Skocz do zawartości

Przeróbka Pentaflexa 130/1000 czyli jak skróciłem rurę o połowę...


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry :)

 

W wątku tym opiszę zakończoną sukcesem (albo i nie) modyfikację telepa budżetowego

marki Pentaflex, model 130/1000.

 

Teleskop ciekawy o tyle, że ma lustro o ogniskowej <>445mm i wbudowanego barlowa 2.25x (chyba)

pomiędzy lustro główne a wtórne. Ten sprytny zabieg daje to, że stożek światła mieści się w wyciąg 1.25"

a sam korpus telepskopu ma niecałe 50cm długości.

 

Jak się domyślić jakość obrazu nie jest jakaś wyśrubowana ;) w czym pomaga jeszcze dramatycznej

jakości wyciąg uginający się pod cięzarem lepszego ciut okularu, o aparacie nie wspominając...

 

Ponieważ jestem dłubacz-poprawiacz postanowiłem rozebrać teleskop na części po to, żeby zobaczyć

co ma w środku :) I przy okazji go wyczyścić...

 

Plan to wywalenie barlowa i zrobienie z resztek teleskopu o ogniskowej 445mm i świetle f3.42 :)

 

W międzyczasie ściągnąłem z Chin fosuser helikalny, żeby zastąpić fabryczny.

Do tego tokarz dotoczył mi adapter którym połączę go z korpusem telepa.

 

I tu pojawił się pierwszy problem - nie pomyślałem o tym, że stożek światła z lustra 445mm jest dość

"szeroki". Żeby go odbić do aparatu potrzeba LW o szerokości 60mm :) A oryginalne ma bodaj 25mm:)

Kiepsko... (szukam więc taniego LW 60mm jakby co).

 

Póki co postanowiłem pominąć LW wogóle :) i zainstalować kamerkę 1.25" w jego miejsce.

Wiadomo, że im mniej części tym maszyna pewniej działa ;) 

 

Pierwsze próby zrobię z kamerką T7 bo ją mam po prostu :) Jeśli efekty będą choć trochę

obiecujące to może z lepszą. Choć niestety przy średnicy 1.25 nie ma wielkiego wyboru kamer...

 

Później (bez względu na efekty pierwszych prób) spróbuję zrobić test w wersji konstrukcji off-axis.

Czyli krzywego teleskopu. Bardzo jestem ciekaw jakie to da efekty. Czy wady negatywne

przeważą wady pozytywne ;)

 

A jak wszystko będzie do d. to poskładam wersje oryginalną i wystawię na sprzedaż hehe ;)

 

Będzie kontynuowane :)

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ogólna myśl - czy gdyby w tych Newtonach-Barlowach wymienić element barlowa na lepszy to czy jakość obrazów była by dobra ? Przecież stosuje się barlowy w Newtonach i obrazy są dobre. Kwestia tylko jakości optycznej.

 

PS. Gdzie ten barlow jest w ogóle mocowany ? W wyciągu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten akurat barlow jest pomiędzy lustrami.

Jego zadaniem jest nie tylko wydłużenie ogniskowej, ale i "wyszczuplenie" stożka

światła żeby w efekcie zmieścił się na małym LW i w wąskim wyciągu 1.25".

Całkiem sprytne.

 

Ja tam nie wierzę w dobry obraz za barlowem. Jakimkolwiek...

To jest dodatkowy element optyczny i musi psuć obraz.

Oczywiście im ten element lepszy tym jest negatywny wpływ mniejszy, ale...

 

Pomijając sytuację taką, że dodatkowy element jest zaprojektowany do korygowania 

wad optycznych lustra i "przy okazji" zwiększa ogniskową. Ale wtedy raczej nazwałbym

go korektorem, a nie telekonwerterem jako takim...

 

Najważniejsza w sumie sprawa jest taka, czy lustro daje obraz o takiej jakości,

że nawet idealnie powiększony nadal będzie dobrej jakości...

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Ja tam nie wierzę w dobry obraz za barlowem. Jakimkolwiek...

 

Mówisz to z praktyki ? Bo ja mam inne doświadczenie i to z Barlowem za 300 zł ...

 

25 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Pomijając sytuację taką, że dodatkowy element jest zaprojektowany do korygowania 

wad optycznych lustra i "przy okazji" zwiększa ogniskową. Ale wtedy raczej nazwałbym

go korektorem, a nie telekonwerterem jako takim...

 

Tak może być i wtedy wymiana barlowa lub jego usunięcie nic nie da ...

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Plan to wywalenie barlowa i zrobienie z resztek teleskopu o ogniskowej 445mm i świetle f3.42 :)

 

16 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

 

Później (bez względu na efekty pierwszych prób) spróbuję zrobić test w wersji konstrukcji off-axis.

 

Czyli krzywego teleskopu. Bardzo jestem ciekaw jakie to da efekty. Czy wady negatywne

przeważą wady pozytywne ;)

 

off-axis w przypadku lustra f/3,42?

koma zabije obrazy

to już rozwiązanie z Barlowem jest lepsze

 

off-axis robi się z lustrami f/10 i ciemniejszymi, gdzie LG jest sferyczne

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZbyT napisał:

 

 

off-axis w przypadku lustra f/3,42?

koma zabije obrazy

to już rozwiązanie z Barlowem jest lepsze

 

off-axis robi się z lustrami f/10 i ciemniejszymi, gdzie LG jest sferyczne

 

Wiem jaka jest teoria :) Chcę się na własne oczy przekonać jak wielkie będą wady

- może nie aż takie wielkie? To zabawa, a koszty są pomijalne - tylko sklecić jakąś 

"tubę" z byle czego i spróbować...

 

Ciemne, długie lustro off-axis też mi chodzi po głowie :) Jak dorwę tanie LG to spróbuję...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Wiem jaka jest teoria :) Chcę się na własne oczy przekonać jak wielkie będą wady

- może nie aż takie wielkie?

 

żeby się przekonać jak wyglądają obrazy pozaogniskowe z tego lustra wystarczy mocno rozkolimować teleskop

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.