Skocz do zawartości

Wiosenny Cefeusz


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne moje przeprosiny z szerokimi kadrami; tym razem na cel wziąłem Gwiazdozbiór Cefeusza.

Na astrofotograficzną sesję ostatniej nocy udałem się do miejscowości Zahajki, położonej w gminie Wyryki. Tym razem sama sesja była bardzo udana; pod względem pogody niebo było cały czas przejrzyste, żadnych chmur jak i wiatru. To, co mnie negatywnie zaskoczyło, to niski poziom temperatury - w pewnym momencie termometr w samochodzie pokazał -30C. Na szczęście zabrałem ze sobą dodatkowe ubrania, bo bym zmarzł niemiłosiernie. Ale poza tym wszystko OK.

Z astronomicznych wrażeń; niemal nad moją głową na początku sesji przejechał cały pociąg Starlinków. Jakkolwiek - muszę to przyznać - wyglądał kapitalnie, to jednak nie chcę go w przyszłości częściej oglądać.

 

Co do samego prezentowanego zdjęcia:

SWSA, niemodyfikowany Canon EOS RP, obiektyw Tamron SP 45mm /f1.8 przymknięty na f/4.0.

ISO 3200 2 min., 89 x light, 110 x bias, po 100 x dark i flat.

Obróbka: DSS + PS.

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/17CSmnZlA_mrWYQD9ESuX3nSTsOqNGf9O/view?usp=sharing

Lin739176397_WiosennyCefeuszkopia.thumb.jpg.eb901b47e7023e1acda2cc19f5e045b3.jpg

 

Wrażenia nieastronomiczne: 

1) Wielkie podziękowania dla pewnej gospodyni z Zahajek za umożliwienie mi przejazdu przez jej posesję do miejscówki; na drodze publicznej traktor wpadł do rowu i była akcja ratunkowa, więc droga przez kilka godzin była zablokowana.

2) Ktoś we wsi urządził głośną dyskotekę; było tak głośno, że ja z odległości ok. 700m bardzo dobrze słyszałem muzykę, więc można było sobie potańczyć na łące ;) Na szczęście disco odbyło się bez świateł;

3) Mnóstwo saren w rejonie miejscówki, które mnie obszczekały :) 

4) Związane z punktem nr 3); odbyły się ostatniej nocy w pobliżu miejscówki myśliwskie polowania. Z rejonu położonego na południowym zachodzie dochodziły mnie częste gęste odgłosy wystrzałów z broni myśliwskiej. W pewnym momencie usłyszałem nawet głosy rozmawiających myśliwych (mimo muzyki z dyskoteki). Także jadąc teraz na jakąkolwiek miejscówkę trzeba baczyć na to, że odbywają się polowania.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.