Jump to content

About This Club

Obserwatorzy wszystkich faz lunacji, z lubością poszukujący ciekawostek światłocieniowych, patrzący na Księżyc nie dlatego, że jest i świeci, ale że ma znaczenie.
 1. What's new in this club
 2. Hej! Zastanawiam się jakie macie księżycowe cele i projekty związane z 2022 rokiem. Obecnie mamy jeden z najlepszych okresów na obserwacje Srebrnego Globu jednak chmury mocno utrudniają zrobienie czegokolwiek. Z mojej strony będę chciał dalej doskonalić techniki rejestracji powierzchni Księżyca. Będę na pewno próbował robić mozaiki obejmujące większy obszar w dużej skali. Na razie jeszcze nie mam bardzo szczegółowego planu na jakiś konkretny obszar. Dam znać jak coś się urodzi.
 3. Nie, jak to mówił mój kolega Grzegorz: ... plan to nic stałego, dobry plan żyje... Przepiszę to na 2022. W tym roku Księżyca praktycznie nie robiłem, walczyłem z DS na SkyGuider. Czy raczej walczyłem z LP, pogodą, softem
 4. Udało się! Może seeing nie był najlepszy ale dałem radę uwiecznić to zjawisko.
 5. To będzie obłędny widok. Zwłaszcza, że prognoza pogody dla mojego regionu jest bardzo dobra. Wystartuję z obserwacjami jeszcze przed zachodem Słońca. Ciekawych obszarów to obserwacji/rejestracji będzie bez liku. Wspaniale długie cienie łańcuchów górskich, piękne cienie Archimedesa, ciekawie wyglądające grzbiety na Zatoce Upałów (Sinus Aestuum) i moim zdaniem bardzo nietypowy widok na znany i lubiany Rupes Recta. Oczywiście ciekawych miejsc jest znacznie więcej ale to takie moje propozycje, które na pierwszy rzut oka zwróciły moją uwagę. Link do źródła: https://svs.gsfc.nasa.gov/4874
 6. Zobacz krzywą czułości matrycy. Wybierz wtedy IR 685 IR 642 czy 740. Chodzi o to, by robić Księżyc jak najszybszą migawką, w możliwie wąskim paśmie (ogniskowanie jednej barwy, reszta będzie i tak nieostra przy dłuższej ogniskowej). Dlatego np. niektórzy fotografują przez Ha (Loxley) inni przez R a nie IR - Łukasz83, pmamot, często ja itd.
 7. DSy tą kamerą to tylko techniką Lucky Imaging Niestety kamerą bez chłodzenia inaczej się nie da. Co do filtrów IR Pass to nie wiem czy ten akurat jest najlepszy do Księżyca ale u mnie daje bardzo przyzwoite efekty. Sprawdził się też bardzo przy planetach.
 8. Mamy tą samą kamerkę Czy ten filtr jest jakoś szczególny pod względem foto Księżyca? Masz już jakieś DSy zrobione ASI 462 MC?
 9. Ja będę próbować z ASI 462MC + IR Pass 742 nm. Co do planów to z racji, że skupiam sie głównie na DS-ach i traktowałem Księżyc nieco po macoszemu w tym roku na początek tranzyty ISS przed tarczą, bardzo wąskie sierpy oraz właśnie INA.
 10. Myślę, że kolorową też da radę. Podstawowa sprawa to pogoda. Na szczęście jest to obszar który można fotografować bardzo często. Prawie środek tarczy.
 11. Pogoda i filtry R i B żeby zrobić pseudo kolor (R G=(R+B/2) B ) Zamiast R może być IR. Kolorowa nie będzie chyba miała takiej rozdzielczości. INA jest troszkę większa od dużego krateru na dnie Platona. Poćwicz na nim ile dasz radę zanotować kraterów. Jak choć 5-6 to się uda, pogoda odpowiednia.
 12. @OBERON RD Widziałem na YT tę miniaturkę ale nie wchodziłem aby obejrzeć filmik. Teraz to mnie zainteresowałeś :D. Więc co potrzeba? Kolorową kamerkę z filtrem IR-pass i umiejętna obróbka?
 13. Endymion tak, ale i bardzo korzystna libracja, żeby fotografować Morze Humboldta (Mare Humboldtianum). Endymion to raczej świetny ale mały bonus, bo przecież kadr jest dużo szerszy. W tym dniu nie skorzystać też z okazji do fotografowania dwóch innych wschodnich mórz - Mare Marginis i Mare Smythii, to byłoby jak przejść obojętnie obok stołu pełnego smakołyków. Czystego nieba.
 14. 16go stycznia od 15.30 będziemy mogli obserwować piękne cienie w kraterach Endymion i Cleomedes. Księżyc będzie na wysokości około 20 st. ale myślę, że warto podjąć próbę. Jak tylko będzie pogoda to spróbuję. Wiem, wiem, że 30 st. to takie minimum wysokości ale nawet gdy Księżyc jest na 45 stopniach seeing często jest słaby. Nawet przy tych 20 stopniach można trafić na "okienko", a widoki są tego warte. Dodatkowo na południu w okolicy krateru Petavius też się będzie działo. A sam rów Petawiusza będzie widoczny jako ciemna krecha, więc też ciekawie. Powodzenia!
 15. No ładnie stopka uzupełniona Hmm... 10-15* nad horyzontem? Nie wychodzę Chyba że Księżyc w pejzażu, albo b. młody itp. Przez duży teleskop (ogniskowa 3555mm) chcę zrobić w końcu INA w kolorze (bo do tej pory nie wyszło, falowało za mocno, mam tylko R, IR), może jest coś innego kolorowego? INA jest niebieska przy mocno podbitej saturacji (na zdjęciach z Apolla 400%). W ogóle składanie avika w kolorze RGB to przygoda. Ciekawią mnie fragmenty mórz przy krawędziach o ile będzie fajna libracja, upadek dużego meteoru na tarczy - tak z rozbłyskiem i żebym akurat to miejsce filmował Niekoniecznie w tej kolejności. Ciekawym byłoby filmowanie zakrycia gwiazdy wielokrotnej (ciemnym brzegiem). W jakim tempie przebiega, jak spadała jasność. Bo z moim zestawem na zakrycia brzegowe to nie pojadę. Myślałem też o zrobieniu zdjęć pod określone strony atlasu Rukla, ale to projekt na parę lat, i mapek przy moim teleskopie byłoby 2x tyle żeby była wykorzystana zdolność rozdzielcza. Minimalna wysokość to 30*. Chodzi o oddanie na obrazie szczelin, kopuł itp. Rok 2020 był pod znakiem Marsa i komety, ten może pod znakiem Księżyca?
 16. No dobrze. Jest plan zakupu sprzętu czyli filtra. A teraz przejdźmy do planów światłocieniowych @OBERON RD jakiś Księżycowy smaczek chcesz złowić w 2021? Będę miał pogodę obserwacyjną 10go Księżyc na wysokości 10-15 stopni. Będę walczył
 17. Lepsze, bo będzie lepszy kontrast niż przy IR-UV cut. Nie wiem jaki teleskop obserwujesz (dodaj do stopki PLS!). W każdym razie im dłuższa ogniskowa teleskopu tym węższym pasmem musisz operować, bo nie da rady ustawić ostrości we wszystkich kolorach na raz. Stąd RGB+L przy fotografowaniu planet. Do Księżyca w nocy stosuję R lub IR-pass 685 nm (tez z linka). IR-pass 850 nm jest z kolei mało przydatny, bo czułość kamery ASI 178 jest mała powyżej 800 nm. W dzień, szczególnie latem jest problem turbulencji, pyłów w powietrzu (czasem walczyłem ze Słońcem przy tranzytach). Najczęściej powietrze spokojnie jest o zmierzchu lub świcie i wtedy wychodzą ładne zbliżenia i fotografowałem przy jasnym niebie. W IR i tak będzie ciemne. W ciepły i słoneczny dzień myślę, że ogniskową 1-1,5 m można spokojnie robić aviki, ale nie ciągnąłbym mocniej barlowem. Potrenuj fotografowanie w dzień przez rok i Ty będziesz udzielał rad
 18. Czyli rozumiem, że jeśli zastosuję np taki filtr https://deltaoptical.pl/filtr-baader-ir-pass-1-25-quot-2?from=listing to będę mógł spróbować fotografii Księżyca w ciągu dnia i w nocy znacznie lepsze obrazy będą. Dodam, że mam kolorową kamerę ASI 462 MC. Bardzo dobrze podobno spisuje się w IR.
 19. 22.01.2021 godzina 17.00 Kopernik będzie wyglądać jak ogromna dziura bez dna. Jak dla mnie fajny moment i dogodne warunki do obserwacji/rejestracji. Dodatkowo jedna z góry Teneryfy koło Plato rzuci długaśny ostry cień.
 20. Mamy też wizualizator od naszego współforumowicza Bartosza: Lunar Phase Visualization Tool
 21.  

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.