Skocz do zawartości

Doradzcie


J@cek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat mam ok. 3000zł do wydania na teleskop. Zastanawiam sie nad wyborem Synty8'' lub 10'', Antaresa z Astrokraku, lub Tarusa 250mm ... .

Co do Synty 8'' to widze ze wszędzie jest wychwalana same pochwały co do jakości dawanych obrazów. A co myślicie o Synci 10'' jaka jest w porównaniu z 8'' ??, Co myślicie o Antaresie i Tarusie ?? który z tych teleskopów był by najleprzym rozwiazaniem dla mnie biorąc pod uwagę ze zalezy mi zarówno na DS jak i na planetach, mieszkam w małej miejscowośći niebo mam chyba stosunkowo ciemne 4 mag ? moge pozowlić sobie na dosyć częste wypady poza miasto (Audi 80) Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo stosunkowo ciemne to jest powiedzmy 5 do 5,5 m a 4 m to czasem widać z rynku w Krakowie czyli niebo masz raczej zepsute miejskim światłem sodowym.

Na twoim miejscu kupiłbym solidnego Antartesa z pełnym tybusem i aktywnym systemem chłodzenia lustra z dodatkowym filtrem ALP firmy Antares (fajna zresztą zbieżność nazw) eliminującym poświatę miejską bo inaczej będzie problem ze słabszymi obiektami DS :rolleyes:

Jeśli bardzo zależy Ci na mobilności i lubisz poeksperymentować to bierz nawet większego, składanego Taurusa choć jakoś sam nie mam zaufania do tych ażurowych konstrukcji :mellow:

 

Ps. Używam z powodzeniem od prawie roku Arktura 270/1500 i wiem co pokazuje z odpowiednim filtrem nebularnym, w tym przypadku z miasta filtrem ALP, naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mobilność dalekosiężna to TAURUS, TAURUS i jeszcze raz TAURUS. Jeśli wypad za miasto to każdą rurę dobsonową zmieścisz na tylnej kanapie, tylko statyw dobsa sprawia czasem kłopoty swym rozmiarem!

Nie zapomnij odpowiednią część kwoty zostawić na okulary!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy w Jeziorach i Antaresa 230/1200 i Syntę 200/1200 i po pół roku obserwacji DeSowych i planetarnych Antares poszedł do ludzie a Synta została... co prawda teraz mamy C8N na CG5 ale na szczęście C8N daje tak ładne obrazy jak Synta, a zdecydowaliśmy się na zmianę telepa ze względu na prowadzenie CG5 i to że Synta była na ten mont za długa...

Tak że polecam Syntę/Celestrona bez dwóch zdań jako czynny obserwator i mający na stanie oba telepy...

Taurusa jeszcze nie miałem pod swoim okiem ale z tego co piszą koledzy to tylko brać.

pozdro :Beer:

P.S.

Zapraszam zresztą na naszą strone gdzie w OBSERWACJACH możesz poczytać o tych sprzętach...

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Synta 8'' byłą by leprzym wyborem niż np. Antares ?? To dobrze w zadzie od początku byłem nastawiony na zakup tej synty jak macie jeszcze jakieś pomysły na wykożystanie w leprzy sposób to podajcie zależyy mi na DS i planetkach ((( a tak poza tym to oprucz tej synty jak juz bym ja kupił to jeszcze zostanie mi troche kasy jakie okularki lub filtry byście mogli mi polecić ??)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Newtona Celestron C8-N na montażu CG5 z napędem w dwóch osiach.

to po ile on jest ?? dajcie linki do sklepu jak możecie i jak wypada on w świetle obrazów dawanych z synty ??są leprze, gorsze ??

C8N+CG5

do tego musisz dokupić

silniki

ale na okularki to Ci już nie starczy... obrazy daje porównywalne do Synty a nawet chyba lepsze (bardziej kontrastowe planety- nowe lustro, jaśniejsze DeSy - f1/5), ale zastanów się nad Taurusem... C8N+CG5 to już nie jest bardzo mobilny sprzęt, ale znowu za to masz z silnikami pełen komfort obserwacji planetek przy dużych powerach...Czyli reasumując jak zwykle - coś za coś! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblaski to takie nieporządanie "duszki" które pojawiają się w czasie obserwacji jasnych obiektów i tworzą "plamki" światła w oglądanym obrazie co bardzo jest denerwujące... a smużenie przy brzegach pola, to generalnie suma wad optycznych okularu objawiająca się niemożliwością zogniskowania obrazu czyli brakiem ostrości. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziękki za fachową instrukcję. Jeszcze jedno pytanie do ciebie (i innych) załużmy ze wybrał bym tego Celestron C8-N to jakie okularki byśmi radził się zaopatrzyć tak do 1500 zł ?? A i jeszcze jedno a co myślisz o filtrach np.planetanych jak i mgławicowych któr są godne uwadze?? i czym sie trzeba kierowć przy ich zakupie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CG5, czy EQ5 to generalnie to samo, czyli chińskie klony japońskiego Vicena GPE. Odobiście polecam Ci Delte Optical (DO), bo mamy ją sprawdzoną jako solidną firmę u której jak dziś zamówisz to jutro dostaniesz. Dowiadywaliśmy się w Fotocclasicu o EQ5 i trzeba na niego niestety czekać...

Jeżeli chodzi o okularki, to trzeba będzie iśc na kompromis przy długoogniskowych, bo z takim f będziesz miał w tym Newtonie sporą kome.

Możesz brać SWANA33 (DeltaOptical), lub Erfla modyfikowanego 30mm (Astrokrak), ze średnioogniskowych spokojnie można polecić LVW 13mm (Delta) lub SWA 14mm (Astrokrak ale tych nie mieliśmy niestety pod okiem) a do planetek wystarczy Ci jeszcze na ortho 5mm Baadera (DO) lub Antaresa (Astrokrak) to to samo...

O wszystkich tych okularkach możesz poczytać w naszych testach.

Jeżeli chodzi o filtry - planetarnych nigdy nie stosowałem, a z mgławicowych mam UHC Oriona 2". Stosowanie filtrów jest istotne dla np słabych obiektów emisyjnych gdzie dopiero po założeniu filtra ujrzysz ich strukturę, lub np do skutecznego eliminowania zaświetlenia otaczającej okolicy... najlepiej poczytaj o filtrach - było mase postów wcześniej i sam zdecyduj, ale moim zdaniem, na początek to zbędny wydatek - zostaw sobie coś na później :rolleyes:

Zresztą mamy w planach zrobienie testów dostępnym u nas filtrom, a jest ich już cała masa i w DO i Astrokraku, czekamy tylko na przylot Łabedzia w okolice zenitu...

Pozdro :Beer:

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.