Skocz do zawartości
  • 0

Astroberry co to jest? i jak to działa?


Mateusz Libner

Pytanie

Co to jest astroberry i jak to działa? wiem że potrzeba Raspberry Pi, ale czy to może w pełni zastąpić np asiair plus?

Chciałbym mieć coś takiego jakby hub gdzie podpinam wszystko i bezprzewodowo działam z tym na komputerze lub np telefonie. Ogólnie chce żeby do  montażu szedł kabel zasilający i nic innego, resztę bym chciał podpiąć do czegoś jak właśnie Raspberry Pi. Napiszcie proszę jak to u was wygląda czy to duzo kosztuje i czy trudno sie obsługuje te oprogramowanie :D z góry naprawdę dziękuje <3

 

Sprzęt: eq5 z napędem w osi RA (za niedługo goto), canon 250d, SW 72ed, i guiding który zamierzam kupic razem z goto kit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Astroberry to gotowy obraz systemu na Raspberry Pi, na nim są już zainstalowane programy do obsługi sesji astrofoto, np Kstars. Przy użyciu modułu EKOS wbudowanego w Kstars możesz sterować cała sesją, ustawianiem na polarną, guidowaniem, fokusowaniem (jeżeli masz motofokuser), harmonogramem sesji, akwizycją obrazu itd. Są tam też inne przydatne programy, ale o nich się nie wypowiem bo ich nie używam.

 

RPI wieszasz na teleskopie, do niego podpinasz Canona, kamerkę guidującą, i montaż, do malinki wbijasz laptopem albo tabletem przez pulpit zdalny i śmigasz. Ja dodatkowo do malinki podpięty mam (przez USB) taki oto sterownik, nim steruję grzałkami i motofokuserem.

 

Zanim zainwestujesz w malinkę, Kstars możesz zainstalować sobie na swoim komputerze, ma wbudowywany symulatory wszystkiego, możesz pobawić się i zobaczyć czy UX Ci podejdzie itd, warto imho od tego zacząć.

 

Edytowane przez stfn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej 4B bo jest aktualnie najmocniejsza, a astroberry ma trochę duże wymagania sprzętowe. Tak to wygląda u mnie. kabel zasilający idzie do astrolinka, z niego wychodzi 5V do zasilania malinki, do RPI podpięte mam Canona, Atika guidującego, montaż i astrolinka. Do astrolinka podpięta jest grzałka i motofokuser. Wszystkim steruje się przez EKOS.

 

3F481110-D77F-4EB5-A1C2-DB22872AE9EC.jpeg

Edytowane przez stfn
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

wielkie dzięki

a tak jeszcze to to bedize szło bezprzwodowo tak? przez wifi

 

 

a jak działa bezprzewodowo to czy jak podepne do malinki huba rozszezającego to bedzie działać? czy to już za dużo i musze kupic jakby płytke dodatkową do malinki?

 

 

a i tak jeszcze co to EKOS?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, astroberry tworzy z malinki hotspot wi-fi i do niego łączysz się swoim laptopem. Co do huba rozszerzającego to nie wiem, nigdy nie próbowałem.

 

EKOS to jak już pisałem, program do sterowania całością sesji astrofoto, więcej doczytasz sobie tutaj: https://docs.kde.org/trunk5/en/kstars/kstars/tool-ekos.html

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ok :neat:

naprawdę wielkie dzięki

 

 

Jeszcze zapytam czy zdjęcia z aparatu czyli u mnie z canona 250d będą pojawiały się na komputerze  bo będą się przesyłać przez wifi czy będę musiał je zapisywać na karcie sd ?

Oraz czy dały by się po podłączeniu kabla ethernet do malinki  np zrobić coś takiego że ten zestaw mam w domu i jest podłączony do prądu i do kabla ethernet a ja sobie gdzieś jadę np. do babci jakieś 40km dalej i po podłączeniu się np przez laptopa do kabla ethernet to dało by się tym sterować ? Czy to musi być ta sama sieć? Pomysł głupi ale ciekawi mnie czy da się sterować tym na duże odległości

 

 

Edytowane przez Mateusz Libner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można też kupić Astrolink Pi https://shop.astrojolo.com/astrolink-4-pi/

Jest to urządzenie do którego wkładasz Raspberry i masz tam zasilanie wszystkiego. Ja zasilam montaż, kamerę, grzalki oraz jest tam wbudowany moduł do sterowania focuserem. Czyli wszystko w jednym zgrabnym urządzeniu. I do setupu idzie tylko jeden kabel zasilający. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.