Skocz do zawartości

[S] Wyselekcjonowany Optolong L-eXtreme 2.0" do dużej światłosiły


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach akcji ŚWIADOMEGO FILTROWANIA ;) oferuję wyselekcjonowaną sztukę filtra  Optolong L-eXtreme 2.0". Ten egzemplarz wyróżnia się znakomitą współpracą ze światłosilnymi teleskopami/obiektywami już od ok. F/2.5. Optimum przypada ok. F/3. Dotychczas mierzyłem widma już pięciu sztuk tego modelu i ten jeden filtr jest pod względem współpracy ze światłosilnymi teleskopami wyjątkowy. Do teleskopów o małej światłosile nie polecam, gdyż, mimo że współpracuje z nimi poprawnie, to można dla nich znaleźć lepsze sztuki.

 

Symulowana skuteczność w zależności od światłosiły dotyczy zastosowania w optyce BEZ centralnej przeszkody, np. w refraktorze. Dla teleskopów z centralną przeszkodą będzie nawet lepiej! Idealną tubą dla tego filtra może być hiperboliczny Newton SharpStar 6" F/2.8 (lub też jego klony TS, Omegon...). W takim przypadku uzyskujemy takie parametry:

- OIIIa (500.7 nm) 95.2%

- OIIIb (495.9 nm) 87.3%

- OIII całk.: 121.0%

- Ha (656.3 nm) 86.2%

Stan fizyczny: idealny, użyty jedynie do pomiarów.

 

Cena: 1085 zł. Odbiór osobisty w Krakowie lub wysyłka InPost 15 zł.

 

image.png.8caee114078dde61d1285ff09bd17075.png

image.png.55ff15783036a7d591fc3ed3438811ad.png

image.png.2c27bb5116557fa87cdbed1e102910f6.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Do teleskopów o małej światłosile nie polecam, gdyż, mimo że współpracuje z nimi poprawnie, to można dla nich znaleźć lepsze sztuki.

Hmmm... czy mógłbyś to rozwinąć? 

Myślałem, że to po prostu bardzo udana sztuka. Chcesz powiedzieć, że przy f/3 będzie optymalny a już np przy f/5 nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcinos napisał:

Hmmm... czy mógłbyś to rozwinąć? 

Myślałem, że to po prostu bardzo udana sztuka. Chcesz powiedzieć, że przy f/3 będzie optymalny a już np przy f/5 nie?

Zgadza się, popatrz na przebieg krzywych na pierwszym wykresie. W okolicach F3 ma maksima transmisji. Dla siebie mam inną sztukę, lepiej spisującą się w interesującym mnie zakresie F4-F5.6.

Ogólnie im filtr ma węższe pasma transmisji tym ważniejsze jest jego dobre dopasowanie do światłosiły. W połączeniu z faktem, że każdy filtr interferencyjny jest inny staje się oczywiste, że moja oferta polegająca na pomiarach, symulacjach i dobieraniu odpowiednich filtrów jest najtańszą opcją zdobycia idealnego dla siebie filtra wąskopasmowego.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezerwacja.

 

Przy okazji dodam, że na Ali można teraz kupić ten model za 930 zł. Jeśli ktoś jest zainteresowany, a chciałby jednak model sprawdzony i dopasowany do swojej optyki to zachęcam by poczekać ok. miesiąc. Będę miał na sprzedaż.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.