Skocz do zawartości
  • 0

Skywatcher 90/900 okular do planet i mgławic


Saguro

Pytanie

Cześć,

temat pewnie wałkowany wiele razy, ale wyszukiwarka nic mi nie znajdowała na "90/900" czy "skywatcher'.
Mam Skywatchera 90/900 i do niego dwa okulary podstawowe - 25mm (pow. 36x) i 10mm (pow. 90x). 25mm Pozwala mi oglądać cały Księżyc, 10mm pozwala oglądać dokładnie Księżyc, widzieć pasy Jowisza (i chyba jego barwę, ale może to mózg mnie okłamuje) i jego księżyce i Saturna z pierścieniami.

Obrazy te jednak nie są jakoś szczególnie dokładne więc chciałbym zaopatrzyć się w mocniejszy okular i oczywiste pytanie:

  • jaki polecacie,
  • jakiej firmy,
  • do jakiej średnicy/powiększenia obraz nadal będzie ostry i dostrzegalny ludzkim okiem.

 

Chciałbym widzieć przez niego bardzo dobrze Jowisza, Saturna, nie wiem czy na powierzchnię Marsa mogę liczyć i miło by było zobaczyć jakąś mgławicę, bo ich jeszcze nie oglądałem.

Z góry dzięki za propozycje i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
54 minuty temu, Saguro napisał:

 

Wybrałbym ES24/68 i Morpheusa 9mm albo 6,5mm.

Mój kolega ma ten teleskop, a ja te okulary więc testowałem. Poza tym mam podobny, bo SW102/1000 i tych okularów z nim używam.

Ograniczeniem w 90/900 jest wyciąg 1,25", bo inaczej można by trochę poszaleć z długogniskowymi.

Ogólnie z tymi dwoma to same zalety przy f/10 tego refraktora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, Ajot napisał:

Wybrałbym ES24/68 i Morpheusa 9mm albo 6,5mm.

Mój kolega ma ten teleskop, a ja te okulary więc testowałem. Poza tym mam podobny, bo SW102/1000 i tych okularów z nim używam.

Ograniczeniem w 90/900 jest wyciąg 1,25", bo inaczej można by trochę poszaleć z długogniskowymi.

Ogólnie z tymi dwoma to same zalety przy f/10 tego refraktora.

 

 

Nie wiedziałem, że te okulary są takie drogie. Myślałem o bardziej budżetowych (sam teleskop kupiłem "używany" za 600zł od gościa co uznał, że to nie dla niego po 2 użyciach) i jeśli to możliwe chciałbym się zamknąć w 200zł za sztukę lub jakąś używkę złapać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szczerze ciężko polecić okular do mgławic... Bo sam teleskop nie jest do mgławic :D

Noo, okulary swoje kosztują i pewnie te lepsze są droższe niż ten cały teleskop, ale jest to wręcz inwestycja na długie lata... Nawet jak teleskop musiałbyś zmieniać, to taki okular se napewno odstawisz do momentu zakupu innego, pewnie lepszego... Celuj lepiej w okulary przeznaczone do obserwacji planet, bo z mgławic i tak nic nie będzie przez sam teleskop... Szukaj w przedziale 6-8mm. Do tej kwoty to jedynie na myśl przychodzi mi SWA-58 7 mm, którego używałem jeszcze z moim Dobsonem... Dawał obrazy dobre, ale nie wiem jak radzi sobie z małym, długim i ciemnym refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O 90/900 to jest b duzo tematów, wpisz w wyszukiwarke gogle 90/900 forum i czytania masz na kilka dni.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=62888

 

 

 

Jak najbardziej do mgławic sie nadaje

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=63911&hilit=co+lepsze+F5+czy+10

 

Ostatnio bawilem sie takim teleskopem i, nieco lepiej je pokazał niz 102/500 .Nie wiem skąd się bierze ze F5 jest do mgławic a F10 nie. Liczy sie zrenica i F10 pokazuje mgławice nieco lepiej zapewne dlatego ze F5 potrzebuje lepszej klasy okularów.Specjalnie to testowałem majac dwa teleskopy obok siebie .Gdyby nie przeszkadzała mi długosc wybrałbym F10 do mgławic.

 

Osobiście uzywałem wtedy okularów Es 14 ,8,8, 6,7  ale tez GSO 9mm  jaki byłby na pewno lepszy niż kitowa 10.

 

Ja bym zaczał od wymiany katówki na jakś lustrzana- to podstawowa sprawa bo kitowa jest gorsza ok 10% co w moim tescie np przełożyło się na to że z kitowa katowka nie było widac przerwy cassiniego a z lustrzana SV bony za 160 zł była wyraznie widoczna.Niby 10% a w praktyce coś widac albo nie widać...

 

Cena 200zł jest za mała na cos sensownego.Komplet okularów do telskopu to jednak ok 2tys i to srednia półka ,giełdowe ceny.Tak to realnie wygląda.Na poczatku też myslałem ze kupię teleskop za 1000zł ze wszystkim:laughing1:.... potem trzeba było to czy tamto dokupic, drugi i trzeci teleskop i po przekroczeniu 6 tys przestalem liczyć.:D

 

W cenie do 200zł to mogłbys kupić Sv bony 20mm byłby do mgławic jako uniwersalny,z sensowna zrenica 2.0 i powiekszeniem 45x co jest idealne do mgławic...ale pole bedzie tylko 1,5... to mało ale musi wystarczyć .... a do planet  coś 6-8mm  , najtaniej 6mm WA 66 st , to max tego teleskopu  to wszystko co w tej cenie można polecić.

 

Potrzebujesz jakiegoś przeglądowego z dużym polem ,minimum 3-4 stopnie, zrenica 3 mm to nie jest tanie.Es 24/82 nie wystarczy.Taniej bedzie kupić drugi teleskop do szerokich pól.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.