Skocz do zawartości
  • 0

Opinie i rady dotyczące głowicy paralaktycznej.


Patryk Zubała

Pytanie

Cześć witam wszystkich!

 

Temat prawdopodobnie jak nie na pewno wałkowany w koło nie mniej jednak mam w planach na święta złożyć sobie „małe obserwatorium” 

 

Tuba a raczej tuby jakie chce powiesić na montażu to RC 10” oraz (jeśli warto) askar 400 lub 600, z osprzętem typu asi air/kolo filtrów z filtrami, 294MM guiding w formie off axis, takie wiecie… najpotrzebniejsze rzeczy do astrofoto.

 

Mam dylemat co do głowicy, wstępnie będzie stała na statywie, ale docelowo będzie pier który będzie głęboko w ziemi mam na oku stary Montaż ieq45 oraz popularny eq6r-pro.

 

Pytanie do Was, którą głowice wybrać? Wstępnie mam budżet około 10tyś którego niechciałbym przekraczać, wiadomo jeśli będzie warto dopłacić do czegoś lepszego to proszę o podanie propozycji poniżej, wiem że wyżej wymieniony zestaw nie należy do najlżejszych, chciałbym z powodzeniem wykonywać ekspozycje ponad 600s, nie zależy mi na mobilności a na jakości, tez aby stosunek ceny do jakości był odpowiedni, bo tak jak wyżej wspomniałem głowica będzie na stałe przymocowana do piera.

 

Jakieś propozycje?


Liczę na waszą pomoc!

Życzę czystego nieba! 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

jako właściciel IEQ45 mogę Ci tylko powiedzieć że będziesz musiał dokupić lub dorobić przedłużkę do pręta przeciwwagi.

Ja byłem zaskoczony kiedy wieszając na tym montażu SCT 9,25'' nie mogłem go wyważyć z obydwoma oryginalnymi ciężarkami wiszącymi na końcu pręta.

Po dorobieniu przedłużki wszystko śmiga pięknie.

Nie mam porównania do EQ6 niestety, a ze zdjęć to tyko planetki robię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, pki1234 napisał:

jako właściciel IEQ45 mogę Ci tylko powiedzieć że będziesz musiał dokupić lub dorobić przedłużkę do pręta przeciwwagi.

Ja byłem zaskoczony kiedy wieszając na tym montażu SCT 9,25'' nie mogłem go wyważyć z obydwoma oryginalnymi ciężarkami wiszącymi na końcu pręta.

Po dorobieniu przedłużki wszystko śmiga pięknie.

Nie mam porównania do EQ6 niestety, a ze zdjęć to tyko planetki robię.

Miałem heq5 pro, jest to na prawdy dobry montaz ale szukam czegoś mocniejszego, a właśnie ieq45 jest na ebayu za podajże 900/1000€ dlatego wspomniałem o nim w poście, dziekuje za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, pki1234 napisał:

jako właściciel IEQ45 mogę Ci tylko powiedzieć że będziesz musiał dokupić lub dorobić przedłużkę do pręta przeciwwagi.

Ja byłem zaskoczony kiedy wieszając na tym montażu SCT 9,25'' nie mogłem go wyważyć z obydwoma oryginalnymi ciężarkami wiszącymi na końcu pręta.

Po dorobieniu przedłużki wszystko śmiga pięknie.

Nie mam porównania do EQ6 niestety, a ze zdjęć to tyko planetki robię.

zamiast przedłużki, lepiej dokupić przeciwwagi. moment bezwładności jest mniejszy jeśli ten sam moment siły uzyskujemy masą bliżej osi. wiec zamiast 2x dalej dwie przeciwwagi, to bliżej 4 przeciwwagi. Wydaję się, ze debil ze mnie, bo dwa razy ciężej, ale cóż. Takie prawa przyrody. (załączniki).

 

Patryk, ja używam takiego zestawu, i to właściwie cud, że RC10 działa na eq6-r. Czy masz już tubę?  Jeśli chcesz kupić "tylko montaż", to tak, kup EQ6-R jak dostaniesz + dwie przeciwwagi i u mnei to działa. A jeśli o "całośc" pytasz, to:

 

tuba 10, kamera 10, montaż 10. Ten zestaw który u mnie hula, to tak lekko licząc 40 tysięcy, z dodatkami typu komputer, koło, oag, dodatkowa kamera itd :) Wiec, @Patryk Zubała, jak poskładasz to za dyszkę, to daj mi szybko znać jak :D

 

 

WhatsApp Image 2021-10-08 at 18.35.35.jpeg

WhatsApp Image 2021-10-08 at 18.35.35 (1).jpeg

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

zamiast przedłużki, lepiej dokupić przeciwwagi. moment bezwładności jest mniejszy jeśli ten sam moment siły uzyskujemy masą bliżej osi. wiec zamiast 2x dalej dwie przeciwwagi, to bliżej 4 przeciwwagi. Wydaję się, ze debil ze mnie, bo dwa razy ciężej, ale cóż. Takie prawa przyrody. (załączniki).

 

Patryk, ja używam takiego zestawu, i to właściwie cud, że RC10 działa na eq6-r. Czy masz już tubę?  Jeśli chcesz kupić "tylko montaż", to tak, kup EQ6-R jak dostaniesz + dwie przeciwwagi i u mnei to działa. A jeśli o "całośc" pytasz, to:

 

tuba 10, kamera 10, montaż 10. Ten zestaw który u mnie hula, to tak lekko licząc 40 tysięcy, z dodatkami typu komputer, koło, oag, dodatkowa kamera itd :) Wiec, @Patryk Zubała, jak poskładasz to za dyszkę, to daj mi szybko znać jak :D

 

 

WhatsApp Image 2021-10-08 at 18.35.35.jpeg

WhatsApp Image 2021-10-08 at 18.35.35 (1).jpeg


Dyszkę lub ponad dyszkę jeśli będzie warto za samą głowice, jak przeliczyłem caaaały zestaw to „lekko ponad 70tyś wyszło wiec jakby to inny powiedział „auto se kup”, No nie wole isc w hobby hah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Patryk Zubała napisał:


Dyszkę lub ponad dyszkę jeśli będzie warto za samą głowice, jak przeliczyłem caaaały zestaw to „lekko ponad 70tyś wyszło wiec jakby to inny powiedział „auto se kup”, No nie wole isc w hobby hah

tak, niejasno to napisałes, po prostu, jakby CI się udało dostać eq6-r... chłopie, ja tym pracuje, 22 kg przeciwwag, 20 kilo teleskopu, testowanie sprzetów etc. praktycznie co drugi dzień to pracuje jakoś tam, i 1.5 roku 3 razy ślimak regulowałem, i raz dalem krople oleju silikonowego na paski.

 

z fra 400 i fra 600, polecam 600, jak wtedy dojdziesz to tego "samochodu", to z matrycą full frame fra 600 pokaże klasę jaką żaden apo108 w tej cenie nie potrafi.

 

ale tak, fra600, rc10, eq6, asi6200, koło 7x50 i filtry, to będzie tak stówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

tak, niejasno to napisałes, po prostu, jakby CI się udało dostać eq6-r... chłopie, ja tym pracuje, 22 kg przeciwwag, 20 kilo teleskopu, testowanie sprzetów etc. praktycznie co drugi dzień to pracuje jakoś tam, i 1.5 roku 3 razy ślimak regulowałem, i raz dalem krople oleju silikonowego na paski.

 

z fra 400 i fra 600, polecam 600, jak wtedy dojdziesz to tego "samochodu", to z matrycą full frame fra 600 pokaże klasę jaką żaden apo108 w tej cenie nie potrafi.

 

ale tak, fra600, rc10, eq6, asi6200, koło 7x50 i filtry, to będzie tak stówka

Wybacz za źle sformułowane zdanie…

 

a czy 294 mono nie da równie dobrych rezultatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.