Skocz do zawartości

Upgrade Lunt 50 do wersji Pro


kiniu-13

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawianie ostrości oryginalnym wyciągiem helikalnym, montowanym standardowo do teleskopu, jest bardzo nie poręczne. Skasowałem w nim luz jak najbardziej było możliwe, ale i tak nie było dobrze. Postanowiłem to zmienić i zakupiłem dedykowany do Lunta 50, wyciąg z mikrofokuserem, marki Starlight Inc. Po zamontowaniu, ustawianie nim ostrości, to czysta przyjemność. Teraz w głowie siedział mi jeszcze napęd do nowego wyciągu, by sterować wszystkim zdalnie. Teleskop wieszam na moim iEQ 30 Pro, którego pilot ma opcje obsługi fokusera. Po krótkich poszukiwaniach, wybór padł na motofokuser iOptron'a.  Po zaledwie dwóch dniach, fokuser miałem już w rękach. Po zdjęciu obudowy, okazało się, że otwór w mocowaniu na obudowie wyciągu, jest o 0,5 mm mniejszy niż średnica tulei wyciągu. No cóż, pozostała tylko opcja zwrotu, albo powiększenia otworu. Rozwiertak fi 25,5 załatwił problem. Teraz mocowanie pasuje idealnie na tuleje wyciągu. Po zmontowaniu całości, mikrofokuser bardzo precyzyjnie ustawia ostrość. Trzeba jednak uważać, bo drawtube wyciągu, jest bardzo krótka, i wysuwa się jedynie na 18 mm. Można uszkodzić, lub zerwać zęby na pasku. Ustawiłem wysuw po środku, i ręcznie ustawiłem ostrość, by sprawdzić w jakim położeniu ją złapie. Przy wyłączonym montażu, można ręcznie ustawiać ostrość za pomocą drugiego pokrętła wyciągu. Mikrofokuser iOptrona, jest kompatybilny z ASCOM. Widoczny jest pod APT i N.I.N.A, więc spokojnie można wykorzystać go do innych wyciągów typu Crayford. Motofokuser jest kompatybilny z kilkoma modelami montażu iOptrona. Nie wiem, czy da się nim sterować innym sterownikiem niż pilot montażu. Zapewne dało by się to ogarnąć. Gumowy pierścień z wyciągu helikalnego zamontowałem na pokrętle regulatora ciśnienia, który bardzo poprawił jakość strojenia. W ustawieniu prędkości w pilocie na Low Speed, i krótkim wciśnięciu przycisku, wyciąg przesunął się o 1 krok, w ustawieniu Medium Speed, o 20 kroków, a w Max Speed, o 198 kroków. Dla bezpieczeństwa, tej prędkości nie używam. Dodatkowym atutem fokusera, jest pomiar temperatury. Umożliwia to ustawienie odpowiedniej wartości kompensacji dla zmiany ostrości, w skutek zmiany temperatury na zewnątrz. Wszystko działa pięknie, i jest bardzo wygodne w obsłudze. Takie rozwiązanie ma jednak dość poważną wadę... Jest dość kosztowne. :noexpression:  Ale czegoż to się nie robi dla własnej wygody i możliwości zdalnej obsługi całego setupu. :emotion-5:

20210420_161215.jpg

20210420_161319.jpg

fok_1.jpg

fok_2.jpg

fok_3.jpg

fok_4.jpg

fok_5.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie ostrzenie wynika że masz DS, i B 400 ? Próbowałeś z pojedyńczym etalonem ? W moim zestawie ostrzy z barlowem ES 3x, i obiema kamerami (Basler i Asi 178 MM). Tylko z barlowem i asi są pierścienie Newtona, więc avikuję na razie tylko z Baslerem bo tu ich nie widać. Jak zdążę, to jeszcze zmienię rurkę na 80/560 mm. Wtedy zabiorę się za usuwanie tych pierścieni.

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalożenie drugiego etalonu nie ma zauważalnego wpływu na ostrość, to jest minimalny ruch. A tam brakuje dobre 4 mm-  na skróconym przez Tomka oryginalnym wyciągu można to pomierzyć.

Tak przy okazji- poprzedni właściciel tego sprzętu twierdził że tak naprawdę jest tam B 600 tylko napis jest B 400. Czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...
Przecież te teleskopy, to standardowa produkcja. Chyba, że w Twoim egzemplarzu jest obiektyw z krótszą ogniskową, i dla tego nie ostrzy. Może zamiast skracać wyciąg, trzeba by skrócić trochę rurę tubusa ? Wtedy ogniskowa przesunęła by się do tyłu. Pomierzę swojego lunta, i Ci podam wymiary. Może to coś Ci pomoże.

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do regulacji ciśnienia w etalonie, to mam koncepcje jak to ogarnąć. Silnik krokowy z przekładnią, i duże koło zębate zamontowane na pokrętle załatwiło by sprawę. Czytałem o tym rozwiązaniu na Cloudy Nights. Odszukam i wstawię linka do tego rozwiązania. Jest także do ogarnięcia pompa hydrauliczna, z regulacją ciśnienia zdalnie sterowana. Tylko czy nie będzie to już przerost formy nad treścią...:neat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.