Skocz do zawartości

RedCat 51 vs Zenithstar 73


tovot

Rekomendowane odpowiedzi

Którą tubę wybrać? Która daje większe możliwości? Cena (z uwzględnieniem flattenera do Zenithstara) jest bardzo podobna. Kwestia oczywista to różnica w fov. Pytanie jak to się przekłada na praktyczne użycie- co daje większe możliwości? Druga kwestia to jakość obrazu - jakieś znaczące różnice? 

 

Mam spory dylemat który teleskop wybrać, dlatego będę wdzięczny za wszelki uwagi i podpowiedzi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotek będzie mniejszy, lżejszy - łatwiej dla montażu (pamiętaj, że dojdzie Ci guiding, opaski, kable i inne pierdołki, które też ważą a to niestety tylko eq5, mniej załadujesz - ułatwisz mu pracę)

Poza tym kotek z małych tubek cieszy się dość dobrą opinią, mało ludzi na niego narzeka i nie słychać zbytnio o gorszych egzemplarzach, czego nie można niestety powiedzieć o innych małych apo.

Porównanie dość dziwne poza tym bo 51 vs 73mm to duża różnica. Jest jeszcze niby 61mm apo, któremu już bliżej do kotka jednak jak widać na forum, trafiają się różne jakościowo egzemplarze ;)

Jestem za kotkiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Maetrik za ten komentarz. Wiem, że redcat cieszy się bardzo dobrą opinią i był to mój pierwszy wybór. Zacząłem się tylko zastanawiać nad polem widzenia w obu przypadkach i wykalkulowałem, że Zenithstar z racji dłuższej ogniskowej powinien pozwolić wyciągnąć więcej szczegółów :uhm:  Czy to tak nie działa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Maetrik napisał:

Poza tym kotek z małych tubek cieszy się dość dobrą opinią, mało ludzi na niego narzeka i nie słychać zbytnio o gorszych egzemplarzach, czego nie można niestety powiedzieć o innych małych apo.

 

oba to produkty WO czyli japończyki, a nie chińska masówka więc nie ma co porównywać ich do taniej chińszczyzny, z którą są problemy. To zupełnie inna półka cenowa i jakościowa

w zasadzie to różnica między tymi tubkami jest taka, że kotek jest skonstruowany pod astrofotografię, a Zenithstar to typowy teleskop, który może służyć zarówno do fotografii jak i wizuala. Oczywiście różnią się aperturą i ogniskową ale to, który wybrać to już kwestia przeznaczenia i możliwości montażu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa apertura (73 vs 51mm) teoretycznie więcej pokaże ale jako początkujący skupiłbym się bardziej na tym by trafić łatwy do ogarnięcia, jak najmniej problemowy sprzęt, który zamiast problemów da max frajdy. Zobacz jakie fotki ludzie robią kotkiem :)

Ogarnij montaż, guiding, cały proces akwizycji, kalibracji, ewentualnej automatyki pewnych procesów, obróbkę.

 Potem jak to wszystko będziesz miał obcykane zawsze można sięgnąć po większą tubkę (a kotka bez problemu sprzedasz)

Taka moja nieśmiała rada :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marvaz napisał:

Tajwanczyki.

I nie sa na pozimie topowych Japonczykow :)

 

a czy ja gdzieś napisałem, że są?

w którym miejscu?

to po prostu solidny sprzęt, produkowany przez firmę uznaną od dawna. Zdarzały im się wpadki jak z niektórymi Megrezami ale to już historia

w każdym razie nie mają nic wspólnego z zalewem tanich, o wątpliwej jakości chińskich ED i APO, które pojawiły się w ostatnich latach

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.