Skocz do zawartości

Nowy MAK


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że przed Bieszczadami nie damy rady, ale po możemy zrobić sobie w Jeziorach zdrowe poprawiny! :helo:

 

:helo: ma byc piekny kwiecien, wiec zapowiada sie obiecujaco!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy :

a.bedziesz obserwował planety czy także DSy?

b.Jakie masz warunki obserwacyjne -światło?

c.ile możesz wydać?

 

no więc tak:

a) mocno zastanawiałem sie nad kompaktowym sprzętem typu refraktor ED by mieć choć namiastke astro siedząc w wawie przez większośc czasu w roku - chodzi głównie o obserwacje planet i księżyca (potrzebuję małego łatwo przenośnego sprzętu). dużego newtona i tak mam zamiar mieć i trzymać u rodziny w górach.

 

b ) balkon mam w stronę centrum warszawy więc w tym kierunku raczej tylko księżyc i jowisz/saturn wchodzi w grę. jednak pokój mam w kierunku zachodnim - poza miasto - i tu znacznie lepiej z LP

 

c)koszt samego refraktora ED OTA jest dla mnie do zaakceptowania. taki mak jest zdaje się jeszcze tańszy. w domu miałem kiedyś przez długi czas mojego optisana na paralaktyku - porażka z użytkowaniem w warunkach domowych (wywiozłem i zostawiłem w górach). refraktor powiesiłbym na małym statywie foto, a do maka skłaniałbym się za mikro-dobsonem.

 

kwestia tylko jest taka: prez który sprzęt lepiej widać :D

 

pozdrawiam

Raf

 

PS. gdzie można kupić maskutova większego niż 127 mm?

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - można się pogubić wśród tych wszystkich szmidtów i klevzowów. jednak jeśli już to mnie interesowałaby sama tuba. ciekawe ile takie cos by wtedy kosztowało  :D ?

 

nie zapominaj, że to się baaaardzo długo wychładza bo jest duuuuużą konstrukcją zamkniętą. takie rzeczy kupuje się z pełną premedytacją i trzeba wiedzieć czym to grozi. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat samo wychładznie nie jest problemem bo mój Maksutow Alamak 150mm wystarczy na godzinkę przed obserwacjami zmontować na balkonie, aluminiowa tuba dobrze przewodzi ciepło i szybko oddaje go do atmosfery jak wydajna chłodnica, przy zakupie Maka trzeba zdawać sobie sprawę że Maki to dedykowane planetarne wymiatacze a nie teleskopy do mgławic bo nie nadają sie do tych dużych i rozległych które zwykle oglądamy lornetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Alamak jest jeszcze z serii F/10 (Optyka Ludesa) i ma 2" wyciąg okularowy już fabrycznie zaprojektowany w obudowie wykonanej u Janusza i z Naglerkiem 31mm pięknie nim widać M33 a nawet większą M31.

 

alamak to firma czy nazwa modelu? i gdzie można toto obejrzeć/kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alamak to firma czy nazwa modelu? i gdzie można toto obejrzeć/kupić?

 

to można było kupić kiedyś w Astrokraku, czas oczekiwania był 6mcy.

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=272

 

tu masz ostał się jeden zestaw optyczny od niego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris powiedz jak sie sprawują drgawki montażu przy tym telepie.

 

czy da się swobodnie ustawiać ostorść przy dużych powiekszeniach? czy występują wtedy drgania?

 

A wiec po kilku nocach moge powiedziec, ze przy ok. 200x jak sie delikatnie obchodzi z pokretlem ostrosci to drgania sa minimalne i szybko sie gasza.

Generalnie, komfort obslugi na wysokim poziomie.

Montaz chodzi lekko ale pewnie i ustawia sie bez zadnych cofan nawet przy zwolnionych hamulcach RA/DEC.

Mikroruchy rewelka, ale jedna srubka mocujaca uparcie sie luzuje.

Zapraszam do wspolnych obserwacji w Roztokach :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec po kilku nocach moge powiedziec, ze przy ok. 200x jak sie delikatnie obchodzi z pokretlem ostrosci to drgania sa minimalne i szybko sie gasza.

 

czyli jednak coś za coś :) ja niestety miałem to "nieszczęście" patrzeć za pierwszym razem przez refraktor na przewymiarowanym montażu. no i niestety zaraziłem się... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak coś za coś :) ja niestety miałem to "nieszczęście" patrzeć za pierwszym razem przez refraktor na przewymiarowanym montażu. no i niestety zaraziłem się...  :rolleyes:

 

No tak :Boink:

Ale to i tak sa minimalne drgania ktore nie pogarszaja komfortu obserwacji.

Ale ja nie mialem okazji spogladac przez ten refraktor co Ty ;-)

 

Dzis postaram sie specjalnie zwrocic uwage na ten aspekt i napisze jutro jak to dokladnie wyglada :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.