Skocz do zawartości

NGC7635 - uśmiech bombelka


stfn

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa miesiące minęły od ostatniego zdjęcia, dwa miesiące braku pogody, braku czasu, braku pogody, przechodzenia covida, świąt i braku pogody. W czwartek zapowiadała się idealna noc, bez Księżyca i z zupełnie czystym niebem, i uznałem, że czas zrobić drugie podejście do 7635.

 

Po poprzednim wypadzie (link na dole) udało mi się poprawić sytuację z fokusowaniem, jedno źródło okazało się być banalne, poluzowało się sprzęgiełko motofokusera i kręciło teleskopem tylko czasami, przez to miałem tak losowe wyniki ostrzenia. Niestety, dalej nie ogarniam autofokusera w EKOSie, mimo że mam initial step size ustawiony na 50, autofokus zaczyna od wyjechania na 600 stepów, w (nomen omen) kosmos gdzie gwiazdy są już tak rozmyte że nie widać już nic, i zaczyna gdzieś tam daleko sobie jeździć i ostrzyć na nieistniejące kropki. Potrzebowałbym chyba jednej długiej, ciepłej nocy na tylko i wyłącznie testowanie co jest nie tak.

 

Zdobyłem też trial Pixa, i po pierwszych dwóch godzinach z nim jestem zachwycony i stwierdzam, że jest wart każdych pieniędzy :D

 

Co do najbardziej widocznego problemu na zdjęciu, zdecydowałem już że przy najbliższym przypływie gotówki przyjedzie do mnie to: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1116_Vixen-Reducer---Flattener-0-67x-for-ED-refractors-by-Vixen.html

Ani w sklepie ani na cloudynights nie byli w stanie mi powiedzieć czy na pewno zadziała z moim teleskopem, bo nie ma go na liście dedykowanych do niego, ale chyba gorzej nie będzie, nie?

 

Ale do rzeczy, wyszło mi tak:

 

bubble_sml.jpg

 

I spory crop, podoba mi się ten kadr bo wygląda jakby M52 i NGC7635 patrzyły na siebie nawzajem.

 

cropped_bubble.jpg

 

Canon 1200D astromodded

Vixen ED 114SS 600mm f/5

iOptron GEM28

Astrolink Mini S

astroberry

 

OSC: 141 minut

darki, flaty, biasy

 

Składane w Siril, obrabiane w Pix, lekko dotknięte GIMPem

 

Ostatecznie jestem bardzo zadowolony, to jest najlepsze astrozdjęcie jakie zrobiłem do tej pory.

 

A, na koniec jeszcze jedno pytanie. Zwykle jak widzę surowe zdjęcia, to są co najwyżej pomarańczowe od LP, moje zaś jest jadowicie zielone i jestem ciekaw dlaczego.

 

raw.jpg

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stfn napisał:

Składane w Siril, obrabiane w Pix

Czemu nie składasz w PIXie?

 

Zeby pozbyć się tego dominującego zielonego przy rozciąganiu, wystarczy w ScreenTransferFunction odznaczyć ikonkę łańcuszka:

 

image.png.ae421d413741ac96f5269c64e792fdf9.png

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona dominanta mi ładnie zeszła przy Dynamic Background Extraction, ale spróbuję też zrobić jak piszesz. Złożyłem w Sirilu bo tak robię od początku i jestem przyzwyczajony do tego procesu, z Pixem dopiero zaczynam przygodę i zaczynam od postawowych funkcjonalności. Spróbuję złożyć w nim i porównam wyniki.

Edytowane przez stfn
styl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, stfn napisał:

Zielona dominanta mi ładnie zeszła

Jeszcze na etapie Sirila możesz zrobić fotometryczną kalibrację. Siril będzie widział rozmiar piksela, dostanie go w exif RAWa. Podajesz tylko ogniskową i obiekt, który fotografowałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.