół godziny wydzwaniał Emde, że mamy przyjechać do Jezior. Nudzili się w tych Jeziorach czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, udało się :banan:

Obserwacje prowadziłem ku jasności z balkonu.

No więc, ponieważ Księżyc tak zachęcająco świecił, oczywiście spoglądnąłem na niego. Widoczny przy pow.40x+filtr ładnie i ostro, ale to nie jest to. pow.100x+filtr - taa, to jest to co misie lubią najbardziej :D Okolice Morza Deszczów (?) widoczne małe pofałdowania, bardzo fajny widok :) pojedyncze górki porozrzucane :D (nadałem nawet temu wspaniałemu morzu nową romantyczną nazwę - Kosmiczne Zadupie :lol::lol: ).

Wszystko było przepięknie ostre (chciałoby się powiedzieć "jak żyleta") - seeingu nie oceniałem, ale wpływów atmosfery nie było widać :D

Potem kilka luknięć na Saturna, widać było ładnie - pas, "czapa", niestety długo się nie popatrzyłem bo :blink: zaczęły mnie boleć (ostatnio z nimi kiepsko :unsure: )

 

PS. " Próbujesz zapostować wiadomość zawierającą większą liczbę emotikon niż jest to dozwolone. Zmniejsz liczbe emotikon i wyślij ponownie wiadomość". Pytanie do Rady: można to wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.