Skocz do zawartości

Najlepsza Setka!!!


Gość Madnes

Rekomendowane odpowiedzi

Może wypowiecie się o tych lornetkach wkońcu to są Hot Product!

http://www.apogeeinc.com/binos.html

Przynajmniej to Semi APO Triplet 88mm (wiem, że to nie 100mm, ale optyka)

No i ta 20x100

 

Ceny jak najbardziej mieszczą się w 1000$

Myślę, że nikt się nie wypowie bo nikt ich u nas w kraju nawet w rękach nie trzymał. Szczerze mówiąc przed zakupem Suttera chciałem kupić ich 20x100, ale po trzech e-maliach bez odpowiedzi zrezygnowałem, a narobiły mi smaku te ich filtry mgławicowe, które w recenzjach zbierają same pochwały, że...ech. Tym bardziej, że możesz je "włączać" lub "wyłączać" w zależności od stanu nieba B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam... gadanie. Wiesz przecież, że są w życiu rzeczy ważniejsze i mniej ważne. Jeżeli praca przeszkadza Ci w astronomii, to rzuć pracę - proste  :lol:

Gorzej jak te mniej ważne są sposbem na te ważniejsze <_< , a przeważnie tak jest.

Doskonale to ujął prof. Hołyński nazwywając to co większość z nas robi Syndromem Silkinowej Doliny (podobno z tamtąd takie zachowania przyszły do nas). Przykładowo:

Co z tego, że masz dechę windsurfingową w garażu jak nie używasz jej od lat... bo to co pozwala Ci ją kupić nie pozwala na jej używanie :Cry:

 

Więc na razie stosuję półśrodki. Obserwacje polne i podwórkowe, co w przypadku tych drugich nie jest takie tragiczne z powodu wioskowego miejsca zamieszkania :banan:

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym do Ciebie, Flawenol, jeszcze jedno pytanie...

 

Widzę w Twoim podpisie, że posadziłeś Suttera na Żurawiu. Mimo że wysilam swoją wyobraźnię na maxa i potrafię w różne rzeczy uwierzyć, to jednak fakt, że to "bydle" ;) utrzymuje się na Żurawiu, jakoś nie chce przejść u mnie do porządku dziennego... :D Mógłbyś mi zdradzić, jak wygląda komfort obserwacji przy tym zestawie i czy nie jest Ci przypadkiem gorąco, kiedy zostawiasz swoje bino na tej konstrukcji i odchodzisz nie kontrolując, czy przypadkiem już nie spadło na ziemię?

 

Pamiętam z Jodłowa 2003, że dwie osoby przywiozły ze sobą Żurawie i powiesiły na nich lornetki klasy 60-70 mm - sorki, ale nie pamiętam już dokładnie co to było. Jedno co utkwiło mi w pamięci to to, że cała ta konstrukcja była totalnie niestabilna i - przynajmniej ja - nie potrafiłem obserwować dłużej niż 5 minut, bo szlag jasny mnie chciał trafić... :angry: Dlatego też czytając "Sutter + żuraw" przechodzą mnie ciarki po plecach ;)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka
Da Agnieszki: ...(głównie dzięki temu right-angle, który jest moim niespełnionym marzeniem  :Cry: )

Mateusz

 

Specjalnie dla ciebie Mateuszku to oto zdjęcie tak do powieszenia nad biurko

 

Jeśli ktoś by był tak miły i przetłumaczy jakieś opinie o tym Semi Apo 88mm będę bardzo wdzięczna, bo u mnie z angielskim to cieniutko.

 

PS. Co to jest to right-angle?? :huh:

post-1697-1112201543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Co to jest to right-angle?? :huh:

To są te okularki ustawione pod właściwym kątem do Zenitu B)

BTW tylko nie pisz, że to cudo na zdjęciu należy do Ciebie bo znowu nie będzie pogody przez najbliższy miesiąc ;)

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla ciebie Mateuszku to oto zdjęcie tak do powieszenia nad biurko

 

To co robisz jest niehumanitarne w stosunku do mnie... :lol:

 

I jeszcze w dodatku na tym rewelacyjnym montażu "kołyskowym", który swego czasu zachwalał Janusz P. i na którym wiszą Somety 25x100 należące do krakowskiego PTMA, których tylko wspomnienie wyciska mi łzy z oczu... :icon_cry:

 

 

pozdro

 

 

PS. .... idę się pociąć żyletką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym do Ciebie, Flawenol, jeszcze jedno pytanie...

 

Widzę w Twoim podpisie, że posadziłeś Suttera na Żurawiu. Mimo że wysilam swoją wyobraźnię na maxa i potrafię w różne rzeczy uwierzyć, to jednak fakt, że to "bydle" ;) utrzymuje się na Żurawiu, jakoś nie chce przejść u mnie do porządku dziennego...  :D Mógłbyś mi zdradzić, jak wygląda komfort obserwacji przy tym zestawie i czy nie jest Ci przypadkiem gorąco, kiedy zostawiasz swoje bino na tej konstrukcji i odchodzisz nie kontrolując, czy przypadkiem już nie spadło na ziemię?

 

Pamiętam z Jodłowa 2003, że dwie osoby przywiozły ze sobą Żurawie i powiesiły na nich lornetki klasy 60-70 mm - sorki, ale nie pamiętam już dokładnie co to było. Jedno co utkwiło mi w pamięci to to, że cała ta konstrukcja była totalnie niestabilna i - przynajmniej ja - nie potrafiłem obserwować dłużej niż 5 minut, bo szlag jasny mnie chciał trafić...  Dlatego też czytając "Sutter + żuraw" przechodzą mnie ciarki po plecach

Nie wiem co to były za żurawie. Bo ja mam taką liftingowaną przez Janusza P. (podejrzewam, że robioną od początku) wersję żurawia i jestem bardzo zadowolony (wszystko stabilne nawet na wietrze). Zresztą Janusz na pewno testował ten lifting pod tą lornetą bo to się czuje B) Obejrzeć możesz go tutaj

Na pewno nie ma obaw, że coś się przewróci. Prędzej i to zamierzam zrobić to dorobić cieniutkie spinane łańcuszki na nogach co by się nie rozjeżdżały.

Bardzo wygodna jest też sama głowica mocująca lornetę, która obraca się.

Januszowi za ten lifting należy się :Beer: i :notworthy:

 

PS. .... idę się pociąć żyletką ;)

No byle była tępa :szczerbaty: cobyśmy kiedyś doczekali w zdrowiu takiego sprzętu. Ba - lepszego :banan::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Agnieszka
tylko nie pisz, że to cudo na zdjęciu należy do Ciebie bo znowu nie będzie pogody przez najbliższy miesiąc ;)

No, co wy to nie moje, ale widzę jak wam się oczy świecą na ten sprzęcik, zresztą mi też.

 

To co robisz jest niehumanitarne w stosunku do mnie...  :lol:

 

I jeszcze w dodatku na tym rewelacyjnym montażu "kołyskowym", który swego czasu zachwalał Janusz P. i na którym wiszą Somety 25x100 należące do krakowskiego PTMA, których tylko wspomnienie wyciska mi łzy z oczu...  :icon_cry:

pozdro

PS. .... idę się pociąć żyletką ;)

Mateusz no, co ty lepiej bież się w garść i uzbierasz na coś lepszego.

Swoją drogą ciekawe czy te Semi Apo da lepszy obraz niż 100mm lornetka?

 

No i panowie zlitujcie się i przetłumaczcie coś o tym Semi Apo pliss.

 

Ps.

Mateusz, co to za Somety 25x100?? Daj linka do nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz no, co ty lepiej bież się w garść i uzbierasz na coś lepszego.

Swoją drogą ciekawe czy te Semi Apo da lepszy obraz niż 100mm lornetka?

 

No i panowie zlitujcie się i przetłumaczcie coś o tym Semi Apo pliss.

 

Ps.

Mateusz, co to za Somety 25x100?? Daj linka do nich

 

Co prawda od przybytku głowa nie boli, ale moim marzeniem i docelowym sprzętem jest jakieś semi-apo 100 mm na "kołysce" i z diagonalem - naprawde niczego więcej mi nie trzeba, żeby poczuć się spełnionym w tej branży :)

 

Pytasz się, czy da lepszy obraz... No i znowu powstaje problem, co to znaczy lepszy? Powiem Ci szczerze, że duże lornety, które w pewnym sensie są dedykowane do DS, mogą mieć pewien margines błedu wykonania. W nocy na M31 nie zobaczę w swoim SkyMasterze koloru, choć w dzień potrafi mnie doprowadzić do obłędu. Za to np. takie semi-apo 80 nie pomaluje Ci świata "na żółto i na niebiesko", ale za to M42 nie zdradzi przed Tobą tylu szczegółów, co w zwykłej 100ce. Dlatego jeżeli ktoś jest purystą lornetkowym, to na bina klasy SkyMastera będzie patrzeć z pobłażaniem, natomiast jeżeli wiesz po co kupujesz taki sprzęt, to nawet niskobudżetowa setka dostarczy Ci ogromnych wrażeń, a uwierz mi, że potrafi :)

 

Jeżeli zaś chodzi o Somety, to ich historia sięga bodajże II Wojny Światowej, kiedy to służyły one do namierzania na nocnym niebie samolotów nieprzyjaciela. Później wegetowały sobie przez pewien czas w magazynach wojskowych, aż do lat 90tych, kiedy to czescy miłośnicy astronomii zrobili z nich pożytek i zaczęli używać w astro, gdzie spisują się znakomicie (niech świadczy o tym fakt, że na chwilę obecną jest to najpopularniejsze bino u naszych południowych sąsiadów i nikt nie chce się ich pozbywać). Właśnie Somety 25x100, którymi dysponuje krakowskie PTMA, z montażem pomysłu Janusza Płeszki spędzają mi już od roku sen z powiek. I mimo że daleko im do takich cudów, jak np. dzisiejsze lorenty apo, to jednak czuje się w nich to solidne rzemieślnicze wykonanie, którego brakuje masowym chinskim lornetom. Podobnie z resztą jest z Zeissem - weź chociażby taką 10x50, niby z epoki, kiedy o apo jeszcze nikt nie słyszał, a jednak dzisiaj jest dla wielu przedmiotem pożądania.

Dlatego już teraz na pewno zrozumiesz, kiedy Ci powiem, że do Sometów "linka" nie dostaniesz ;)

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo odbiegamy od tematu Setek.

Może ty Mateusz powiedz, co mamy do kupienia z Setek nie licząc kilku wersji Celestrona pod różnymi nazwami i ogranicz się do 1000$.

Zasięg poszukiwań cały świat!

Każdy, kto zna jakieś Setki niewymienione tu a spełniające te warunki proszony jest o dopisanie jej tu wraz z linkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i panowie zlitujcie się i przetłumaczcie coś o tym Semi Apo pliss.

O obiektywach apochromatycznych możesz poczytać:

http://lornetki.camk.edu.pl/jakto/apochromat.html

a o semi apo:

http://lornetki.camk.edu.pl/jakto/semiapo.html

 

A tak nie fachowo to już Mateusz bardzo ładnie i przebojowo wyjaśnił ;) : Taka lornetka nie będzie Ci świata malowała na żółto, zielono i fioletowo. Szczególnie w dzień i na dobrze wykontrastowanych krawędziach nocą np. tarcza Księżyca.

Chyba za bardzo odbiegamy od tematu Setek.

Mylisz się my tu cały czas o setkach sobie gaworzymy ;)

A wybór gigantów masz na;

http://www.bigbinoculars.com/ :D

 

BTW ja mógłbym zaprzestać zbrojeń na takim marzeniu, niestety kosztuje nieco ponad 2x1000$:

http://www.bigbinoculars.com/m20100.htm

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się my tu cały czas o setkach sobie gaworzymy ;)

A wybór gigantów masz na;

http://www.bigbinoculars.com/ :D

 

BTW ja mógłbym zaprzestać zbrojeń na takim marzeniu, niestety kosztuje nieco ponad 2x1000$:

http://www.bigbinoculars.com/m20100.htm

 

Dokładnie!! Link podany przez Flawenola do bigbinoculars.com powinien Ci Madnes w zupełności wystarczyć - jeżeli na świecie jest jakiaś setka godna uwagi, to na pewno tam ją znajdziesz!!

 

Jeżeli zaś chodzi o wyścig lornetkowych zbrojeń, to może nie trzeba go od razu kończyć na Miyauchi 20x100, bo te 6 zielonych paczek to już jednak trochę dużo. Za 1795$ (btw. nie dużo mniej ;)) dostajesz tego Oberwerka: http://www.bigbinoculars.com/100bt45.htm.

 

"The highy-acclaimed Oberwerk 100mm Binocular Telescope is now improved in two very important ways for those whose primary interest is binocular astronomy- 45° oculars and a strong and smooth fork mount, which together provide comfortable viewing from horizon to zenith" - no comment...

Taki zestaw, mimo że to "tylko" semi-apo, a nie jak Miyauchi APO, powinien wystarczyć każdemu miłośnikowi astronomii do nieokiełznanych nocnych wędrówek po M-kach, czy też Drodze Mlecznej.

 

Ech... co tu więcej mówić - trzeba oszczędzać i liczyć na słabego dolara :)

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zaś chodzi o wyścig lornetkowych zbrojeń, to może nie trzeba go od razu kończyć na Miyauchi 20x100, bo te 6 zielonych paczek to już jednak trochę dużo. Za 1795$ (btw. nie dużo mniej ;)) dostajesz tego Oberwerka: http://www.bigbinoculars.com/100bt45.htm.

 

"The highy-acclaimed Oberwerk 100mm Binocular Telescope is now improved in two very important ways for those whose primary interest is binocular astronomy- 45° oculars and a strong and smooth fork mount, which together provide comfortable viewing from horizon to zenith" - no comment...

Bardzo fajne Bino :dobrze: . Dodatkowo podoba mi się z opisu taki fragment:

"25x fully multi-coated wide-angle eyepieces are included, but because of the industry-standard 1.25" helical focusers, your favorite telescope eyepieces can be used as well."

No i jeszcze ten statyw w komplecie. Apetyt rośnie :glodny: trza sprawić sobie duuużą świnkę-skarbonkę.

:papa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge znaleźć informacji o tym, że to semi-apo. Gdzie oni to napisali?

4 zdanie opisu:

"The rest of the binocular, including the semi-apochromatic triplet objectives, is the same proven design as found in the original 25/40x100mm."

:papa:

 

Zduplikowaliśmy się ;) z Mateuszem proszę post do kwarantanny

Edytowane przez Flowenol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie jest. Ciekawa propozycja. Szkoda, że niedostępna w Polsce. Nie wydałbym takich pieniędzy,

gdybym nie mógł najpierw przez to rzucić okiem. Z drugiej strony jeśli prawdą jest wszystko co piszą, to

sprżet jest warty tych 1700 USD.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak - legenda se vrací, czyli Somety wracają! Tylko ta cena - w granicach 30 000 koron... No, w zasadzie to właśnie +/- 1000 dolarów.

 

No prosze - serce roście...!!! Choć powiem szczerze - legenda legendą, ale z tymi 30k KC to troche przesadzają - to już wolę dozbierać jeszcze 1000$ i kupować tego Oberwerka, choć zapewne sentyment zostanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze - serce roście...!!! Choć powiem szczerze - legenda legendą, ale z tymi 30k KC to troche przesadzają - to już wolę dozbierać jeszcze 1000$ i kupować tego Oberwerka, choć zapewne sentyment zostanie :)

 

No, szczerze mówiąc, nie znam na tyle pięknego języka sąsiadów, ale mam wrażenie, że piszą tam jednak, że to nie będzie czeska produkcja, tylko jak zwykle Azja. Ale za to te 30k to (chyba) z niezłym statywem i montażem azymutalnym. Może warto poczekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, szczerze mówiąc, nie znam na tyle pięknego języka sąsiadów, ale mam wrażenie, że piszą tam jednak, że to nie będzie czeska produkcja, tylko jak zwykle Azja. Ale za to te 30k to (chyba) z niezłym statywem i  montażem azymutalnym. Może warto poczekać?

 

BBwro... Nie sądze, ponieważ to za co płacisz tam tak na prawdę, to te diagonalki i tylko troszeczke lepszą optykę niż w chinczykach. Czy warto za to dać 1000$ - sam sobie odpowiedz.

 

Ja doszedłem do wniosku, że lepiej kupić SkyMastera, dorobić do niego fork mount (już jestem blisko, choć do Bieszczad się z tym nie wyrobię na pewno) i odżałować, że kiedy patrzę na zenit, to później przez tydzień mam problemy z bólem szyji... A to wszystko wychodzi cenowo dużo taniej niż gdybym inwestował w takiego Someta. I powiem więcej - dużo się teraz pisze, że chinskie wynalazki nie grzeszą solidnością (jest to jeden z argumentów za zakupem Someta). Tymczasem Celestron zaprzeczył wyższymi modelami SkyMastera tym stwiedzeniom, wypuszczając niezwykle solidną, pancerną wręcz lornetę - jeżeli poczytasz sobie testy lornet 70-80, to zobaczysz, że nawet model 20x80 wypadł tam pod tym względem bardzo dobrze, a 100tka (to wiem z autopsji) prezentuje się jeszcze lepiej.

 

Dlatego, moim zdaniem, jeżeli chcieć kupować coś lepszego, to minimalnie takiego Oberwerka, o którym pisaliśmy powyżej, bo każdy inny zakup to nie krok, ale tylko malutki kroczek do przodu względem "tanich chinczyków".

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Skoro już powstał wątek o dużych loretach, to może jeszcze dorzucę do kolekcji ten adres: http://www.opticsplanet.net/binoculars.html - dużo ciekawych informacji, zdjęć i lorentek, które wodzą nas na pokuszenie ;)

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam jeszcze to opracowanie:

 

http://www.cloudynights.com/lab/binoculars/binos3.pdf

 

Bardzo fajnie opisuje właśnie różnicę pomiędzy low-budget'owymi setkami, a całkiem dobrymi 80tkami (to co pisałem w jednym z powyższych postów).

 

Miłej lektury!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.