Skocz do zawartości

M42 - test filtra STC Astro Duo


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat wczoraj chciałem przestudiować wykres mojego optolonga i ściągałem pierwszy lepszy wykres. Akurat porównuje nasze filtry. l-enhance-vs-stc-duo-narrowband.jpg.fd677a19c7891507b35a492d46140705.jpg

Więc dorzucam swoje, jako porównanie, bo ciekawe jest że w tym sezonie też mam zdjęcie M42 zrobione 8" F5 i też 40 min :D tylko niebo klasy 4 i niemodyfikowany canon.

ZS3iPWSnD6tD_1824x0_O3Qyqi6r.thumb.jpg.fce33266cd309011eecf55986bd13810.jpg

Jak szła Ci obróbka gwiazd i balans kolorów? To jest to, czego nie lubię w tym filtrze. Ale ja się dopiero uczę 

Edytowane przez Rosso
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takiej ilości materiału, kiepskiego nieba, księżyc, latarnie wydaję mi się, że bardzo fajnie to wygląda. Ładne kolorki, gładziutko :)  

chyba filterek nie masakruje tak kolorów jak niektóre anty LP?

Po takiej cenie można sporo od niego wymagać i wygląda jakby całkiem fajnie poradził sobie z wszelkimi przeszkodami :)

Good job!

Pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj proszę wszystkie swoje przemyślenia i eksperymenty związane z obróbką danych zebranych przy użyciu tego filtra. Samemu lecę na l-eNhance i powoli się uczę jak w pełni wykorzystać jego potencjał.

 

Jak byście mieli jakieś sprawdzone metody na obróbkę danych z takich filtrów, czy lepsze odtworzenie Oiii niż G*0.6+B*0.4 to dajcie znać :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Rosso napisał:

Jak szła Ci obróbka gwiazd i balans kolorów? To jest to, czego nie lubię w tym filtrze. Ale ja się dopiero uczę 

 

Balans kolorów w narrowbandzie to rzecz raczej umowna i subietywna. Zobacz, jak różnie podeszliśmy w obróbce do tego samego obiektu. ;)

Ja starałem się wydobyć całą piękną paletę barw, które przeleciały przez filtr Ha+OIII, nie podkręcając specjalnie purpury.

Przy obróbce korzystałem oczywiście ze StarNeta. Przy mgławicy majstrowałem w kadrze pozbawionym gwiazdek. Jeżeli chodzi o gwiazdki, to podbiłem trochę saturację. Nie wyciągałem luminancji gwiazdek, więc po sklejeniu obydwu obrazków w PixelMath gwiazdki ładnie zostały z tyłu - taki efekt chciałem uzyskać.

 

11 godzin temu, Maetrik napisał:

chyba filterek nie masakruje tak kolorów jak niektóre anty LP

 

W pewnym sensie masakruje, bo wycina pasma ważne dla naturalnych widm gwiazd. Ale to jest "masakrowanie" z założenia - w końcu chcemy mieć tylko HII i OIII. Więc ten filtr to zupełnie inna bajka niż normalne filtry anty LP.

Jeżeli zaś chodzi o filtr anty LP, to obecnie używam Baader IRCut Moon&Skyglow. Jestem z niego bardzo zadowolony, bo dobrze dogaduje się z moją kamerą ASI294MC.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.