Skocz do zawartości

Pojechane gwiazdki - problem z obiektywem? A może matryca? Canon 6d mod + samyang 135mm


Przemotar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Na zdjęciach zauważyłem że mam pojechane gwiazdki - i to nawet gdy testowałem z prowadzeniem, z kadrem na polarną, z czasami 4s.

Setup: SWSA na manfrotto 055XB, Canon 6d mod, samayang 135mm f/2.

Dwa dni temu porobiłem testowe zdjęcia na tym setupie. SWSA ustawiony idealnie na polarną, do tego jeden z kadrów z polarną w centrum żeby jeszcze bardziej wyeliminować ewentualne błędy prowadzenia, i do tego krótki czas (4s). Każdy kadr robiłem w wersji f2 i f2.8, i dla każdej przysłony po 5 klatek z wężyka (żeby móc przejrzeć i ewentualnie wybrać ten najmniej ruszony kadr gdyby wiało - lecz nic nie wiało i wszystkie klatki wyglądały tak samo). Robiłem też po 8s naświetlania, ale przy 8s jednak tło już było za jasne (robiłem z miasta, a do tego przy Księżycu).

Porobiłem takie kadry:

1. Kadr z polarną w centrum

2. Kadr z polarną przy prawej krawędzi

3. Kadry w Wielką Niedźwiedzicę z Merakiem w każdym z rogów kadru (wrzucam tylko jeden - z Merakiem w prawym górnym rogu kadru)

 

Crop 20% z centrum kadru z polarną w centrum (f2.8, 4s):

1_f2.8_4s_2_crop20p.png.7ffb22a64b612cc51e2da90177e30550.png

 

Ewidentnie widać że gwiazdy nie są okrągłe. A to centralne 20% kadru, więc wydaje mi się że powinno to wyglądać lepiej. Dodatkowo (co można zobaczyć na rawach, które wrzuciłem na wetransfer) mam wrażenie, że w każdym z rogów, oprócz prawego dolnego, jak i w centrum, gwiazdy są pojechane po ukosie z prawej góry do lewego dołu.

 

Nie byłem w stanie wrzucić rawów bezpośrednio na forum (cały czas dostaję błąd -200), więc wrzuciłem je na google drive:

https://drive.google.com/drive/folders/1MnZldNpoGmrElPdf0nGyII88Epf-2jnQ?usp=sharing

 

Rawy, które tam wrzuciłem:

1_f2.8_4s - kadr z polarną w centrum, f2.8, 4 sekundy naświetlania

1_f2.8_8s - kadr z polarną w centrum, f2.8, 8 sekund naświetlania

1_f2_4s - kadr z polarną w centrum, f2, 4 sekundy naświetlania

2_f2.8_4s - kadr z polarną przy prawej krawędzi, f2.8, 4 sekundy naświetlania

4_f2.8_4s - kadr w Wielką Niedźwiedzicę, z Merakiem w prawym górnym rogu, f2.8, 4 sekundy naświetlania

 

Proszę o pomoc - z czego może wynikać takie pojechanie gwiazdek? Na początku (przed zrobienie tych testów, czyli na materiale z normalnej sesji) myślałem że mam pojechane ze względu na gorsze wyważenie setupu (brak obejm do obiektywu i wietrzne warunki), lecz przy tych testach, przy kadrze na polarną na małym czasie, problem nadal występuje. Czy to wina obiektywu? Czy może coś nie tak z matrycą (2 tygodnie temu miałem modowany aparat)? Czy może jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać pojazd wynikający z prowadzenia na wszystkich klatkach, zmniejsz iso do najnizszego i zobacz dluższy czas, głupie ale może nie trafiłeś w północ ustawiając montaż ? sprawdz też czy miałeś dobrze dokręcone sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, cmku napisał:

Ewidentnie widać pojazd wynikający z prowadzenia na wszystkich klatkach, zmniejsz iso do najnizszego i zobacz dluższy czas, głupie ale może nie trafiłeś w północ ustawiając montaż ? sprawdz też czy miałeś dobrze dokręcone sprzęgło.

Przy polarnej w centrum pojazd od prowadzenia na całym kadrze w jednym kierunku? Dodatkowo przy 4 sekundach naświetlania i idealnym ustawieniem na polarną? Gdyby to było prowadzenie to by były pojechane "wokół" centrum kadru (w którym znajduje się biegun niebieski). W rawach na google drive masz też wersję z 8 sekundami - gwiazdki wyglądają tak samo.

Edytowane przez Przemotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test z solidnie zamocowanym obiektywem (na stałe bez napędu) wycelowanym na Polarną. Upewnisz się ponad wszelka wątpliwość, czy jajowatość nie jest spowodowana pojechaniem. Gwiazdki przy biegunie powinny bić idealnie punktowe, a te dalej w formie koncentrycznych kreseczek.

 

Jeśli ten efekt jajowatości będzie występował nadal to może być wada obiektywu -astygmatyzm. Zrób zdjęcia z lekko rozjechaną ostrością za i przed ogniskiem i porównaj obrazy gwiazd. Jeśli oś elips jajowatych gwiazdek będą zmieniać orientację masz odpowiedź. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Zrób test z solidnie zamocowanym obiektywem (na stałe bez napędu) wycelowanym na Polarną. Upewnisz się ponad wszelka wątpliwość, czy jajowatość nie jest spowodowana pojechaniem. Gwiazdki przy biegunie powinny bić idealnie punktowe, a te dalej w formie koncentrycznych kreseczek.

 

Jeśli ten efekt jajowatości będzie występował nadal to może być wada obiektywu -astygmatyzm. Zrób zdjęcia z lekko rozjechaną ostrością za i przed ogniskiem i porównaj obrazy gwiazd. Jeśli oś elips jajowatych gwiazdek będą zmieniać orientację masz odpowiedź. 

Jutro planuję jeszcze porobić testowe zdjęcia, w tym na 50mm, którego miałem przed modem i tam nie miałem tego problemu. Porobię też testy z aparatem na statywie celując w polarną (aczkolwiek testowałem już ze statywu 1 sekundowe klatki wycelowane w Perseusza i kierunek gwiazd był też prawy górny - lewy dolny, a nie wzdłuż ruchu pozornego nieba)

Spróbuję też z lekko rozjechaną ostrością - jeśli oś elips będzie się zmieniać to co to oznacza? (napisałeś, że wtedy "mam odpowiedź" ale nie wiem co to będzie oznaczało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem zdjęcia ze statywu - 1s, 2s - efekt dalej ten sam.

Porobiłem też zdjęcia z lekko rozjechaną ostrością - oś elipsy się nie zmienia, a jedynie gwiazdki robią się większe (i efekt pojechania zanika, bo gwiazdki puchną).

Zrobiłem też test na obiektywie 50mm i porównałem do zdjęć sprzed modowania aparatu i mam wrażenie, że przed modem miałem znacznie ładniejsze i okrąglejsze gwiazdki a teraz mam pojechane.

Wrzuciłem zdjęcia z dzisiaj na google drive:

Rozostrzone na 135mm: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1rz-09s7CtXV8YbbYDox-OYljz-RZNatK

Porównanie 50mm przed i po modzie: https://drive.google.com/drive/folders/1yP010U10xsi_cNUcE_-ihm6snbo6B2bp

 

Czyli chyba jednak coś nie tak z puszką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.