Skocz do zawartości

IC63 IC59 - Sh2-185 (wodorowy Duch w Kasjopei)


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Niżej mój duch. Pierwotnie zastanawiałem się nad HOO, ale ostatecznie chyba wystraszyłem się halo na tlenie :)
Obiekt znany, ale może wrzucę garść informacji oraz lokalizację, tak dla nowych użytkowników :)
 

IC59 oraz IC63 - Mgławica Duch Kasjopei.

Obszar wodorowy znajdujący się 600 lat świetlnych od nas, zaraz przy gwieździe Navi (gamma Cas). Navi jest najjaśniejszą gwiazdą Kasjopei. Gwiazda gamma Cas, jest oddalona o 550 lat świetlnych, mgławica o ok 600 lat więc można powiedzieć że kadr nie jest złudzeniem jak np Alnitak między końskim łbem, a płomieniem. Tam gwiazda wydaje się idealnie rozmieszczona między obiektami, a tak naprawdę jest dużo bliżej nas. Tutaj pył jest wręcz oświetlany (a w zasadzie jonizowany) przez gwiazdę co widać na zdjęciu. Duchem jest jedynie IC63 (to ta postać pod prześcieradłem :) ), tuż obok niego po lewej znajduje się IC59. Razem te obiekty są skatalogowane jako Sh2-185.
Gwiazda Gamma Cas została nazwana inaczej (Navi) na cześć jednego z astronautów, który spłonął podczas naziemnych testów Apollo 1 - Virgila Grissoma. Virgil na drugie miał Ivan, co czytane wspak daje nam Navi. Gwiazda ma silne linie emisyjne wodoru i emituje także promieniowanie rentgenowskie poprzez nieznany nam jeszcze mechanizm. Porównując ją do naszego Słońca, Navi jest 5000x jaśniejsza, ale prawdziwa różnica wychodzi w porównaniu promieniowania ultrafioletowego. Navi emituje go 65.000x więcej. Duże promieniowanie i szybkie tempo obrotu (ok 400km/s) sprawia że Navi traci swoją masę.

Crop: ~46%
WO GT81, QHY163m (-20°C), Ha 77x300 sek (gain 200 offset 100), rotator 135°

695076954_ic632200x1620v2.thumb.png.df7affc5420dbdb99d958161986332df.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.