Skocz do zawartości

16.01.2021 Cienie w Endymion i Cleomedes


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

16go stycznia od 15.30 będziemy mogli obserwować piękne cienie w kraterach Endymion i Cleomedes.  Księżyc będzie na wysokości około 20 st. ale myślę, że warto podjąć próbę. Jak tylko będzie pogoda to spróbuję. Wiem, wiem, że 30 st. to takie minimum wysokości ale nawet gdy Księżyc jest na 45 stopniach seeing często jest słaby. Nawet przy tych 20 stopniach można trafić na "okienko", a widoki są tego warte. Dodatkowo na południu w okolicy krateru Petavius też się będzie działo. A sam rów Petawiusza będzie widoczny jako ciemna krecha, więc też ciekawie. Powodzenia!

 

16_01_godz_16.jpg

 

16_01_godz_16_2.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kosmitek napisał:

16go stycznia od 15.30 będziemy mogli obserwować piękne cienie w kraterach Endymion i Cleomedes

Endymion tak, ale i bardzo korzystna libracja, żeby fotografować Morze Humboldta (Mare Humboldtianum). Endymion to raczej świetny ale mały bonus, bo przecież kadr jest dużo szerszy. 

W tym dniu nie skorzystać też z okazji do fotografowania dwóch innych wschodnich mórz - Mare Marginis i Mare Smythii, to byłoby jak przejść obojętnie obok stołu pełnego smakołyków. 

Czystego nieba. :original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Loxley napisał:

Endymion tak, ale i bardzo korzystna libracja, żeby fotografować Morze Humboldta (Mare Humboldtianum). Endymion to raczej świetny ale mały bonus, bo przecież kadr jest dużo szerszy. 

W tym dniu nie skorzystać też z okazji do fotografowania dwóch innych wschodnich mórz - Mare Marginis i Mare Smythii, to byłoby jak przejść obojętnie obok stołu pełnego smakołyków. 

Czystego nieba. :original:

Wizualizacja całego globu: https://svs.gsfc.nasa.gov/4874

 

16_01_godz_16_3.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.