Jump to content

M31 z zeszłego sezonu


JKbooo
 Share

Recommended Posts

Witam,
Uczciwie przyznam, że przyczyną powstania tego posta jest moja potrzeba dostania się do forumowej giełdy sprzętu, a dzielenie się własnoręcznie stworzoną zawartością jest moim zdaniem najmniej inwazyjną metodą. :)

W związku z powyższym prezentuję Wam Galaktykę Andromedy sfotografowaną przeze mnie rok temu. Zdjęcie składa się z trzech paneli. Materiał zbierałem od 27 lipca do 13 sierpnia. Każdy panel składa się z 57 ekspozycji, każda po 3 minuty, co przekłada się na 8h 33min łącznej ekspozycji. Ponadto zostały one skalibrowane darkami (x50 na panel), flatami (x50) oraz biasami (x50).

Użyty przeze mnie sprzęt składał się z:
- tuby GSO 8" f/4
- body Canon 600D mod
- montażu EQ6-R
- filtra Baader UV/IR cut
- korektora komy Baader MPCC Mark III
- lunetki guidującej ZWO 60/280
- kamery guidującej ZWO ASI120MC-S

Po przedstawieniu sprzętu mogę płynnie przejść do tego co mi się w tym zdjęciu nie podoba, a więc koślawych gwiazdek. Niestety były one spowodowane miernej jakości wyciągiem od GSO, który się uginał pod ciężarem lustrzanki, przez co matryca nie była położona prostopadle do wiązki światła wpadającej do wyciągu. To powodowało nieostrość gwiazdek w rogach kadru, a także problemy z komą z racji, że Baader MPCC jest bardzo czuły na takie wady (przynajmniej wg tego co wyczytałem). Powyższe wady z kolei przełożyły się na ogromne problemy ze sklejeniem mozaiki. Ani MS ICE, ani nawet Pixinsight sobie z tym nie radziły, więc musiałem ręcznie redukować dystorsję w PSie i tam też nakładałem na siebie panele.

Muszę przyznać, że moim zdaniem cały trud nie poszedł na marne bo ze zdjęcia jestem bardzo zadowolony i po dziś dzień jest to moje ulubione zdjęcie, zaraz obok zdjęcia Orionka, które już tutaj wstawiałem (tak wiem, że są to dwa najłatwiejsze obiekty na naszym niebie, ale focę 10 letnim Canonem, więc give me a break).

Zdjęcie już dawno udostępniłem i zdążyłem już usłyszeć parę słów krytyki, do których chciałbym, żeby użytkownicy tego forum się odnieśli i wyrazili swoją opinię.

Pierwsza sprawa to tło, bo część ludzi twierdziła, że dzieje się tam jakiś kolorowy horror. Na moim nieskalibrowanym monitorze wygląda ono relatywnie jednolicie, choć jak się przyjrzę to dostrzegam niebieskawe i czerwonawe plamki. Pamiętam, że trochę z nimi walczyłem, ale do pewnych granic, tak aby nie oszukać za mocno obrazu. Niestety są one spowodowane nagrzanym do 30°C sensorem, więc średnio mogłem cokolwiek z tym zrobić.
Na moim ekranie tło nie jest całkowicie czarne, raczej delikatnie wpada w kolor niebieski, choć właśnie w miejscach tych "czerwonych" plamek już mu bliżej do prawdziwej czerni. Taki balans uznałem za najsensowniejszy, ale poproszę o opinie jeśli ktoś to przeczyta.

Druga rzecz to gwiazdki, choć tutaj sprawa chyba się sama rozwiąże. Chodzi o to, że podobno jest ich tu zbyt mało, ale w sumie się nie dziwię, bo dość agresywnie stosowałem redukcję gwiazd, jednak nie bez powodu. Mój ówczesny korektor komy wprowadzał aberrację sferyczną, co w połączeniu z byle jaką korekcją optyki sprawiało, że dominowały one nad obiektem głębokiego nieba. Na szczęście już zdążyłem zakupić zarówno nowy wyciąg jak i korektor, więc myślę, że przy kolejnym podejściu nie będzie to takim problemem.

No właśnie... wstawiam konkretnie to zdjęcie i postuję ten długi wywód po to, aby uzyskać porady co mógłbym zrobić inaczej przy kolejnym podejściu do identycznego projektu. Ze zdjęcia jestem zadowolony i myślę, że z moim body jest to jedno z niewielu ujęć, które można wykonać naprawdę porządnie. Teraz, gdy dysponuję poprawnie skorygowaną optyką, mógłbym wykonać i wydrukować zdjęcie, na które nie będę patrzył z grymasem na twarzy z powodu krzywych gwiazdek.

Tak, więc liczę na krytykę i porady co (oprócz gwiazdek of kors) mógłbym poprawić następnym razem. :)

502690766_Messier31AndromedaGalaxy.jpg

Edited by JKbooo
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Składam swoją m31 i przeglądam cudzesy. Twoje zdjęcie według mnie przeszło niedocenione, bo masz fajny detal. Jeśli zrobisz resize na jakieś 60%, to te zwalone gwiazdy nie będą tak boleć. Środki galaktyk jak dla mnie za bardzo spalone i to chyba najbardziej przeszkadza w odbiorze. Tło od biedy możesz całkiem pozbawić koloru, to nie będzie problemu łat. 

 

W dniu 16.08.2021 o 23:27, JKbooo napisał:

Powyższe wady z kolei przełożyły się na ogromne problemy ze sklejeniem mozaiki. Ani MS ICE, ani nawet Pixinsight sobie z tym nie radziły, więc musiałem ręcznie redukować dystorsję w PSie i tam też nakładałem na siebie panele.

Miałem to samo i zrobiłem to samo. 

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, karp_killer napisał:

Składam swoją m31 i przeglądam cudzesy. Twoje zdjęcie według mnie przeszło niedocenione, bo masz fajny detal. Jeśli zrobisz resize na jakieś 60%, to te zwalone gwiazdy nie będą tak boleć. Środki galaktyk jak dla mnie za bardzo spalone i to chyba najbardziej przeszkadza w odbiorze. Tło od biedy możesz całkiem pozbawić koloru, to nie będzie problemu łat. 

 

Miałem to samo i zrobiłem to samo. 

 

Dzięki, miło mi to słyszeć :)

 

Do tej pory jest to jedno z moich ulubionych zdjęć, mimo swoich wad, a też trochę ze względu na ilość pracy w nie włożone. Teraz miałbym łatwiej ze względu na nowy korektor i wyciąg.

 

Edit. Przeczytałem swój opis i widzę, że się powtarzam xd

 

17 minut temu, danon napisał:

Mógłbyś wrzucic wersję po samym rozciągnieciu w czymkolwiek obrabiasz? :)  Bez kontrastów, ostrzenia, zmniejszania gwiazd i czegokolwiek. Taki wyciągniety stack 

 

Here

Andromeda_STITCHED_toned_DBE_arcsin.jpg

Edited by JKbooo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.