Jump to content

Problem z LV zoomem


Molo
 Share

Recommended Posts

Okularek kupilem ok. miesiąca temu w DO. Od tamtego czasu używałem go podczas 5-6 obserwacji. W czasie pierwszej z nich zauważyłem pewną niepokojącą rzecz, otóż podczas wkładania LV zooma do teleskopu poczułem jak coś wewnątrz okularu się przemieszcza.Mimo to zbagatelizowałem problem i dalej go używałem. Jednak w czasie kolejnych obserwacji zacząlem bardzo dokładnie wyczuwać jakiś luz wewnątrz okularu. Winowajcą okazała się ruchoma soczewka okularu. Przy nastawie 8 mm luz wynosi ok 1mm z jednej strony co oznacza że soczewka nie utrzymuje osiowości. Obrazy z LV wydają się być dobre jednak nie mam żadnego odniesienia do innych zoomów. Teraz mam pytanie do użytkowników tego okularu i jego klonów: Czy jest to normalna cecha wszystkich zoomów lantanowych, czy też należy skorzystac z gwarancji i reklamować produkt. Wydaję mi się, że niezbedna niestety będzie ta druga opcja, ale chciałbym się upewnić. Z góry dzięki za pomoc.

 

pozdrawiam :Salut:

 

PS. Dodam jeszcze, iż okular nie uległ żadnemu wypadkowi i używany był z największą otrożnością, więc ta wada wydaje się być "wrodzona".

Link to comment
Share on other sites

mi w soligorze też zaczeło się coś telepać ale mam wrażenie że to coś głębiej a nie soczewka barlowa. jeżeli dzieje się tak szybko od zakupu to ja bym wymieniał.

Link to comment
Share on other sites

lv-zoom, coś tam sie niby telepie,

karbowana część, która służy do zmiany ogniska przesuwa się na mniej niż pół milimietra, jak ją mocno ścisnąć żeby się nie ruszała i mocno potrząsnąć okularem coś tam minimalnie się telepie w środku , nie pamiętam czy jak okular był nowy to się nie telepało, obrazy są tak samo dobre

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

pomyślałem sobie że skoro taki zoom pracuje w różnych warunkach np upalny i słoneczny dzień albo lutowa mroźna noc to musi mnieć choćby minimalny luz żeby wszystko mogło działać (no chyba że jest wykonany z materiałów o tej samej rozszerzalności cieplnej). Wziąłem innego zooma - jest twardy jak kamień, nic się nie telepie przy żadnej ogniskowej, może ten typ już tak ma???

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

W końcu postanowiłem zareklamować okular. W związku z tym dzisiaj udałem się osobiscie do Delty Optical. Na miejscu przedstawiłem wadę okularu. Jedna osoba z obsługi szybko przynisła nowy egemplarz LV zooma i odrazu okazało się, że jego soczewka też posiadała luz. Sprawdziliśmy jeszcze inne zoomy (wszystkie nowe) i one także go miały. W związku z tym wydaje się że zoomy Vixena poprostu tak mają i nie jest to ich żadna wada. Zapewne ten mały luz niezbędny jest do prawidłowego prowadzenia soczewki w różnych warunkach temperaturowych i zachowania cyrkulacji powietrz wewnątrz okularu aby nie zaparowywał. Mimo to wyminiłem swój okular na nowy z troszke mniejszym luzem.

Dodam jeszcze że obsługa w Delta Optical jest naprawdę na najwyższym poziomie. Wszyscy są grzeczni, mili, a co najważniejsze znają się na rzeczy. :Beer:

 

Pozdrawiam :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.