Skocz do zawartości

Kamera Blackfly-S BFS-U3-16S2M


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Przyszedł miniaturowy tilter z gwintami C-C, który wykonał dla mnie @Tom-cio z SerwisuAstro:

 

PA022092.JPG.15b590c625ad1df0f0af93f8ac39de77.JPG

 

Chciałem właśnie taki, bo te duże sklepowe na T2 + przejściówki dodałyby sporo drogi optycznej, a mnie zależało na pochylaniu już za Barlowem (żeby ew. nierównomierność ostrości była zminimalizowana, bo pochylamy sensor w mniej światłosilnej wiązce), bez dodatkowego powiększania skali. Tutaj jest tylko jakieś 5 mm naddatku.

 

Miałem okazję dziś rano na szybko przetestować (przez drzwi balkonu, AZ4, Lunt 50); zrobiłem tylko jedną iterację regulacji nachylenia, ale efekt już zadowalający (teleskop rozogniskowany dla lepszego zilustrowania):

 

snapshot_0002.jpg.3de32530c9b11d94bbbb08c17504eff1.jpg

 

Nachylenie wygląda na dość spore:

 

PA022091.JPG.90c95dab1fc63f5f6566e8f08cc78012.JPG

 

ale tak jak liczyłem, nierówna ostrość, jeśli jest, zdaje się i tak zamaskowana przez turbulencje. Fragmenty wideo z rogów i środka kadru:

 

 

 

Stack z dryfem (etalon trochę niedostrojony):

 

test2.png.f32a7e658b968dc9a66b7251e9b78737.png

 

Na montażu z napędem te brzegowe paski mogą jednak wyjść na koniec, wtedy doreguluję nachylenie.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rano sprawdziłem też z CaK — obecnie ustawione nachylenie likwiduje paski całkowicie (refraktor + moduł CaK Lunta + PowerMate 2,5x). Bez tiltera były w całym kadrze, acz słabsze niż w Hα. Podsumowując, następna sesja astrofoto Słońca będzie już z nową kamerką w roli głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ze starym laptopem (HP ProBook 4320s, porty USB2) trzeba było uważać przy nagrywaniu z Chameleona (USB 2.0) i Chameleona 3 na dysk zewnętrzny (chyba kiedyś wspominałem w innym wątku) — jeśli wpięło się kamerę i dysk (przez adapter SATA/USB) do tego samego kontrolera USB, klatki były tracone lub posiekane (na szczęście HP miał 4 porty i jeden z nich był obsługiwany przez osobny kontroler).

 

W obecnym nowszym laptopie (Dell Inspiron 7506 2-in-1) problem nie występuje; może kontrolery USB 3 mają lepszą architekturę, może samo USB 3 lepiej się zachowuje (względem USB 2.0). Sprawdziłem, że obydwa porty USB (3.2) typu A są obsługiwane przez ten sam kontroler, nagrywanie na dysk Samsung 850 EVO przebiega z pełną prędkością bez błędów (226 fps, ok. 360 MiB/s):

 

Cytat

filip@localhost ~ $ lsusb
Bus 004 Device 008: ID 174c:1153 ASMedia Technology Inc. ASM1153 SATA 3Gb/s bridge
Bus 004 Device 009: ID 1e10:4000 Point Grey Research, Inc. Blackfly S BFS-U3-16S2M
...

(nr kontrolera = "bus")

 

(Ale i tak na razie zostanę przy starszym laptopie akwizycyjnym, dokupię tylko większy i szybszy wewnętrzny SSD).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.