Skocz do zawartości

Optisan 76/700


Lukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Optisana 700/76 podczas poserwacji nieba strasznie rusza mi się teleskop.

Można go jakoś stuningowac by nie ruszał się tak mocno???

Statyw jest aluminiowy i ma cieniutkie nóżki.

Niewiem naprawde nie wiem co mam zrobić to naprawde uniemozliwia obserwacje!

 

 

Pozdrawiam Lukas.

Edytowane przez LuKaNOoS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie czy warto.

 

1. Mozesz tam zmienic statyw na teodolitowy. Kosztuje to od flaszki po 200pln. Zalezy jak trafisz.

 

2. Mozesz rozebrac glowice, wymienic rozklekotane podkladki na nowe, wymienic gdzie sie da plastik na stal, przesmarowac. Skrecic pozadnie do kupy. Kosztuje to od 30 do 60 pln (smar, sruby, podkladki)

 

3. Mozesz dopas glowice od innego telepa i zaadaptowac do teodolita. Od 100pln za EQ1 poprzez 200 za EQ2 po 500 za EQ3/4

 

4. Mozesz tez sprzedac teleskop za 50pln i kupic cos za 500pln (wiem glupia uwaga)

 

Teraz to sobie podlicz i zdecyduj. Min. to 100pln max ok. 700pl. Ponownie odpowiedz sobie na pytanie czy warto.

 

Jezeli masz jakies konkretne pytania, o to co mozna w takiej glowicy poprawic, to dawaj. Co wiem to powiem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

telepy 76/700 są chyba na montażu azymutalnym widełkowym . Jak obraz księzyca , Saturna ,Jowisza cie zadawala to wymien aluminiowe nózki statywu na drewnianne . Warto jeszcze wykrecic plastikową tulejke ograniczającą srednicę wyciagu z 1,25 cala /standard / do 1" i kupić 1 okular 1,25 " ok 8-10 mm . Te co są w zestawie to jest namiastka okularu . Za duzo nie oczekuj z tego teleskopu , pasy na Jowiszu i pierscien Saturna , kratery księżyca .

Jak obraz cie nie zadawala to możesz zrobić na wzór tej tuby z wykorzystaniem pająka , lusterka kątowego teleskop np . 130/1300 . Kupujesz takie lustro , rurę , plyty na montaż Dobsona i to wszystko skręcasz . Taniej wyjdzie odkupic podobną tubę niż kupić lustro .

Napisz co znaczy ,ze masz 1,2% z optisana 114/900 . Jak masz lustro to tanio zlozysz tubę o znacznie wiekszych mozliwosciach

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2% Optisana to znaczy ze tyle mam kasy narazie na niego :D

Chce kupic tego 114/900.

Narazie obraz z Optisana 76/700 mnie zadowala no ale napewno do wrzesnia tego roku bede juz mial 114/900 lub 150/750.

Narazie chcialem za tanie pieniadze stuningowac tego 76/700.

Nie chce sprzedawac 76... bo jak kupie cos leprzego to dam siostrze stary.

Dzieki i pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poruszac , pokrecic statywem i zobaczyć gdzie są luzy . Najlepiej nóżki wymienić na drewnianne listwy , kijki itp. Nie muszą być regulowane . Jak wycelujesz na obserwowany obiekt to kontrujesz pręt na 1 zdjeciu srubką z czarnym pokrętłem . w miarę przesuwania obiektu przekręcasz całym tubusem w prawo a dół czy góra niklowaną nakrętką co jest na zakontrowanym pręcie przy tubusie . Najlepiej celuje się patrząc z tyłu rury tubusa . Lunetka szkacza ciągle się przestawia . Odkup od kogoś okular plosla 7-10 mm 1,25 cala i włóż go do wyciągu po wykręceniu tulejki . ten wystarczy . Mgławic i tak nim nie zobaczysz , trudno trafić a male lusterko i liche fabryczne okulary dadzą gorszy obraz niż lornetką .

Powiększenie ok 100x to największe użyteczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem fotki ale nie sa one jakoscia za dobre. :Beer:

 

Co mozesz zrobic na juz:

 

1. Wywal motylki na srubach skrecajacych aluminiowe nogi z siedziskiem glowicy. Nakrec na to zwykle stalowe nakretki samochamowne i dorec do oporu (z wyczuciem, nie wiadomo jakiej jakosc szajsmetal jest w odlewie).

 

2. To kwestja widelek glowicy. Nie widze jak to jest polaczone z obejma, ale przypuszczam, ze masz gdzies z boku srubke blokady. Wywal ja, rowierc w obejmie otwor na fi 8 lub nawet 12mm. Nagwintuj i wkrec jako blokade zwykla stalowa srube notylkowa z plaskim zakonczeniem (sa wypukle - te olej bo bedziesz mial mniejsza powierzchnie traca). Jezeli te twoje widelki po prostu wchodza w obejme i nie sa nijak blokowane, to to co powyzej tym bardziej aktualne - nawierc i nagwituj otwor a po ustawieniu obiektu zablokuj sruba. Nie bedzie to komfortowe, bo do korekty ustawienia bedziesz musial ta srube odkrecac, ale jak bedziesz mial zaladowany okular z polem w okolicach 1* to bedziesz mial kilkadziesiat sek. na obserwacje (nim obiekt zacznie wylatywac za pole).

 

3. Trojkat mocujacy nogi do kupy. Wywal go. Kup trzy stalowe zawiasy i przykrec do nozek (nie jestem pewny czy ta operacja sie powiedzie na aluminiowych nogach) Ponizej zdjecia:

 

IM000518.JPGIM000519.JPGIM000563.jpgIM000564.jpg

 

Jak widac mozna odrazu dorobic sibie pojemniczek na szklo. Wazne jest aby zawiasy byly takiego typu jak na fotach. Sruba centralna minimum fi 10, lepiej 12mm.

 

Koszt takich operacji to ok. 10pln za nakretki samozaciskowe, 1opln za srube blokady obejmy, 40pln za zawiasy, 10pln za srube centralna zawiasow i ok. 5-10pln za sruby mocujace zawiasow.

 

Co mozesz zrobic ale bedzie to juz kosztowac:

 

1. Mozesz wymierniczyc ten statyw i kupic teodolitowy

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5758.0

 

Bedzie cie to juz kosztowac ok. 100 - 150pln z adaptacja dla twojej glowicy (bedziesz przecie musial jakos ten statyw z tym twoim widelcem polaczyc) oczywiscie wyzej wymienione koszty pozostaja bez zmian.

 

2. Mozesz kupic glowice paralaktyczna ala skylux. Bedzie lepiej, ale nie super. Koszt to ok. 200pln.

 

3. Mozesz kupic uzywany montaz na forum. Nie potrzebujesz nic wielkiego, to bardzo lekka tuba. Mysle ze dorwiesz cos w okolicach <500pln.

 

 

Nie bardzo wiem na jakiej zasadzie dziala ten jasny pret przy widelcu glowicy (miedzy jednym z ramion widelca a tuba) Wyglada mi to na blokade kata ustawienia teleskopu. To rowniez jest pewnie generator drgan. Popatrz na to. Moze zdolasz wymienic jakies male srubencje na wieksze albo cos w tym stylu bez utraty funkcjonalnosci tego czegos. Tu raczej nie dokrecisz nic na maksa, bo automatycznie stracics plynnosc operacyjna tego cuda.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie bede mial tego Optisana ale do wrzesnia juz bede mial napewno cos leprzego.

Mysle wlasnie nad :

Optisan 114/900

Optisan 150/750

Celestron PowerSeeker 127EQ Celestron

Celestron FirstScope 114 EQ Celestron

 

Mozesz cos doradzic  :Beer:

 

Daj nowy watek z tym pytaniem. Niech sie wypowie jak najwiecej osob.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniechęcaj się, dla normanego człowieka który ma gdzieś jakieś listwy w piwnicy, piłę i wiertarkę koszt tuningu takiego teleskopu bedzie równy 0zł.

Ja bym zrobił do niego drewnine nogi lub mocowal głowicę statywu do balustrady balkonowej na imdełku lub jakimś zaciskiem. Wystarczy pokombinować a efekt na pewno będzie pozytywny. Trzeba starać się działać tu i teraz z tym co masz a marzenia pozostawić do czasu ich zrealizowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal nie zniechecam sie! wlasnie przeciwnie chce tylko cos zrobic aby moj teleskop sie nie ruszal. :szczerbaty:

W piwnicy niestety nie mam listew.

Doszedlem do wniosku ze zrobie tak jak napisal Hans:

 

"To zebys sie nie cieszy za bardzo, to jako jednoosobowy klub szydercow powiem tak:

 

Zbieraj na montaz. Te przerobki i poprawki to cholernie kosztowna i czasochlonna zabawa." :Beer:

 

Pozdrawiam Lukas :D

Edytowane przez LuKaNOoS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal nie zniechecam sie! wlasnie przeciwnie chce tylko cos zrobic aby moj teleskop sie nie ruszal.  :szczerbaty:

W piwnicy niestety nie mam listew.

Doszedlem do wniosku ze zrobie tak jak napisal Hans:

 

"To zebys sie nie cieszy za bardzo, to jako jednoosobowy klub szydercow powiem tak:

 

Zbieraj na montaz. Te przerobki i poprawki to cholernie kosztowna i czasochlonna zabawa." :Beer:

 

Pozdrawiam Lukas  :D

 

 

Myli się <_< może i pracochłonna ale ile satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.