Skocz do zawartości
  • 0

APM 100mm 45° ED-APO jaki max power do Księżyca?


Swiss

Pytanie

Szanowni, 

uprzejmie poproszę o poradę. Moje preferencje obserwacyjne to 80% naziemne oraz 20% niebo. Posiadam lornetkę jak w tytule wraz z Ethosami 8mm z których jestem superzadowolony. Powiększenie 69x jest dla mnie uniwersalne i wystarczające dla moich obserwacji, jednak chciałbym większy power do Księżyca.Ważne dla mnie, aby okulary miały 100st i ER najbliżej 15mm. Zastanawiam się nad Ethosami 4.7 lub 3.7. Zaniepokoił mnie wpis na astronomie.de, w którym użytkownik Ethosa 4.7, skarży się na dużą wrażliwość okularu na nieosiowe patrzenie oraz konieczność utrzymywania głowy w niezmiennej odległości od szkła. cyt:

"Ich hatte mal ein 110° Ethos und hab es nach einer Nacht wieder zurückgegeben. Grund war, dass der Abstand Auge-Linse so feinfühlig war um die 110° zu nutzen, dass ich 95% der Zeit zu nah dran oder zu weit weg war, so ruhig kann ich meinen Kopf nicht halten. Bin dann bei 82° geblieben und habe ein viel entspannteres Einblickverhalten.

CS, Peter"

Poproszę, jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniami z używania APM100/45 wraz z Ethosami 4.7 lub 3.7, to będzie dla mnie bardzo cenne.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć Szanowni, 

testowania ciąg dalszy:

 

Delos 3.5, powiększenie 157X, źrenica 0,63 mm

 

Dzień 1 11.06.2024

Obserwacje godz. 21:30-23:00

Seeing dobry ale nie bardzo dobry. Księżyc 28.1 %

 

Delos jest bardzo podatny na fasolkowanie, Ethos3.7 wybacza delikatne ruchy głowy bez utraty obrazu. Obraz w Delosie wydaje się minimalnie ciemniejszy, dodatkowo D3.5 pokazuje krawędź pola, która jest w E3.7 jest niezauważalna. Ta krawędź pola w Delosie uwidacznia, że obrazy są troszkę przesunięte. W Ethosie, być może również, ale tego nie widać. Mózg sam sobie koryguje ewentualne przesuniecie obrazu. ER bardziej komfortowy w Delosie gdyż brak możliwości dotknięcia oczodołem do muszli ocznej lub rzęsami do soczewki.

Nie zauważam aby mniejsze pole powodowało konieczność częstej zmiany położenia lornety.

Koncentruję się na kraterach Brewster, Franck + zaznaczony strzałką  oraz Romer J, obydwie pary okularów pokazują taki sam poziom detalu. Wydaje się, że efekt 3D lepszy w Ethosie.

Sinus_Amoris__Lacus_Bonitatis_-_LROC_-_WAC.thumb.jpg.4cc965a82667cfb959e0c83749ea4266.jpg

Edytowane przez Swiss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzień 2 13.06.2024

 

Obserwacje godz. 22:30-23:30

Seeing dobry, ale nie bardzo dobry. Księżyc 43.5 %

Delos ma ciekawą funkcję „wyciągania” okularu. Wtedy jest wyższy, ale co najważniejsze w takim położeniu nie widzę fasolkowania. W zasadzie D3.5 oraz E3.7 są tak samo mało podatne na zniknięcie obrazu w obserwacjach Księżyca. W tym zakresie dzisiaj remis. 4X robię zmianę parek: E3.7-D3.5-E3.7-D3.5-E3.7. Uważam, że okulary dają taki sam poziom kontrastu, zadowolenie z efektu 3D również dzisiaj jest na takim samym poziomie. Kolejny remis to poziom detalu: dzisiaj koncentruję się na Rima Ariadeus. W obydwu okularach widać dokładnie to samo, przykładowo : Silberschlag A, oraz Ariadeus Ewidoczne bdb.

Niektórych spostrzeżeń nie da się sparametryzować więc napiszę o wrażeniu: przez chwile miałem wrażenie, że D3.5 daje lepszy kontrast.

Pole widzenia E 3.7>>>D3.5

ER D3.5>E3.7

Ciekawostką jest to, że można prowadzić obserwacje dwoma różnymi okularami: różnica pojawia się na krawędzi pola. Mózg swobodnie składa obraz i koryguje różnicę powiększeń.  Obraz jest nadal super.

Czekam na idealny seeing.

20240613_232708.jpg

Edytowane przez Swiss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzień 3 15.06.2024

Obserwacje godz 20:30-23:30

Seeing bardzo dobry, ale nie idealny. Księżyc ok 65 % (terminator jest już poza Platonem).

W obydwu okularach obraz jest taki sam:

Na Platonie widać pojaśnienie w miejscu krateru A, lewa krawędź Platona widoczna rewelacyjnie. To samo z Montes Teneriffe, jak bym był tam. W Wallis Alpes „biała nitka” jednakowo nieewidentna.

Kratery Linne, widzę tylko 3 F,B i A (nie spostrzegam natomiast G).

Czas na podsumowanie:

Jak dotąd test nie wyłania zdecydowanego lidera:

Jakość obrazu - D3.5=E3.7

Fasolkowanie - D3.5<E3.7 ( gdy Delos ma wysuniętą osłonę okularu, fasolkowanie dużo mniejsze, jednak Ethos nadal wygrywa)

ER D3.5=E3.7 - (po wysunięciu osłony okularu w Delosie również dotykam oczodołem)

3D - D3.5=E3.7

Pole = efekt bycia „tam” D3.5<<<E3.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.