Skocz do zawartości

Los. G-11 Gemini + Guidedog DUUUŻY PROBLEM :(


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem montażu Losmandy G-11 z firmowym GOTO Gemini. Posadziłem na niego Soligora 200/800. Mam kamerkę Quickcam pro 4000. Jako autoguider chcę wykorzystać wraz z nią refraktor Celestron 102mm.

I tu, niestety zaczynają się schody.

GOTO Gemini prawdopodobnie działa bez zarzutu. Ściągnołem z sieci program Gemini Control Center, który pozwala na sterowanie praktycznie wszystkimi ustawieniami montażu, w tym również wykorzystywanie go z peceta w funkcji GOTO. Jest to o tyle ciekawe, że po podłączeniu przez sieć, oczywiście też bezprzewodową, jako windowsowy Pulpit zdalny można z innego komputera sterować całym montażem. Program Gemini Control Center wykorzystuje integralne sterowniki, zawarte w nim samym do sterowania montażem Losmandy. Wszystko tu działa OK. Przy naciskaniu klawisza na ekranie komputera "góra" montaż przesuwa się do góry, "dół" to idzie do dołu itd.

 

Bardzo mi sie spodobał w swej prostocie i funkcjonalności darmowy program Guidedog pobrany ze strony www.barkosoftware.com Jako łącznika pomiędzy nim samym a elektroniką Gemini wykorzystuje on platformę sterownikową ASCOM http://ascom-standards.org ). Niestety mimo usilnych prób poprawnego uruchomienia Guidedoga mam z tym poważny problem. Sterowany nim montaż zachowuje się bardzo dziwacznie. Jeśli naciskam w Guidedogu strzałkę kursora kontrolnego "północ" montaz idzie do góry. Jeśli nacisne strzałkę "południe" montaż RÓWNIEŻ idzie do góry! Podobnie zachowują się strzałki w poziomie! Także sam tryb "guidowania" za obiektem zachowuje sie kompletnie bez sensu.

Rozumiem, że kamerka do guidowania względem tuby telesskopu musi byc odpowiednio ustawiona itd. Ale żadnym z powodów złego ustawienia nie jestem w stanie wyjaśnić tak dziwnego zachowania montażu- przy strzałkach przeciwstawnych montaz idzie w tym samym kierunku! W chwilę później inny program (Gemini Control Center) działa poprawnie.

 

Napisałem na dołaczonym do strony Guidedog'a forum o tym problemie, ale nikt przez kilka dni mi nie odpisał. Równiez sam autor programu nie odpowiada na moje maile....

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc w tej sprawie....

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas ma Losmandy G-11, ale chyba niezbyt często tu zagląda. Mają z Czarkiem już trochę doświadczenia z tym montażem. Proponuję zwrócić się bezpośrednio do nich o pomoc. Adamo i DaVe mają Losmandy G-8, ale nie wiem czy z firmowym GoTo. Może któryś z nich coś poradzi. Gratuluję dobrego zakupu :D:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Przemas jak i pozostałe osoby, które znam i które mają Losmandy nie mają Gemini. Ja zrobiłem testy ze swoim mintażem (też bez Gemini) z autoguidingiem (korzystałem z programu CCDSoft) i abstrahując od wyników, generalnie mogę stwierdzić, że działa. Jako radę polecałbym Ci zapisanie się na groups.yahoo.com, jest tam grupa użytkowników Losmandy i jest mnóstwo postów odnośnie G11 i Gemini. Może tam znajdziesz rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Przemas jak i pozostałe osoby, które znam i które mają Losmandy nie mają Gemini. Ja zrobiłem testy ze swoim mintażem (też bez Gemini) z autoguidingiem (korzystałem z programu CCDSoft) i abstrahując od wyników, generalnie mogę stwierdzić, że działa. Jako radę polecałbym Ci zapisanie się na groups.yahoo.com, jest tam grupa użytkowników Losmandy i jest mnóstwo postów odnośnie G11 i Gemini. Może tam znajdziesz rozwiązanie.

 

Racja. Ta grupa to chyba jedno z większych źródeł informacji o tym sprzecie jakie znalazłem.

 

Niestety nic nie pomoge bo autoguiding dopiero przedemną. Ale mam nadzieje że "niebawem" sam się zwróce o porady :)

 

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja może kilka uwag od siebie i konfiguracji jakiej ja użyłem. Jako guidera podłączyłem kamerę sbig'a 237, dodatkowo musiałem się zaopatrzyć w coś o nazwie relaybox aby wpiąć to pomiędzy Losmandy a elektronike kamery. Podobno bez tego można spalić sobie elektronikę montażu. Dodatkowo (nie wiem czmu nie jest to ustawione fabrycznie) musiałem w sbigu przestawić jednego jumpera aby mieć dodatkowo napięcie na jednym z pinów przewodu idącego do Losmandy. No i po tej całej manianie wszystko zaczęło działać. Jedyny problem jaki się bujam ostatnio to już sama kalibracja, tzn. często po prostu nie mogę skalibrować układu. Całą wiedzę czerpałem włąśnie ze wspomnianej gupy na yahoo.

 

Tak naprawdę są to moje początki i myślę, że powoli dojdę do ładu ze wszystkim. Mam nadzieję pomęczyć dalej ten ukąd w trakcie majowego weekendu w Kamieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za (P)odpowiedzi :)

Do wspomnianego forum na Yahoo należę i faktycznie w kilku sprawach - odnośnie zakupu mi pomogli. Rzuciłem hasło z prośbą o pomoc. Czekam.....

 

TomekL- ją łączę przez serial port czyli RS232 i do tego nie potrzeba relayboxa.

Relaybox niezbedny jest przy łączeniu z wyjściem LPT. Mam rację?

 

Dziwi mnie niezmiernie w moim przypadku to, że firmowy program Gemini Control Center działa bez problemu.

Jeszcze ani razu nie wycelowałem całego ustrojstwa w kosmos.... Wtedy mogą zacząć się dopiero schody z kalibrowaniem, ustawianiem itd. Chyba wszystko jeszcze przede mną. Mam nadzieję, że nie będę musiał ustwić sobie grupy dyskusyjnej o Losmandy jako startowej na najbliższych kilka lat:)

 

Pozdrawiam

 

PS Zaczekam jeszcze trochę na pomoc w sprawie Guidedoga a jak nie to faktycznie przerzucę się na cos innego do guide'owania np CCDSoft. Zdaje się, że jest bezpłatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mie połączenie jest następujące: z LPT idzie kabel do pudełka z elektroniką od kamery, z tego pudełka kabelek do relayboxa, a z relayboxa do elektroniki montażu.

 

Zapowiada się, że temat guidowania będzie mocna przerabiany na locie w Kamieniu, więc może po najbliższym weekendzie będzie wiadomo coś więcej. Dodam, że w Kamieniu będą jak dobrze liczę 4 Losmandy więc może jakies konkretne wnioski będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naciskam w Guidedogu strzałkę kursora kontrolnego "północ" montaz idzie do góry. Jeśli nacisne strzałkę "południe" montaż RÓWNIEŻ idzie do góry! Podobnie zachowują się strzałki w poziomie! Także sam tryb "guidowania" za obiektem zachowuje sie kompletnie bez sensu.

 

Zainstalowałem na próbę GuideDog i sprawdziłem go z SS2K, strzałki działają poprawnie.

 

Czy Twój problem nie jest związany z konfiguracją "Gemini Equipped Mount",

lub z konfliktem na porcie szeregowym - czy masz USB>RS232 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.