Skocz do zawartości

Bino z konwerterów Nikona 3x czyli oczy wyraka w big wersji 72mm


M@rek

Rekomendowane odpowiedzi

bino zrobione z dwóch telekonwerterów x3 Nikon tc-e3ed
telekonwertery - stan bardzo dobry, optyka bez rys, bez grzyba itp
super jakość obrazu , zbudowane są na szkłach ED, punktowość gwiazd w ok. 80% pola.
pole widzenia oceniam na ok.14 stopni

 

tytułem wstępu:
z takich małych lornetek o dużym polu miałem w przeszłości lornetkę made in CCCP BGSz 2.4x - zarówno nówkę z jakichś magazynów jak i używkę - oceniam na 2/10: mała punktowość, może i poniżej 50% pola, musiałem otwierać i poczerniać flamastrem krawędzie soczewek, bo "świeciły", ogólnie - poza teoretycznie dużym polem - same wady.

miałem też tzw "małe oczy wyraka", czyli bino zrobione z konwerterów Nikona, ale w wersji 2x. Oczywiście super jakość obrazu, duże pole (nie pamiętam ile), brak problemów z rozstawem źrenic. Z minusów - "tylko" powiększenie 2x, ale to było oczywiste budując je.
moja ocena zadowolenia 7/10 głównie z powodu powiększenia tylko 2x

 

W przypadku bino z Nikona 3x powiększenie jest "tylko" 3x, ale i jednocześnie o 50% większe niż w wersji 2x i jest już wyczuwalnie większe.
moja ocena 10/10


jedynym minusem jest to, że trzeba mieć rozstaw źrenic ok 70mm lub więcej, ponieważ jest ono zrobione bez szlifowania soczewek o śr.ok72mm (w celu ich zbliżenia). lornetka ma dużą źrenicę wyjściową i daje to pewną tolerancję na rozstaw oczu. Idealny rozstaw źrenic powinien być ok 72mm lub więcej (coś koło tego ma dorosły facet, który nie jest jakoś mikrze zbudowany, ja w każdym razie nie miałem z tym żadnego problemu).

 

gratis dokładam mocowanie na głowę a'la modne do niedawna przyłbice, czyli można używać lornetki bez ożywania rąk, wszystko wisi na głowie (jeden konwerter waży ok 260g, więc całość ok 600g). Sprawdzone w praktyce, można fajnie samą głową tym wszystkim kierować, ma to tylko jedną wadę - jeśli kogoś zaskoczycie swoim wyglądem, to może być lekko wystraszony ;) plastikowe paski pokryte bandażem, nowym, zawsze można sobie to od nowa przebandażować ;)

 

aktulne ceny konwerterów na ebayu to od 250zł w górę z wysyłką za sztukę, są coraz trudniej dostępne, bo nie są produkowane
w komplecie wszystkie przykrywki, od przodu i tylu.
obecnie założone są wydrukowane z gumy osłonki na okular lewy i prawy (widać je na fotkach)

 

moja cena 550zł + 15KW lub odbiór osobisty we Wrocławiu

20211221_014237.jpg

20211221_014244.jpg

20211221_014312.jpg

20211221_014326.jpg

20211221_014357.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Bino z konwerterów Nikona 3x czyli oczy wyraka w big wersji 72mm
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.