Skocz do zawartości

SATURN


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wystawiłem SkyLux-a żeby sprawdzić rezultaty ostatniego tuningu.

1) Kolejna poprawka głowicy - w celu radykalnego zwalczenia luzu w osi rektascensji wymieniłem tę oś na większą średnicę i dopasowano otwory do tej osi.

2) Zlikwidowałem luz "na boki" wyciągu wklejając wzdłuż tulei prowadzącej wyciąg cztery paski plastikowej taśmy izolacyjnej.

 

Okazało się że około godziny 21 trafiłem na wyborny seeing!

 

Oto pierwszy raz w życiu miałem możność obejrzeć swoim sprzętem SATURNA ze szczegółami:

a- przerwą Cassiniego

b- cieniem planety na pierścieniach.

Obraz był ostry jak brzytew, ZERO ABERRACI CHROMATYCZNEJ.

 

Zastosowałem

a) Plossla 12.5 mm + Barlow 2x (oba Antares) czyli było powiększenie około 110x,

B) skyluxowego Kellnera 4 mm (175 x).

Obraz z Kellnerem był znakomity. Pamiętam że ktoś kiedyś powiedział że ten okular nadaje się najwyżej na kieliszek do astro-trunku.

 

KSIĘŻYC - zabójcza ostrość fantastycznych kraterów. Niezauważalne obserwowane wcześniej pogorszenie ostrości powodowane - jak sądziłem - aberracją chromatczną obiektywu SkyLuxowego.

 

Przemontowałem SkyLyxa do piramidki foto i pstryknąłem kilka fotek Tairem 300 A z 30" prowadzeniem.

 

Podejrzewam, że po stwierdzeniu w Roztokach że SkyLux ma astygmatyzm i rozmontowaniu obiektywu z ponownym złożeniem - ten astygmatyzm zniknął, stąd to polepszenie jakości robrazu!

 

Około godziny 23 wyniosłem Newtona Opti-U-boota. Wyniki obserwacji byly gorsze:

Jowisz nad Lublinem był trochę pływający, Saturn chylił sie ku zachodowi skąd wypełzły chmury. SkyLux też już nie radził sobie tak jak wcześniej.

 

Pozdrawlaju wsiech bagażowych!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu kompletna kicha :angry:

Wszystko faluje i w dodatku są wysokie chmury.Szkoda gadać! Idę spać.

 

A ja jednak pstryknalem troche.

Po ok. 1000 klatek.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak pstryknalem troche.

Po ok. 1000 klatek.

 

Ładne zdjęcia :helo:

W Krakowie strasznie pogoda zmienna o 22 chmury teraz nawet nawet - nie to co tydzień temu pogoda śliczna z dnia na dzień :D

No i oczywiście "pół-łysawy" daje po oczach B)

Edytowane przez Bobi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak pstryknalem troche.

Wizualnie miałem tego Saturna znacznie ostrzej, i to w zabawkowym sprzęcie, wyśmianym przez prawie wszystkich! :helo:

Po prostu miałem szczęście trafić na krystaliczne powietrze w miejscu gdzie był Saturn, co, niestety, już Jowisza nie dotyczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie miałem tego Saturna znacznie ostrzej, i to w zabawkowym sprzęcie, wyśmianym przez prawie wszystkich! :helo:

Po prostu miałem szczęście trafić na krystaliczne powietrze w miejscu gdzie był Saturn, co, niestety, już Jowisza nie dotyczyło.

Dokładnie Saturn byłw miare doby ale nastawiłem się głównie na focenie Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo, to miło że można coś zobaczyć sprzątem za kilka zetów nieodstraszy to początkowych miłośników nocnego lookania

Żebyś wiedział, ile czasu, pomyślunku i nawet kasy na fuchy (montaż) przeznaczyłem na tuning! Ale co do tuby optycznej - korzystałem ze światłych rad i wszystko TYMY RENCAMY dało się zrobić. Podejrzewam że rozebranie i powtórne złożenie obiektywu usunęło błąd niedokładnego montażu soczewek, co miało największy wpływ na jakość obrazu.

Niestety, biorąc sprzęt z najniższej półki trzeba mieć samozaparcie i pomyślunek Adama Słodowego. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szukacz do telepa 235/1300 tuba skay-luksa się nada ? Nie za długa?

Myślę że do telepa 235/1300 wydaje się za wielkie. Chyba że obok... drugi szukacz z ołówka automatycznego (z Żywca rodem) czyli luneta od wiatrówki TASCO.

 

Nie śmiałem sugerować na szukacz do sześćdziesiątki :))

Ale półlornetka Zeissa przy pięćdziesiątce wcale mi się nie podobała.

 

Ja używam (z okularem Plossl 6.5mm z krzyżem) do prowadzenia foto-montażu! :banan:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.