Skocz do zawartości

aparat


krystian_koza

Rekomendowane odpowiedzi

Toż to poczciwy Lubitiel! Dostałem taki na pierwszą komunię jakieś ćwierć wieku temu :szczerbaty: Prawie każdy aparat nadaje się do astro-foto, tylko zależy co przez to rozumieć. Ten ma niewymienne obiektywy, więc można nim robić tylko szerokie kąty. Nie powiem nic o jakości obiektywu bo nie pamiętam, w każdym razie chyba nie jest zbyt jasny, sprawdź nadruk to będziesz wiedział. Aparat robi fotki w formacie 6x6cm, więc musiałbyś się popytać w sklepach fotograficznych (albo na forum) o dostępność i czułości takich filmów. Tak w ogóle to strasznie dziwny zabytek z tego aparatu, lustrzanka dwuobiektywowa, chyba już nigdzie takich nie robią. Celuje się z góry, co - gdy ktoś jest przyzwyczajony do bardziej ludzkich sposobów - może początkowo sprawiać spore problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wywołaniem możesz mieć problem.

Jeśli zrobisz na zwykłym czarno-białym, to możesz sam wywołać w koreksie. Jeśli będziesz miał filmy na C-41 (do wywołania w minilabie) kolorowe albo Ilfordy cz-b, to pozostają Ci tylko punkty usługowe. Z toruńskiego doświadczenia wiem, że niewiele laboratoriów chce takie filmy przyjmować. Ale może się udać. Poza tym niektóre agencje reklamowe albo wolni strzelcy fotografowie wywołują takie filmy u siebie.

Pozdrawiam

Piotr

 

PS. Ja to bym sobie odpuścił ten aparat. Jak już chcesz się bawić w średni format, to kup używanego Pentacona albo Kieva. Przynajmniej mają wymienne obiektywy, mieszki, pierścienie i resztę osprzętu

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w nacie parametry

Lens: T-22 Triplet

Focal length-75mm

Relative aperture - f/4.5

Diaphragm - from 4.5 to 22

Focusing, m: 1.3 to 10 and infinite

i pytaie czy bez problemu wywołam zdięcia filmu 6X6

Jak masz koreks do taśmy 6cm to bez problemu wywołasz. Tylko do powiększeń potrzebny powiększalnik 6x6.

 

Obraz jest na matówce, odwrócony stronami.

 

Filmy (sorry, BŁONY!) takie same jak do Start-66, Rolleiflexa, Pentacona Six, Kijeva 80, Hasselblada, a nawet Senza Bronica 645, AsahiPentax 645. Typ 120, ma 12 klatek 6 x 6. Tyle że większość z wymioenionych powyżej aparatów umożliwia też stosowanie filmu 220 (22 klatki 6x6 lub odpowiednio więcej 4.5x6).

 

Ja bym powiedział krótko: LIUBITIEL się do astrofotografii nie nadaje w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wywołaniem możesz mieć problem.

Jeśli zrobisz na zwykłym czarno-białym, to możesz sam wywołać w koreksie. Jeśli będziesz miał filmy na C-41 (do wywołania w minilabie) kolorowe albo Ilfordy cz-b, to pozostają Ci tylko punkty usługowe. Z toruńskiego doświadczenia wiem, że niewiele laboratoriów chce takie filmy przyjmować.  Ale może się udać. Poza tym niektóre agencje reklamowe albo wolni strzelcy fotografowie wywołują takie filmy u siebie.

Pozdrawiam

Piotr

 

PS. Ja to bym sobie odpuścił ten aparat. Jak już chcesz się bawić w średni format, to kup używanego Pentacona albo Kieva. Przynajmniej mają wymienne obiektywy, mieszki, pierścienie i resztę osprzętu

 

Jak na razie to mnie nie stać na kupno innego tego znalazłem w szafce w czasie porządków i chyba na pierwsze kroki w średnim formacie to chyba wystarczy?

 

P.s. chyba muszę głębiej przeszukać szafki może jeszcze jakieś antyki znajdę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowany tematem fotografi średnioborazkowej pogrzebałem w szafie i wyciągnołem coś takiego

yashica.jpg

 

http://www.lumieresenboite.com/collection2...shica_Mat_124_G

 

Jak tu bedzie z komą np ?? nada sie ? Testy na pewno zrobie tylko że to wymaga ciemnego nieba :( może w bieszczadach sie tym pobawimy ?? :banan:

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby jakie sa problemy z wywolaniem sredniego formatu??? Gdzie?

Dostep do materialow swiatloczulych bezproblemowy. Trzeba tylko przestawic sie na laby pro. Materialy kupowac najlepiej przez net, albo gielda, albo laby pro. W warszawie np. ProfiLab, albo ProLab.

 

Jezeli chodzi o optyke, to zalezy, jak sie trafi. Potrafi byc bardzo dobra. Polecam do zabawy 6x6 w dziennej fotografii - np. czarno-bialej. Efekty beda o niebo lepsze, niz z najlepszej lustrzanki wspolczesnej 35mm. To ze nie ma tam lustra, to akurat wielka zaleta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby jakie sa problemy z wywolaniem sredniego formatu??? Gdzie?

Dostep do materialow swiatloczulych bezproblemowy. Trzeba tylko przestawic sie na laby pro. Materialy kupowac najlepiej przez net, albo gielda, albo laby pro. W warszawie np. ProfiLab, albo ProLab.

 

Jezeli chodzi o optyke, to zalezy, jak sie trafi. Potrafi byc bardzo dobra. Polecam do zabawy 6x6 w dziennej fotografii - np. czarno-bialej. Efekty beda o niebo lepsze, niz z najlepszej lustrzanki wspolczesnej 35mm. To ze nie ma tam lustra, to akurat wielka zaleta :)

 

Z wywołaniem średniego formatu są problemy na tzw. prowincji, do której zaliczam Toruń. Przyczyna tkwi jednak nie w możliwościach technicznych labów, a lenistwie operatorów.

Z optyką to chyba nie do końca jest tak różowo. W Lubitielu może być bardzo niska rozdzielczość obiektywy. Nie wiem tego - to tylko przypuszczenia.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej w temacie rozdzielczości uzyskiwanej na zdjęciach analogowych przeczytaj Krystianie ten artykuł:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/...graal/graal.php

Co prawda dotyczy on małego obrazka, ale dla średniego formatu problem jest jeszcze większy ponieważ trzeba uzyskać większą płaską powierzchnię o zbliżonych parametrach optycznych.

W Twoim Liubitelu jakość obiektywu może być jego piętą achillesową. Z tego co słyszałem znacznie lepsze obiektywy miały nawet nasze Starty 66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałem takie opinie, że obiektyw nie jest najlepszy, ale i tak warto spróbować może coś z tego wyjdzie a co do własnej ciemni to jest troszkę nie opłacalna nie będę focił aż tak często żeby się koszty odczynników zwróciły a że chemia ma swój termin ważności, po którym raczej dobre zdjęcia nie wyjdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem START-66 :))))

To była efemeryda. Dziwaczna zawodna konstrukcja szybkiego przewijania (hihi, prawie Rolleiflex) nie potrafiła utrzymać jednakowej odległości miedzy klatkami.

Prostrzy był START B w którym przy przesuwaniu filmu zaglądało się na numerki wydrukowane na papierze ochronnym przez dziurkę z czerwonym filtrem.

 

Ciekawe PO CO akurat tymi dwuobiektywami się bawić jak za grosze można prawdziwą ruską lustrzankę nabyć a starego EOS-a za 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe PO CO akurat tymi dwuobiektywami się bawić jak za grosze można prawdziwą ruską lustrzankę nabyć a starego EOS-a za 300 zł.

 

 

Chociażby po to zeby sprawdzić w polu co potrafią dzieła radzieckiej myśli technicznej :szczerbaty:

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie bracie coś takiego :D

http://www.dfoto.pl/sklep/customer/home.php?cat=163

http://www.mamiya.com/cameras.asp?id=1&id2=2107

Cena ścina z nóg.

Ale jaka matryca!!! 22 MP o wymiarach 36mm x 48mm.

Szybki zapis "w locie".

Tylko mały zakres czułości (50-400).

Słyszałem też, że na realizację zamówienia czeka się kilka miesięcy.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.