Skocz do zawartości

Seeing


Mirek_D.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !.

 

Przed chwilą wruciłem z obserwacji. Jestem pod wrażeniem.

Nawet w SkyLuxie przy powerze 220x!!! (plossl 6.3mm i barlow 2x soligor) Jowisz i Saturn wyglądają ładnie. Oczywiście nie widziałem cassiniego, ale i tak się ciesze z takiego widoku, bo widziałem pierścień wyraźnie odłączony od planety. Na Jowiszu dosyć dobrze widoczne były dwa pasy.

Moja lornetka jest rozkolimowana, bo widze dwa Jowisze i bolą oczy, a poza tym szybko zaparowują mi okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing faktycznie dopisał tej nocy !

Nie mołem się powstrzymać żeby nie pojechać za miasto na gołooczne obserwacje. Zasięg miałem 5,1 mag. Na uwagę zasługuje piękny meteor o 21.44 - który rozpadł się na 3 tuż nad ziemią. Wyleciał z kierunku NEE i "trwał" ok 1 sek. - nie bł to w każdym razie sam tylko błysk.

 

Pozdro !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska z okolic Krakowa - do teleskopów. Nie wiem co sie dzieje ale seeing jest wysmienity.  Z balkonu jadę na saturnie 250x i jest bardzo dobrze.

 

Korzystajcie bo to moze sie szybko skonczyc.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

Melduje się Kraków na rozkaz, pierwsze testy Antaresika właśnie zrobione i powiem jedno, Saturnik powala na kolana :wow: Pierwszy raz miałem okazję oglądać go z jakiegoś większego sprzęta niz lornetka (stara ruska) i zamiast cieszyć sie resztą nieba siedziałem na nim chyba ze 2h. brak tylko krótszych okularków (max to barlow 2x + 25 oriona) :Cry: , ale jutro chyba od razu nadrobię braki, nie moge tracić takich widoków. Troche w d... LP no i niestety sąsiedzi tez trochę grzeją, ale jak na blok i balkon to i tak ODJAZD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicy Jeleniej Gory tez bylo znakomicie. Nawet na badziewiastym Bresserze 60/700 z okularem 12,5mm i "barlowem" zalaczonym w zestawie pieknie widac bylo Saturna( tarcza wyraznie oddzielona od pierscieni), na Jowiszu bardzo wyraznie pasy. Zanosi sie na co najmniej pare dni takiej pogody!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 22:00 zamiast pójść zaliczyć balkonowe spakowałem się z lornetką i pojechałem kontrolnie do Jordanowa na dwie godzinki zapolować na M83. Obawiałem się, że pole może być rozmoknięte, ale grunt jest twardy.

Do 23:30 było naprawdę nieźle, ale nisko na horyzontem unosiły się chmury. Przejrzystośc powietrza nie powalała. Potem zaczęła się podnosić jakaś mgła, a zasięg spadł do jakichś 6.0 mag. Zaliczyłem na szybko parę nowych ngc we Lwie i Psach Gończych. M104, M68 jeszcze udało się dostrzec, ale M83 już nie udało się upolować - utonęła w warstwie chmur. Po północy wzszedł Moon, zapakowałem się i GoTo home.

 

Pogoda się ma dzisiaj poprawić, moon coraz później :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Tarnowie za to seeing taki sobie, jakieś 6/10, ale przejrzystość była wybitna :) Gołym okiem 5.6 z tarasu, a to tylko 0.2 mag mniej niż rekord :) W lornetce 12x60 zerkaniem widoczna gwiazdka 9.9 mag., 10.2 już nie. M51 w lornetce widoczna, ale M101 wciąż rozkłada light pollution. Saturn w Skyluxie przy 64x i 175x nie powalał, bywało naprawdę lepiej, Cassini widoczny tylko na wąskim odcinku łuków, ciemniejszy pas na powierzchni już w 64x, Tytan i Rhea bez problemów :) Dzisiaj też zanosi się na pogodną noc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj również Saturn przy x240 super, zresztą zaczyna się to już robić normą. Tylko ten Jowisz coś kiepsko wygląda na razie, bo po za pasami równikowymi to nie wiele widać. Przydał by się lepszy kontrast.

Postanowiłem nawet zapolować na M66 i65 ale bezskutecznie za jasno w mieście.

Zresztą lustro chyba zaczyna pokazywać swoją wade. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.