Skocz do zawartości

Problem z LV zoomem


Molo

Rekomendowane odpowiedzi

Okularek kupilem ok. miesiąca temu w DO. Od tamtego czasu używałem go podczas 5-6 obserwacji. W czasie pierwszej z nich zauważyłem pewną niepokojącą rzecz, otóż podczas wkładania LV zooma do teleskopu poczułem jak coś wewnątrz okularu się przemieszcza.Mimo to zbagatelizowałem problem i dalej go używałem. Jednak w czasie kolejnych obserwacji zacząlem bardzo dokładnie wyczuwać jakiś luz wewnątrz okularu. Winowajcą okazała się ruchoma soczewka okularu. Przy nastawie 8 mm luz wynosi ok 1mm z jednej strony co oznacza że soczewka nie utrzymuje osiowości. Obrazy z LV wydają się być dobre jednak nie mam żadnego odniesienia do innych zoomów. Teraz mam pytanie do użytkowników tego okularu i jego klonów: Czy jest to normalna cecha wszystkich zoomów lantanowych, czy też należy skorzystac z gwarancji i reklamować produkt. Wydaję mi się, że niezbedna niestety będzie ta druga opcja, ale chciałbym się upewnić. Z góry dzięki za pomoc.

 

pozdrawiam :Salut:

 

PS. Dodam jeszcze, iż okular nie uległ żadnemu wypadkowi i używany był z największą otrożnością, więc ta wada wydaje się być "wrodzona".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lv-zoom, coś tam sie niby telepie,

karbowana część, która służy do zmiany ogniska przesuwa się na mniej niż pół milimietra, jak ją mocno ścisnąć żeby się nie ruszała i mocno potrząsnąć okularem coś tam minimalnie się telepie w środku , nie pamiętam czy jak okular był nowy to się nie telepało, obrazy są tak samo dobre

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyślałem sobie że skoro taki zoom pracuje w różnych warunkach np upalny i słoneczny dzień albo lutowa mroźna noc to musi mnieć choćby minimalny luz żeby wszystko mogło działać (no chyba że jest wykonany z materiałów o tej samej rozszerzalności cieplnej). Wziąłem innego zooma - jest twardy jak kamień, nic się nie telepie przy żadnej ogniskowej, może ten typ już tak ma???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W końcu postanowiłem zareklamować okular. W związku z tym dzisiaj udałem się osobiscie do Delty Optical. Na miejscu przedstawiłem wadę okularu. Jedna osoba z obsługi szybko przynisła nowy egemplarz LV zooma i odrazu okazało się, że jego soczewka też posiadała luz. Sprawdziliśmy jeszcze inne zoomy (wszystkie nowe) i one także go miały. W związku z tym wydaje się że zoomy Vixena poprostu tak mają i nie jest to ich żadna wada. Zapewne ten mały luz niezbędny jest do prawidłowego prowadzenia soczewki w różnych warunkach temperaturowych i zachowania cyrkulacji powietrz wewnątrz okularu aby nie zaparowywał. Mimo to wyminiłem swój okular na nowy z troszke mniejszym luzem.

Dodam jeszcze że obsługa w Delta Optical jest naprawdę na najwyższym poziomie. Wszyscy są grzeczni, mili, a co najważniejsze znają się na rzeczy. :Beer:

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.