Skocz do zawartości

Okulary do ZRT


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, jako świeżo upieczony posiadacz używanej lunetki ZRT, przerobionej podobno przez "znaną firmę krakowską" na wyciąg 1,25", myślę teraz o zakupie co najmniej dwu okularów do niej, oprócz obecnego 7,5 mm, który trochę jest taki "ni pies ni wydra", na przykład PL 4 mm i 12,5 mm.

Mimo przejrzenia archiwów nie do końca kumam, czym obiektywy do ZRT różnią się od zwykłych 1,25". Nieobecny tu już Janusz doradzał zawsze zaznaczenie, przy zakupach w jego firmie, że mają być to okulary do ZRT, "w celu EWENTUALNEGO podtoczenia ich dla uzyskania parafokalności". Ale, jako że myślę raczej o zakupie czegoś używanego, chciałbym dowiedzieć się, jak poznać, czy okular będzie dobry, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular rozpoznasz, jak go włożysz do lunetki i sprawdzisz, czy ustawisz ostrość. Stąd uwaga Janusza jest bardzo słuszna i na miejscu. Jak kupisz u niego - to Janusz po prostu sprawdzi, czy ustawisz na nim ostrość, jak nie - to go podtoczy.

 

Mała uwaga: daj sobie spokój z okularem 4mm do ZRT - aberacja chromatyczna jest baaardzo duża. Dla mnie granicą jest 6 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bendykt, dzięki, ale ja już to wiem, że jak kupię okular w Astrokraku i powiem, że to do ZRT, to Janusz zrobi mi dobrze. Ale chodzi mi o odmagicznienie tego procesu, żebym nie był skazany na monopol, czyli:

- czy wszystkie/niektóre/tylko jakieś wybrane okulary "nieprzerobione" są niedobre i nie ostrzą w ZRT?

- na czym polega proces "dopasowania" i czy można go wykonać na własną rękę u zaprzyjaźnionego tokarza?

 

A co do aberracji w okularze 4 mm to bardzo mnie zmartwiłeś. Bo przecież to tylko powiększenie 457/4, czyli 114x. ZRT tyle nie wytrzyma? Czy ktoś może to potwierdzić, lub napisać, przy jakich okularach da się tyle osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedynie mogę tutaj potwierdzić słowa Benedykta. Okular 4 mm w ZRT to w moim przekonaniu i po naocznym sprawdzeniu (testach) źle zainwestowane $$ ze względu na wspomnianą pokaźną abberację oraz konieczność posiadania stabilniejszego statywu (bynajmniej nie tego oryginalnego na "nuty"), który lepiej poradzi sobie z tłumieniem drgań. Osobiście stosuję max do ZRT okular 6 mm (76x) tudzież z wielką przyjemnością UWA 8.8 mm, który służy mi także w newtonie.

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu okularek 4mm ma za krótką ogniskową aby zogniskować z obiektywem ZRT, dłuższe okulary mogą swoją ogniskową sięknąć głębiej w wyciąg niż 4mm okular. Problemem tu nie sa ani okularki , ani też obiektyw tylko tuba podczas konstrukcji której nikt nie przewidział stosowania krótkich okularów. Co do wyboru ogniskowej to ja osobiście uważam że jeżeli chcesz stosować dł↓ższy niż 4mm okularek to przeróbka tej lunety mija się z celem bo wtedy masz powiekszenie takie jak w orginalnej ZRT. Ja mam 4mm plossla i jestem zadowolony. Aberracja jest tego nie ukrywam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... chodzi mi o odmagicznienie tego procesu, żebym nie był skazany na monopol, czyli:

- czy wszystkie/niektóre/tylko jakieś wybrane okulary "nieprzerobione" są niedobre i nie ostrzą w ZRT?

- na czym polega proces "dopasowania" i czy można go wykonać na własną rękę u zaprzyjaźnionego tokarza?

 

Mariuszu,

 

poniżej zamieszczam schemat procesu podtoczenia; sens jego jest taki, aby okular mógł "wejść" głębiej w oprawę okularu. Według mnie każdy tokarz będzie w stanie podtoczyć okular.

Nie wiem, czy wszystkie okulary trzeba podtaczać - wiem natomiast, że problem jest z okularami krótkoogniskowymi.

Wynika on z faktu, że zakres ogniskowania wykonywany pokrętłem w ZRT jest znacznie mniejszy niż np. w wyciągu newtona.

post-462-1113377550_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.