Skocz do zawartości

Teleskop do bino pod EQ5


Martyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu jestem właścicielem nasadki WO. W przyszłości są plany zmiany na nasadkę Baadera. Od momentu gdy użyłem jej po raz pierwszy doszedłem do wniosku, że tylko w taki sposób chce prowadzić obserwacje. :)

 

Mam więc zamiar sprzedać trochę droższych mono okularów z kolekcji i poprawic komfort obserwacji przez bino. Aktualnie posiadam SW 200/1000 i dużego dobsona. Myślę o zamianie ośmio calowego Newtona na coś innego, co da o wiele więcej zabawy i zarazem obserwować będzie się w o wiele bardziej komfortowych pozycjach. Aktualnie mam montaż eq5 goto.

 

Co ciekawego typowo pod bino można zawiesić na tym montażu? 

 

Zależy mi na czymś co da też względnie lepsze obrazy od tuby SW 200/1000.

 

Nie miałem do czynienia z makami czy też sct, ale różne zdjęcia nasadek na tych tubkach wyglądają o wiele ciekawiej niż skrecanie karku na newtonach. 

 

Co moglibyście polecić? 

 

Pozdrawiam 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No katadioptryk oczywiście jest spoko, choć prywatnie wolę obserwować z bino właśnie w tym newtonie i jest to bardzo komfortowe. EQ5 na statywie bez wyciągniętych nóg, wyciąg na bok, stołek pod tyłek i bardzo komfortowo się obserwuje. Jeśli wygoda to jedyny powód i ta tuba to wersja OTA, a nie na dobsona, to może o tym pomyśl...

 

A jeśli nie, to musisz niestety uściślić pod jakim względem ta tuba ma być lepsza: większa apertura, ostrzejsze gwiazdy, szersze pola, węższe pola, krótsze chłodzenie, mniejsza koma? Pod jakie obiekty? Noo i budżet :) MAKi komercyjnie dostępne są w rozmiarach 180mm, max jaki widziałem w sklepie to był chyba 200mm, SCT dostępne są większe, ale są też droższe, zwłaszcza w wersji ACF.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lkosz napisał:

No katadioptryk oczywiście jest spoko, choć prywatnie wolę obserwować z bino właśnie w tym newtonie i jest to bardzo komfortowe. EQ5 na statywie bez wyciągniętych nóg, wyciąg na bok, stołek pod tyłek i bardzo komfortowo się obserwuje. Jeśli wygoda to jedyny powód i ta tuba to wersja OTA, a nie na dobsona, to może o tym pomyśl...

 

A jeśli nie, to musisz niestety uściślić pod jakim względem ta tuba ma być lepsza: większa apertura, ostrzejsze gwiazdy, szersze pola, węższe pola, krótsze chłodzenie, mniejsza koma? Pod jakie obiekty? Noo i budżet :) MAKi komercyjnie dostępne są w rozmiarach 180mm, max jaki widziałem w sklepie to był chyba 200mm, SCT dostępne są większe, ale są też droższe, zwłaszcza w wersji ACF.

 

Obserwuje się komfortowo jeżeli obiekty są nisko. Inaczej trzeba garbić się nad teleskopem...

 

Poza tym jak najszersze możliwe pola. Budżet powiedzmy nieograniczony pod obecny montaż. ;) 

1 godzinę temu, Smorff84 napisał:

Chyba takim max będzie sct 9.25 dla eq5. Większa rozdzielczość oraz lepszy komfort niż w SW 200/100

 

 

Dzięki za propozycję. Rozejrzę sie za tą opcją. ;) 

Edytowane przez Martyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Martyn napisał:

Obserwuje się komfortowo jeżeli obiekty są nisko. Inaczej trzeba garbić się nad teleskopem...

Ale czemu garbić? Obracasz tubę w obejmach żeby wyciąg był z boku i siadasz wygodnie na stołku. Noo klucz do sukcesu to szukacz kątowy :D

 

No to jak masz nieskończony budżet, to do wizuala SCT 10" lub nawet 11" i jakiś HEQ5 albo jeszcze lepszy, a to EQ5 sprzedaj w diabły :D Tu będzie wyraźny zysk względem tego newtona. Tylko SCT mają dość długie ogniskowe, ale z korektorem-reduktorem będzie znośnie. Wersje ACF dają skorygowany obraz, ale z reduktorem jest problem i zostaje długa ogniskowa. Refraktory 150mm które mogłyby trochę dorównać newtonowi pod względem zasięgu i szerokiego pola wymagałyby dołka wokół montażu do obserwacji w zenicie, a to podejrzewam że odpada :)

 

Bardzo fajny jest też MAK180, ale tu zysku na zdolności zbiorczej nie będzie względem newtona 8", no i szerokie pola też dyskusyjnie. Z okularem 32mm, ogniskową 2700mm i powiększeniem z nasadki bino rzędu 1.2x będziesz mieć power 100x. Trochę dużo, ale planety będą palce lizać :D

 

Max zalecany do EQ5 to ten C9.25 i to tylko do wizuala, są też tacy którzy to przekroczyli po dokupieniu ciężarka, ale to już trochę ryzyko.

 

Ps. przy symulowaniu pola widzenia bierz pod uwagę, że nasadka bino sama z siebie wprowadza powiększenie :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.