Skocz do zawartości

Solidny futerał DIY do przewożenia teleskopu


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

To wzięło się stąd, że kiedy miałem przewieźć swojego 8" Newtona, to owijałem go w folie bąbelkowe.  I nie czułem się z tym dobrze.

W końcu coś z tym zrobiłem. 

 

Materiały:

- torba "podróżna" (materiałowa, bez usztywniaczy, z uszami) o wymiarach lekko ponad gabaryty teleskopu (w moim przypadku torba ma 43x43x100 cm, 200l), z suwakiem na całej długości (ważne!)

- gąbka tapicerska (gąbka meblowa) o grubości 4 cm (akurat żeby tą grubością + gabaryty teleskopu wypełnić torbę), typu T40 ( [rodzaje pianek tapicerskich] T40 jest dość twarda, robi się z niej np. siedziska do krzeseł, ugina się ale z oporem. Ma taką sztywność żeby nie "mdlała" wewnątrz torby i działała jak jej usztywnienie). Kupiłem kawałek o rozmiarach 120x200 cm i około 20% mi zostało.

- klej tapicerski w sprayu 500ml

Suma zakupów: ~265 zł

 

Wykonanie:

- zaprojektować prostopadłościan z gąbki, pamiętając o zakładkach na grubości, czyli o czterocentymetrowych powierzchniach które będą sklejane. Wymiar zewnętrzny ma wypełnić torbę, wymiar wewnętrzny ma zmieścić teleskop.

- wyciąć zaprojektowane prostokąty (użyłem nożna do cięcia styropianu na gorąco, można taki kupić za kilkadziesiąt zł)

- skleić "korytko" z gąbki, a pokrywę zostawić luzem

- poczekać aż wyschnie klej (łapie mocno już po kilku minutach, ale wolałem dobę poczekać aż wszystko odparuje)

- włożyć gąbkowe korytko do torby

- ... i używać.

 

Podobne futerały można kupić ale są raczej droższe i nigdzie nie znalazłem informacji jakiej grubości są tam ścianki. Ja mam 4cm z każdej strony i to chyba więcej niż w fabrycznych rozwiązaniach.

 

Poniżej kilka zdjęć:

 

20211004_195924.jpg

 

20211004_195908.jpg

 

20211004_195059.jpg

 

20211004_194951.jpg

 

20211004_194837.jpg

 

20211004_194819.jpg

 

20211004_194744.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Solidny futerał DIY do przewożenia teleskopu

Ło Panie, ten zakup to prehistoria, tak z 12 lat temu. Kupiłem w TS zwanym czasami "Teleskop Express" (Niemcy).

Może coś Ci tu przypasuje: Dovetail 

EDIT: jeśli link nie działa, to w wyszukiwarkę na tamtej stronie wpisać: dovetail losmandy

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.