Skocz do zawartości

Lustro 150/750 + Barlow x2 a 150/1500


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych grupowiczów !!

 

Mam takie małe pytanko:

Jak się ma lustro 150/750 (Polluks) z soczewką Barlowa x2 do lustra 150/1500 ??

 

Chodzi mi o jakość obrazów, czy Barlow wprowadza jakieś dodatkowe zniekształcenia??

 

Tylko proszę nie bić :-[

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co istnieje wprowadza zniekształcenia :-

 

i zobaczysz, że ci tu mocno nagadają, że 150/1500 jest dużo lepszy do planet (dokładniejszy, bardziej czysty i ostry obraz)

 

a 150/750 do DS (galaktyki i takie tam) ale... i tu niech już sami nagadają ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow jako dodatkowy element optyczny spowoduje pewne pogorszenie jakości. Tak przynajmniej wynika z moich doświadczeń. Pytanie, czy będą aż tak przeszkadzać? Być może jednak większe powiększenie zrekompensuje te zniekształcenia. Jak nie zobaczysz to z samego pisania nic nie będzie mądrego. Potestuj u kogoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przy zastanawianiu się nad wyższością teleskopu 150 mm o ogniskowej 1500 mm nad teleskopem o ogniskowej 750 mm + barlow 2X (lub odwrotnie) warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 

Przewaga rozwiązania z ogniskową 1500 mm:

1. Łatwiej wykonać zwierciadło o światłosile F/10 o dokładności 1/40 fali niż F/5 o dokładności np. 1/20 fali. Mamy więc większą szansę, że zwierciadło F/10 będzie dokładniejsze.

2. Może to być zwierciadło sferyczne (przy F/5 - musi być paraboloida).

3 . Dobre pole widzenia teleskopu przy F/10 jest większe, niż przy F/5 (koma, krzywizna pola etc...) Jeśli układ z barlowem nie będzie miał jakiegoś dodatkowego układu (korektor komy lub coś podobnego), pole widzenia F/5 z barlowem będzie mniejsze niż przy F/10.

3. Łatwiej uzyskać duże powiększenie bez stosowania wysokiej klasy drogich okularów o krótkiej ogniskowej - wygodne do obserwacji Księzyca i planet.

 

Przewaga rozwiązania z ogniskową 750 mm + barlow 2X:

1. Wygodny (bo krótszy) teleskop do przewożenia podczas obserwacji ekspedycyjnych.

2. Przy obserwacji w ognisku głównym większe pole widzenia podczas obserwacji rozciąglych (mgławic, komet, gromad gwiazdowych (barlow przyda się do obserwacji np. planet).

 

Układ z barlowem ma inną zaletę. Do niedawna w Polsce dostępne były jedynie okulary niższej jakości, wśród nich np. okulary Huygensa (produkcji także Zeissa) o ogniskowych rzędu 4 - 6 mm. Średnica soczewki ocznej wynosiła 2 - 4 mm i w nocy nie było łatwo znaleźć obraz w takim okularze... (efekt "dziurki od klucza"). Poza tym tego typu okulary były polecane głównie do lunet (F/16) i niska jakość optyki okularu nie przeszkadzała tak, jak w zastosowaniu go w światłosilnym teleskopie. A okulary wysokiej klasy (np. Nagler) o ogniskowej 4 - 6 mm to 200$ i więcej. W naszej praktyce w PTMA wielokrotnie stwierdzaliśmy, że lepsze obrazy mieliśmy stosując okular ortoskopowy 12 mm + barlow niż sam okular 6 mm

Nie należy wpadać jednak w przesadę. Jeśli do teleskopu o średnicy 200mm i ogniskowej 1000 mm damy dwa barlowy i słaby krótkoogniskowy okular, aby stwierdzić, że mamy powiększenie ponad 1000X (!!), to otrzymamy taki obraz, że Jowisza od Syriusza będziemy odróżniali tylko po jasności...

 

Hermes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mówiąc krótko jeśli najważniejsza jest dla Ciebie mobilność, obserwacje DS i szerokie pole na niebie to tylko f/5 a jeśli chcesz poważniej pomyśleć o obserwacjach Planet i masz ten teleskop jako stacjonarny to raczej f/10 i po problemie ;D

A może kompromisowe F/7 pogodzi oba zapotrzebowania z niewielkim kompromisem ???

 

Hermes!!! w punkcie 3 swojej wypowiedzi zdefiniuj czy mówisz o polu liniowym czy kątowym bo to znacznie zmienia postać rzeczy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

Wielgachne dziękuję za wszelakie odpowiedzi.

 

Po drugie:

   Wybór teleskopu/lustra jest naprawdę trudny ( przynajmniej dla mnie), ciężko znaleźć tzw. złoty środek. Obserwacja planet / księżyca jest ciekawa, ale ile można się gapić w ten sam punkt (obiekt) i widzieć ciągle to samo. Chyba, że na księżycu jakąś stację wybudują ;)

Raczej zastanawiałbym się nad sprzętem bardziej mobilnym (np. Polluks 150/750 ew MT-800). Za przemawia krótka rura (mniejszy metraż potrzebny na składowanie), przeciw tzw. koma (przyznam się bez bicia – na oczy nie widziałem, ale dużo ludzi się skarży). Posiadam działkę, więc sprzęt powinien nadawać się do transportu autem ( + dla f/5), na wyposażeniu jest także balkon, ale jego wielkość powoduje pewne obawy, co do możliwości operowania „długą rurą” (- dla f/10). A do tego jeszcze kiepski seeing (znowu + dla „mobilnego”) :(

Obecnie posiadam sprzęt (jeśli można go tak nazwać) ZRT-457M, księżyc zaliczony (cudowny widok), Jowisz też (zobaczyłem jego księżyce – 3 na pewno oraz dwa ciemne pasy). Chciałbym także poobserwować mgławice, z tego co widziałem (na fotkach) to musi być wspaniały widok.

Pytanie „Lustro 150/750 + Barlow x2 a 150/1500” wynikało z tego, że jednak od czasu do czasu chciałbym spojrzeć na planety czy też na naszego sąsiada (księżyc!!!!)

 

Co do luster to mam także na uwadze Kastora 170/1200.

 

Ufff mam nadzieję, że nie zanudziłem tu nikogo. Jeśli ktoś ma inne propozycje, co do sprzętu to jestem otwarty na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada, oparta na doświadczeniach ze 130mm F/5 Newtonem na Dobsonie, wożonym na pole maluchem, znoszonym z 3-ciego pietra w bloku: mobilny Newton o uniwersalnych parametrach kończy się raczej na 150-170mm i ogniskowej do 1000mm. Dla 150mm jest to F/6.6, dla 170mm F/5.9. Oczywiście można jeszcze wydłużyć ogniskową do 1200mm, ale to już góra, bo albo nie załadujesz sprzęta do małego auta, albo bedzie za ciężki do noszenia. F/5 to raczej do DS, szczególnie przy małej średnicy lustra. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ujdzie ujdzie i nawet mam jednego Kastorka w komisie na paralaktyku ale paradoksalnie lżejszy i poręczniejszy okaże się Soligor MT-800 w Tajwańskim wykonaniu z lekkim, stalowym tubusem ;D ;D ;D

Możemy go zrobić także na Dobsoniku jak nie lubisz ceregieli z ustawianiem bieguna !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespełna metr ??? Znaczy się:

MT-800+Dobson = zestaw parapetowy ;) ??

 

Jeśli chodzi o Kastora, to też mam na niego chrapkę ;D

Natomiast co do dokładania do większego lustra, to można bez końca dokładać. Efekt będzie taki, że nic się nie kupi :-

 

Chyba jednak się skuszę na Kastorka, bo i w zasięgu kieszeni (finansowym) i gabaryty do przyjęcia. Tylko dlaczego tuba optyczna jest taaaka droga ???? Chyba trzeba będzie zastosować metodę Słodowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę, że większe lustro jest chyba 2 do 4 razy droższe niż cena nominalna ;D

 

bo do takiego 270mm to już najlepiej altanke obserwacyjną stawiać na działce (którą trzeba kupić jak się niema ;D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.