Skocz do zawartości

Co myślicie o H-Beta Svbony


kaszalot36

Rekomendowane odpowiedzi

Czy kto miał odczynienia z tym filtrem ? Bliżej mu do Lumicona czy nie bardzo.

Na stronie producenta dziwne informację podają w specyfikacji, że transmisja filtra 2" wynosi 90% a 1,25 tylko 80%. Chyba, że czegoś nie rozumiem.

https://www.svbony.com/h-beta-25nm-filter-1-25-inch/

https://www.svbony.com/sv132-2-h-beta-25nm-visual-ne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja to rzecz drugorzędna, H-beta (jak wszystkie filtry kontrastujące) musi być przede wszystkim wąska, poniżej 15 nm, najlepiej 12 nm, bo inaczej będziesz miał za pół ceny - ćwierć efektu.

 

Różnica miedzy 25nm a 12nm na strikte wodorowych mgławicach będzie co najmniej taka, jak oglądanie Veila Lumiconem UHC oraz OIII, czyli dość duża. Przy czym Veil jest stosunkowo jasny - jaśniejszy np. od Kalifornii.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne filtry Hb ma teraz w ofercie Baader z nowej serii z dopiskiem CMOS - szerokość 5.5nm. Mierzyłem dwie sztuki, obie znakomite.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p14002_Baader-2-Inch-H-beta-Narrowband-Filter-5-5-nm---CMOS-optimized.html

 

image.png.f091c6c3d63bca5f56f8cded691a600f.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kaszalot36 napisał:

Dzięki za informację.

Gdzieś czytałem na forum, że ktoś miał H-beta firmy Explore Scientic i zmienił do gdyż nie był zadowolony. Z tego co pamiętam także za szerokie pasmo przepuszczał.

 

 

W obserwacjach wizualnych masz bardzo wiele zmiennych wpływających na zadowolenie z efektu:

- indywidualne cechy danego obiektu

- jasność nieba

- indywidualne cechy danego filtra (szerokość pasma, jego ustawienie oraz transmitancja)

- indywidualne preferencje danego obserwatora

W efekcie trudno przewidzieć co komu i kiedy będzie się podobało, a co nie. Najlepiej mieć kilka różnych szkiełek :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszalot36 na stronie Baadera jest teraz promocja 50% na filtry z serii CCD m.in. jest dostępna H-beta 8.5 nm 1,25" za niecałe 60 euro. Niestety opcja wysyłki tylko do krajów bez lokalnych dystrybutorów: Austria, Belgium, Croatia, Denmark, Estonia, Finland, Germany, Hungary, Luxembourg, Netherlands, Portugal, Slovakia, Sweden. Może masz tam kogoś znajomego.

 

W dniu 17.05.2022 o 22:27, dobrychemik napisał:

W obserwacjach wizualnych masz bardzo wiele zmiennych wpływających na zadowolenie z efektu:

 

Generalnie w obserwacjach wizualnych ludzie unikają filtrów węższych niż 10 nm. Pytanie czy to jest kwestia jakości filtrów (bo <10 nm były słabawe Baadery z wykresem do szpica) czy naszej fizjonomii widzenia.

 

Szkoda że nie spojrzałeś przez tego Baadera 5,5nm na niebo, na pewno by to wniosło sporo wiedzy w tym temacie, szczególnie, że cena jeszcze do przełknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Marek_N napisał:

Generalnie w obserwacjach wizualnych ludzie unikają filtrów węższych niż 10 nm. Pytanie czy to jest kwestia jakości filtrów (bo <10 nm były słabawe Baadery z wykresem do szpica) czy naszej fizjonomii widzenia.

 

Szkoda że nie spojrzałeś przez tego Baadera 5,5nm na niebo, na pewno by to wniosło sporo wiedzy w tym temacie, szczególnie, że cena jeszcze do przełknięcia.

 

Bardzo liczę na okazję spojrzenia przez tego Baadera. Szczęśliwie obie sztuki należą do kolegów z Krakowa, w tym jeden do mojego sąsiada - @stratoglider, więc wcześniej czy później przetestuję.

Co do nie korzystania z bardzo wąskich filtrów w wizualu, to myślę, że to bardziej efekt przyzwyczajeń i cen, niż realnych problemów z wąskimi filtrami. Dobry filtr wąskopasmowy, nawet 3nm, może przepuszczać więcej światła od OIII niż stary filtr Baadera OIII 8.5 nm mającego puszczać obie linie OIII. Myślę, że wkrótce więcej na ten temat będzie się mógł wypowiedzieć właśnie @stratoglider, bo dopiero co kupił DO WIZUALA filtr Antlia OIII 3nm Pro! Tło będzie cholernie ciemne, gwiazdy będą strasznie słabe, ale Welon obserwowany dużym ED ma szanse pięknie świecić.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli nieco inne zjawisko, które jak licze zweryfikuje Stratoglider. Mianowicie nasz zmysł postrzegania nie lubi tak bardzo słabego (prawie że zerowego tła) LUB suma sygnału i tła musi jednak mieć pewną wartość.

 

Posiadałem OIII marki 1000 Oaks - który wg nielicznych testów jest najwęższym filtrem przepuszczajacym obie linie tlenu (choć tą słabszą 496 nm już trochę ścina) - tj. 10 nm. W porównaniu (niestety pamięciowym) z Lumiconem OIII 12 nm, Oaks miał chyba jeszcze wyższy kontrast ale był zauważalnie ciemniejszy. I jakby miał wybierać to wolałem obraz z Lumicona.

 

Tutaj spodziewam się podobnego zjawiska - tzn o ile sam obiekt nie będzie jasny, to obserwacje tak ciemnym filtrem mogą być mało komfortowe. 

 

Tak samo jak z UHC można spokojnie obserwować na niższym źrenicach wyjściowych (~1.5 mm), o tyle OIII lubi zdecydowanie te wyższe (> 4.0 mm). Zresztą myśle że Lumicon nie przez przypadek zrobił WIZUALNY filtr OIII 12nm łapiący obie linie, zamiast np. 8 nm łapiącego jedną - mimo że w obu przypadkach jest wymagana taka sama precyzja.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2022 o 22:16, dobrychemik napisał:

Świetne filtry Hb ma teraz w ofercie Baader z nowej serii z dopiskiem CMOS - szerokość 5.5nm. Mierzyłem dwie sztuki, obie znakomite.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p14002_Baader-2-Inch-H-beta-Narrowband-Filter-5-5-nm---CMOS-optimized.html

 

image.png.f091c6c3d63bca5f56f8cded691a600f.png

Szkoda że nie zostawiłeś wykresu dla starego filtru Baadera Hb 8,5nm - widać by było jak duży jest przeskok między nową a starą serią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.