Skocz do zawartości
  • 0

Zestaw do guidingu dla Newtona 6''


Justyna Wojtczak

Pytanie

Chciałabym skompletować zestaw do guidingu dla mojego Newtona (600/150) na którym uczę się astrofotografii. Posiadam montaż HEQ5 Pro, który ma dedykowany port. Nie za bardzo się orientuję jaki setup będzie najlepszy, gdyż jest to mój pierwszy teleskop i nigdy wczesniej nie miałam do czynienia z guidingiem. Budżet to 1500zł.

 

Założenia:

- w zestawie kamera, luneta i jakiś montaż który umożliwiłby mocowanie na tubie https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-6-f-4-m-lrn-ota

- najlepiej gdyby w zestawie był już szukacz albo 2 w 1

- soft kamery powinien działać na macOs, jesli to mozliwe współpraca ze SkySafari

- w przyszłości: możliwość integracji z AstroBerry itp.

 

Po przestudiowaniu tematu znalazłam opcje:

https://teleskopy.pl/Luneta-do-guidingu-StarGuider-Guidescope-50-mm-f-=-162-mm-/-1,25--z-oprawą-i-stopką-teleskopy-2415.html

https://deltaoptical.pl/kamera-asi120mm-mini?from=listing&q=zwo+mini

 

Niestety wszystko niedostepne :(

 

Montaż chyba najlepiej w miejsce obecnego szukacza? Czy lepiej zastosować jakieś specjalne obejmy?

 

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, Justyna Wojtczak napisał:

Teraz widzisz jakie mam warunki. Aby mieć obraz jak w Twoim guiderze musze stackowac fotki z głownego 10 x 10s


To nie są warunki, to raczej kwestia prezentacji. PHD może ścinać poziomy/tło przez co obraz do guide jest lepszy. Tak samo przy fotografii kamerą główną - wiadomo że histogram nigdy nie będzie wypełniony idealnie więc na podglądzie jest ścinany przez niektóre aplikacje żeby całość była wyraźniejsza:

 

poziomy.png.95ba6a9d3d008fe2f4012168c2c31f83.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Co nie zmienia faktu, że przez kamerke guidującą g... widac ;P

Dwie przyczyny albo jakiś zanieczyszczenia w torze optycznym guidingu albo gain ustawiony zbyt agresywnie do warunków pogodowych. Z opisu stwierdzam ze masz to podłączone identycznie jak ja, dithering nie ma wpływu na to co widać.

0C4620F4-8C8B-449B-AC58-467E82967E68.png

C629CBCA-F409-46E9-A081-887282D58225.png

EBC12CBF-C696-4B56-9FC8-4B87B6F6074A.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, daniel84k napisał:

Dwie przyczyny albo jakiś zanieczyszczenia w torze optycznym guidingu albo gain ustawiony zbyt agresywnie do warunków pogodowych. Z opisu stwierdzam ze masz to podłączone identycznie jak ja, dithering nie ma wpływu na to co widać.

0C4620F4-8C8B-449B-AC58-467E82967E68.png

C629CBCA-F409-46E9-A081-887282D58225.png

EBC12CBF-C696-4B56-9FC8-4B87B6F6074A.png

Tak, mam podobne ustawienie i nie widze gwaizd. Zanieczyszczenie to LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, janekosa napisał:

Mimo wszystko spróbuj. A to ze wyświetla ci się szare to o niczym nie świadczy, kwestia odpowiednio ustawionego stretcha a właściwie gamma correction 

Dzisiaj spróbuje podeslac cos wg Waszych uwag. Jak sie chociaz troche rozpogodzi.

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Justyna Wojtczak napisał:

Tak, mam podobne ustawienie i nie widze gwaizd. Zanieczyszczenie to LP.

Może warto ustawić dłuższą exp. a niższy gain.

 

Teraz, Justyna Wojtczak napisał:

Dzisiaj spróbuje podeslac cos wg Waszych uwag. Jak sie chociaz troche rozpogodzi.

Zrób prosze screena co tam widać w Guiding, jakie masz niebo u siebie w skali Bortlea?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.