Skocz do zawartości

Losmandy GM8 + sterownik OnStep


Renioo

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż trafia mój drugi montaż - Losmandy GM8. Montaż nie posiada oryginalnego sterownika tylko kompletnie nowe przeniesienie napędu oparte na silnikach krokowych, paskach oraz OnStep. Dodatkowo w montażu dodałem kilka modyfikacji znanych z Losmandy groups.io - grupy wsparcia dla użytkowników Losmandy.

 

Ze względu na bujną fantazje niektórych użytkowników chciałbym zaznaczyć że: montaż jest używany i modyfikowany. Nie jest też to montaż dla ludzi którzy nigdy nie chcą kręcić żadnymi śrubkami w sprzęcie astro - taka natura tej zabawki, jest w pełni rozbieralna, modułowa i serwisowalna, ale to znaczy że trzeba to skręcić ponownie i ustawić. Pewnie kiedyś będzie wymagać czyszczenia i rozkręcenia.

 

Losmandy GM8 jest wykonane w całości ze stali nierdzewnej (korpus i pręt przeciwwagi), duraliminium 7075 (ślimacznica), mosiądzu (ślimaki). Obecna wersja to jeszcze "two-piece worm block". Z tego powodu montaż jest raczej kompaktowy ale ciężki.

 

Montaż kupiłem ze starymi, jeszcze stalowymi ślimakami oraz totalnie skopanym, nieprzemyślanym napędzie opartym na źle dobranych silnikach Nema23 i AstroEQ. W wyniku tego montaż tragicznie się guidował i był bardzo wolny, zdarzało się że wpadał w stalling. Po testach guidingu z wynikiem 2-3" RMS napęd poleciał do kosza. Dołożyłem sterownik OnStep oparty o TMC2130 oraz 400-krokowe silniki Nema17 o poprawnej już indukcyjności, sterownik jest z łącznością Wifi oraz USB. Wymieniłem wszystkie łożyska w linii pracy ślimaka (łącznie 8 sztuk łożysk EZO). Rozwiercone zostały bloczki łożyska ślimaka i wsadzone "Belleville washers" które działają jak sprężyna i powodują, że niezależnie od temperatury na ślimak działa siła zazębiająca go z ślimacznicą. Bloczki wyrównałem podkładkami mniejszymi niż 0.5mm, aby wyrównać pracę ślimaka. W wyniku zmian montaż guidował się w okoliach 0.5" RMS i dawał uzysk 100% klatek przy 10 minutowych ekspozycjach i 420mm ogniskowej. Modyfikacje te nie są zależne od przeniesienia napędu, wykonuje się je też przy oryginalnym sterowaniu.

 

Reszta montażu pozostała bez mojej fizycznej ingerencji, jeśli ktoś ma taką wolę to wystarczy odkręcić przeniesienie napędu i zamówić dwa nowe bloczki (25$) aby montaż wrócił do stanu fabrycznego.

Dodatkowych informacji udzielę już zainteresowanym na PW.

 

Montaż posiada nowe (2021) mosiężne ślimaki: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5631_Losmandy-WORM---High-Precision-for-G-11-Mount.html - koszt łącznie około 250 euro.

 

Wrzucam zdjęcia części po demontażu, w czasie zimowego serwisu stwierdziłem minimalne w mojej opinii zużycie elementów a montaż ma z pewnością 10+ lat. Jest w całości umyty i od nowa nasmarowany.

Sprzęt jest raczej wieczny, z tego powodu jeśli nie będzie chętnych to go sobie po prostu zostawię, bo nie rozpadnie się jak tanie chińskie odlewy :) 

 

Dorzucam adapter do trójnogów, u mnie działał z nogami od EQ6.

Na montaż nie udzielam gwarancji, udzielam gwarancji na elektronikę OnStepa i możliwość jej serwisu póki mnie autobus nie przejedzie.

 

Proponuje wstępnie cenę 4500zł za głowicę, przyjmę też pod rozwagę barter z dopłatą z każdej ze stron (sprzęt do astrofoto od teleskopów po kamery i inne cuda). Dostępne po moim urlopie od 02 maja 2022.

 

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1nxUqeR1-tBQmz2W1WTYicnXcstyn7bz5?usp=sharing

1650121981797.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.