Skocz do zawartości
  • 0

Kątówka SCT do Maka


Pawel0102

Pytanie

Cześć,

Mam pytanie. Czy da się wkręcić kątówkę 2" z mocowaniem SCT do Maka 127 z VB 2".  https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-do-gso-lustrzana-dielektryczna-sct-90-2?from=listing. Mierzyłem gwint na teleskopie i ma średnicę 50mm. Czy trzeba zakładać jakąś przejściówkę? Czy nie będzie za mało miejsca na taką kątówkę obok pokrętła regulacji ostrości, które mam na godzinie 6:00?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mój Mak127 kupiony rok temu z VB 2" ma gwint SCT. Nawet wkręcałem już kiedyś na niego jakiś adapter SCT. Ale moim zdaniem jest spore ryzyko, że nasadka nie zmieści sie obok pokrętła ostrości, jeślibyś chciał nasadkę nakręcic bezpośrednio - odstęp trudno zmierzyć, ale to jest ok. 1 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Pawel0102 napisał:

Cześć,

Mam pytanie. Czy da się wkręcić kątówkę 2" z mocowaniem SCT do Maka 127 z VB 2".  https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-do-gso-lustrzana-dielektryczna-sct-90-2?from=listing. Mierzyłem gwint na teleskopie i ma średnicę 50mm. Czy trzeba zakładać jakąś przejściówkę? Czy nie będzie za mało miejsca na taką kątówkę obok pokrętła regulacji ostrości, które mam na godzinie 6:00?


Pawle. Sprawa bardzo prosta. Nowsze maki 127  z 2"VB mają już standardowy gwint SCT na wyjściu..... No dobrze, ale które to te nowsze?..... Linijkie bier w dłoń , no chyba, że masz suwmiarkę..... Zadokonaj pomiaru.... Jeśli masz gwintowany pierścień średnicy ok 50mm to masz gwint SCT czyli podlinkowaną kątówkę nakręcisz bez problemu..... jeśli ta średnica to ok 45mm , to nie nakręcisz.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, twegier napisał:

Mój Mak127 kupiony rok temu z VB 2" ma gwint SCT. Nawet wkręcałem już kiedyś na niego jakiś adapter SCT. Ale moim zdaniem jest spore ryzyko, że nasadka nie zmieści sie obok pokrętła ostrości, jeślibyś chciał nasadkę nakręcic bezpośrednio - odstęp trudno zmierzyć, ale to jest ok. 1 cm.


Słuszna uwaga i ta odległość może być nawet mniejsza, ale zmieści się.. Nie będzie jej można sobie już beztrosko obracać, ale zmieści się.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pod bino powiadasz?  To odpuść 2".... Nawet w mono sztuczne "zaimplementowanie" standardu 2" do teleskopu z przelotem 27mm niewiele daje..... Pod bino  to dobra kątówka 1.25" . Wywalasz VB i dorabiasz sobie króciutką złączkę, którą połączysz tubę z wlotem kątówki... Tak samo od strony okularu..... Wywalasz z kątówki tuleje okularową i dorabiasz kolejną króciuchną złączkę do podpięcia bino..... Zyskujesz więcej niz 20mm ... Raz, że nie pomyślałeś pewnie o "pominięciu" wspomnianej tulei okularowej a dwa... W maku ogniskowa nie przyrasta o wartość równą liniowemu odsunięciu okularu w mm - wzrost jest większy..... Do tego kwestia estetyki.... Takie krótkie połączenie wygląda estetycznie...  Jeśli traktujesz takiego maczka jako zakup na dłużej, to według mnie warto zrobić sobie robotę porządnie.... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki wszystkim za pomoc. Muszę przemyśleć jeszcze temat wymiany kątówki. Montowana przez gwint SCT raczej się nie zmieści, bo mam pokrętło regulacji ostrości na godzinie 6:00. Gdyby było na 3:00 lub 9:00 nie byłoby problemu. Może cały system Baadera? Tylko jakoś nie potrafię złożyć z elementów tego systemu potrzebnej mi kątówki, a i ich ceny są nieprzyzwoite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, krzychb napisał:

Pod bino powiadasz?  To odpuść 2".... Nawet w mono sztuczne "zaimplementowanie" standardu 2" do teleskopu z przelotem 27mm niewiele daje..... Pod bino  to dobra kątówka 1.25" . Wywalasz VB i dorabiasz sobie króciutką złączkę, którą połączysz tubę z wlotem kątówki... Tak samo od strony okularu..... Wywalasz z kątówki tuleje okularową i dorabiasz kolejną króciuchną złączkę do podpięcia bino..... Zyskujesz więcej niz 20mm ... Raz, że nie pomyślałeś pewnie o "pominięciu" wspomnianej tulei okularowej a dwa... W maku ogniskowa nie przyrasta o wartość równą liniowemu odsunięciu okularu w mm - wzrost jest większy..... Do tego kwestia estetyki.... Takie krótkie połączenie wygląda estetycznie...  Jeśli traktujesz takiego maczka jako zakup na dłużej, to według mnie warto zrobić sobie robotę porządnie.... 

Pomysł jak najbardziej słuszny, ale patrzę nie tylko przez bino. Mam kilka okularów 2", stąd też zakup Maka z 2" VB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Pawel0102 napisał:

Dzięki wszystkim za pomoc. Muszę przemyśleć jeszcze temat wymiany kątówki. Montowana przez gwint SCT raczej się nie zmieści, bo mam pokrętło regulacji ostrości na godzinie 6:00. 


Słuszna uwaga. Ja jednak używałem maka z głowicy azymutalnej i focuser miałem na godzinie trzeciej.... W Twoim przypadku rzeczywiście trzeba przemyśleć taką 2" kątówkę z króciutką złączką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.