Skocz do zawartości

Optisan 76/700


Lukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Przykręcenie do BALUSTRADY nie jest dobre (trzęsie się nie mniej) chyba że jest z potężnymi elementami żelbetowymi (bywają takie w wielkiej płycie).

Nie da się usztywnić sensownie pięknie wyglądających pajęczych nóżek. Trochę poprawić można, ja w SkyLuxie wywaliłem trójkąt z cienkiej blaszki zastępując go solidną sklejką, dobrze skręciłem nogi przy głowicy i napełniłem dolną część nóg (te wysuwane elementy) piaskiem. Dało to świetne rezultaty gdyż po tym wszystkim ... dostałem do użytkowania potężny, zespawany z profili 50 x 50 i ważący pewnie 15 kg statyw Braci M. :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś na ebay.com widziałem lustra chyba 114/700 czy 900 . Cena 10$ . Jakbyś takie kupił i zamontował to masz min. sprzet . Gdyby było o ogniskowej 900mm to wystarczy przełożyć całość do dłuższej tuby lepiej o srednicy min 15 cm . Ale wtedy musisz zrobić do tej tuby montaż dobsona lub jakiś kupić . Ramiona pająka to szpilki 3mm gwint . Dasz dłuższe i O.K.

Na teraz to kup ok 10 mm okular Plosla 1,25 cala i wykręc redukcję w wyciągu . Oryginalne okulary to namiastka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lepszą inwestycją będzie Celestron Starhopper 6 http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...bbf380973c4c9dd . Optisanowi podziękujemy  B)

 

Pozdro

Rad Radish

 

Nie kazdy lubi dobsy. Jezeli przeciwstawiasz cenowo jeden sprzet drugiemu, przeciwstawiaj sprzet na takich samych montazach. Dobs vs dobs, EQ vs EQ, AZ vs AZ. Montaz to przewaznie polowa ceny teleskopu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

 

Podczas czytania postów o Optisanie 76/700 nasunęła mi się pewna refleksja.

Otóż na prośbę LuKaNOoS-a o pomoc i radę w doprowadzeniu sprzętu do – nazwijmy to – „stanu używalności” coraz mniej jest sugestii typu wyrzuć lub sprzedaj i kup nowy, a coraz więcej trafnych porad. Takie podejście do sprawy jest moim zdaniem bardzo fajne, bo nie koncentrujemy się tylko na krytykowaniu sprzętu (co na astro-forum dosyć często miało miejsce), lecz dzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą. I o to właśnie chodzi.

Jest to przecież wyzwanie, aby z małego Newtona na pajęczych nóżkach zrobić stabilny niewielki, ale dający satysfakcję z obserwacji sprzęt.

 

LuKaNOoS ! Trzymam za Ciebie kciuki !

 

 

:dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bedę znichęcał do kupna teleskopu 76 mm lustro czy 60 mm obiektyw .

Testowałem oba .Ale jak już ma się ten sprzęt i to nieraz drogo kupiony to nic nie pomoze wybrzydzanie . Trzeba poprawić co nieco . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej !

 

Podczas czytania postów o Optisanie 76/700 nasunęła mi się pewna refleksja.

Otóż na prośbę LuKaNOoS-a o pomoc i radę w doprowadzeniu sprzętu do – nazwijmy to – „stanu używalności” coraz mniej jest sugestii typu wyrzuć lub sprzedaj i kup nowy, a coraz więcej trafnych porad. Takie podejście do sprawy jest moim zdaniem bardzo fajne, bo nie koncentrujemy się tylko na krytykowaniu sprzętu (co na astro-forum dosyć często miało miejsce), lecz dzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą. I o to właśnie chodzi.

Jest to przecież wyzwanie, aby z małego Newtona na pajęczych nóżkach zrobić stabilny niewielki, ale dający satysfakcję z obserwacji sprzęt.

 

LuKaNOoS ! Trzymam za Ciebie kciuki !

:dobrze:

 

 

Dzieki :Beer::Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W widełkach wywierciłem wyżej nowy otwór dla blokady kąta ustawienia teleskopu, dzięki czemu mogę ustawić go bardziej w pionie i przede wszystkim zmniejszyły się luzy. Mam zamiar obciążyć nogi żwirem (zaleję je żywicą poliestrową, aby piasek nie wysypywał się podczas transportu), dodać zawiasy i płaskowniki z wywierconymi otworami zamiast plastikowego "trójkąta", zmniejszyć luzy w osi widełek (na razie nie mam żadnego pomysłu) i może dodać mikroruchy w poziomie (ograniczy to jednak możliwość obrotu; widoczne na zdjęciach na aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=49236273).

 

Pozdrawiam

Rad Radish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby twoje uspawnienia miały dużo kosztować to nie warto .

Ponadto z zastępszymi pomysłami jest często tak , że nie sprawdzają się . Lepiej kase odkladaćna coś wiekszego . Nawet 250 zł wystarcza na tubę z 150 mm lustrem z odsprzedazy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli odlew łączący nogi jest solidny to może sensownym by było wymienić same profile aluminiowe na stalowe z rur kwadratowych. Będą na pewno znacznie cięższe. Moze nawet dopasowałbyś takie przekroje, że dolna mniejsza na styk wchodziłaby w większa górna. Nie wiem jak by to wyszło cenowo. Pewnym jest, że wszystkie śruby statywu musisz docisnąć na maxa. Ja dokręciłem motylki kombinerkami przez szmatkę ( jeden motylek nawet urwałem), ale sztywność układu wzrosła ogromnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw co masz jest gorszy niz skyluxa . Do tego doszłoby dopasowanie statywu do montażu . Koszty a efekt do ... .

Jak masz zamiar kiedyś kupić lepszy sprzęt to warto mieć statyw geodezyjny . Z przesylka ok 150 zł jest w ofercie na sąsiednim forum .

Skylux 70/700 refraktor jest lepszym sprzetem niz 76/700 reflektor . Tylko trochę .

Montaż skyluxa bywa różny , jeden nie ma zbytnich luzów tylko ciężko chodzi , drugi chybotliwy i bez modernizacji nie popatrzysz . Przy umiejętnej modernizacji tuba 114/900 to max na ten montaż . Jakbyś planował zakup wiekszego sprzętu to tego montażu nie masz po co kupowac , tylko lepszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 270 -300 zl na allegro bywają . Drożej tez .Za dużej różnicy nie zobaczysz . Jest tylko trochę lepszy , choć bardziej zbliżony do 114 mm lustra .Skyluxy mają zaleznie jak są złożone czasem większą , czasem prawie niewidoczną aberację . Jak trafisz co ma dużą to po ponownym złożeniu szkielek może lepiej będzie .

Niedawno kupiłem go , obiektyuw trafił się dobry , za to montaż wymaga podkładek .

Sprubuję z jego zębatek zrobić napęd do slupa U .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statyw_1.jpgWitam! Nie wiem czy Ci zbytnio pomogęale sprobuję. Mam ten sam sprzecior i pierwsze co zrobilem to wyrzucilem statyw. Zamiast tego z rurek i desek w garazu zrobilem masywna oknstrukcje. Wazy prawie 20 kg ale nic jej nie ruszy :) Troche to prymitywne ale jak dla mnie jest gitarka. W kilku slowach opiszę i dołaczam fotke. Statyw ma 3 regulowane w poziomi nozki. Do niego wsadzona jest metalowa rura z blatem. Na gorze sa zloczone 2 decki a w spodniej sroba do wypychania gornej. Blat jest obrotowy ;) na gorze zamocoewalem teleskop i lunetke o srednicy 50mm jako celownicza :) Wszytko wyglada malo profesionalnie, ale spelnia swoje zadanie. Ulatwia nawet fotografowanie :) Teraz koncze robic mechanizm elektryczny i juz nie dlugo moj statyw bedzie w pelni zmechanizowany :) Do tego wykorzystalem przekladnie do wycieraczek z daewoo :) no i kilka zebatek. Przerobiony tary zasilacz AT robi za zrodlo mocy. Brakuje mi jeszcze tylok kilku rzeczy, ale to juz buleczka z maslem. A tych, ktorzy krytykuja ten teleskop powiem ze jak sie wykorzysta go na maxa mozna duzo zobaczyc. Dokupilelem okular PL 20mm i z soczewka Barlowa 2x mam powiekszenie 140x - czyli ctyle co mozna z niego wyciagnac. Obraz jest extra ostry (tylko lekkie aberacje po bokach ale mozna przezyc :) Poza tym kazdy chyba kupuje to na co go stac :) Na razie stac mnie na tyle i z tego sie ciesze :)

Życze owocnego majsterkowania i Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.