Skocz do zawartości

Obserwatorium a sąsiedztwo instalacji fotowoltaicznej


Szarlej

Rekomendowane odpowiedzi

Aby zoptymalizować orientację paneli fotowoltaicznych i uniknąć szkodliwego zacienienia, zamierzam zainwestować w instalację PV na gruncie, zamiast na dachu. Mam do dyspozycji odpowiedni fragment działki, ale...

W sąsiedztwie paneli chcę w przyszłości postawić przydomowe obserwatorium. Jeszcze nie wiem, czy kopuła, czy roll-off, to drugorzędna kwestia na tę chwilę. Co mnie zastanawia, to wpływ instalacji PV na warunki obserwacyjne (przede wszystkim seeing).

Czy panele fotowoltaiczne oddają ciepło w nocy podobnie, jak dachówka/blachodachówka i inne pokrycia dachowe? Czy muszę się liczyć z tym, że dopóki nie osiągną equilibrum z temperaturą otoczenia, powietrze nad nimi będzie wariować i nie pozwoli na komfortowe obserwacje (lub fotografowanie, może kiedyś)?

Ukształtowanie mojej działki wygląda w ten sposób, że teren podnosi się w kierunku SSE (odchył ok. 15 stopni od południa na wschód). Południowy horyzont przysłania las, odległy od miejsca instalacji PV o mniej więcej 90-100m, nawet zimą słońce podnosi się ponad drzewa i będzie oświetlało panele. Rozmieszczenie obserwatorium i instalacji mogę rozegrać na 3 sposoby:

1. Obserwatorium powyżej instalacji, bliżej lasu. Zaleta: panele od północy, południe czyste i nie zakłócone. Wada - im bliżej lasu, tym więcej nieba nad horyzontem zasłaniają drzewa.

2. Obserwatorium poniżej instalacji, bliżej domu (który stoi w północnej części działki). Zaleta: widać więcej nieba. Wada: panele od południa, obserwatorium musi być podniesione tak, aby instalacja PV nie zasłaniała nieba, tylko pokrywała się z tłem lasu. No i ten potencjalny wpływ oddających ciepło paneli na stabilność atmosfery.

3. Budowa większego obserwatorium, coś w stylu altany zintegrowanej z kopułą. Może udałoby się tak to wymyślić, by na dachu altany umieścić 15-16 paneli fotowoltaicznych (taką ilość zakładam). Wtedy kopuła musiałaby być ponad dachem i od północy (żeby nie zacieniać paneli). Zaleta: wyżej zamontowany teleskop = widać więcej nieba. Wada: trzeba będzie zrobić wysoki pier, dodatkowo potencjalny wpływ oddających ciepło paneli na stabilność atmosfery. No i koszt, taka altanka nie będzie tania i tak na dobrą sprawę nie będzie mi potrzebna.

 

Muszę coś zdecydować, ale mam jeszcze sporo czasu. Wszelkie porady mile widziane :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaki kąt będziesz miał pomiędzy poziomem a czubkami drzew? Jeżeli poniżej 10 procent to dla obserwacji nie ma znaczenia, natomiast dla paneli, zwłaszcza starszego typu, lepiej żeby nie było długich sytuacji, gdzie jedna cześć jest zacieniona, a druga w słońcu, potrafi to mocno ograniczyć wydajność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.