Skocz do zawartości
  • 0

Astronomik UHC - problem z kolorami


Grzegorz85

Pytanie

Dobry wieczór!

Zwracam się do Szanownej Społeczności Astropolis z następującym pytaniem/problemem.

Posiadam Maka127. Kupiłem ostatnio filtr Astronomik UHC. Z racji braku pogody, dopiero dziś zacząłem go testować. Zanim zapadła ciemność, skierowałem teleskop najpierw na Arktura. Ku mojemu zdziwieniu, obraz Arktura był "dwupunktowy", jeden w kolorze zielonym, drugi w kolorze czerwonym - wygląda to tak, jakby obraz gwiazdy uległ dużej aberracji. Zielony i czerwony obraz gwiazdy "zgrywały się" głównie w środku pola widzenia, a poruszanie gałką oczną powodowało ich ponowne rozszczepienie na dwie barwy. Czy to naturalna sprawa dla tego filtra? Może źle podchodzę do tego? Sprawdzałem z kilkoma okularami: SWA 66 20mm, SuperPlosslem od GSO 32mm i Lacerta UWA 16mm - wszędzie to samo. Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam!

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Astronomik UHC przepuszcza również światło czerwone, w tym całą linię emisyjną H-alpha. Poniżej charakterystyka filtra ze strony producenta:

 

image.png.b3d488bf885b11e902c08029ae0e14f0.png

 

To cecha tego filtra i pozostaje przyzwyczaić się do dwukolorowych gwiazd.


Lumicon UHC (trudnodostępny) całkowicie blokuje kolor czerwony i przepuszcza tylko linię H-beta oraz dwie linie OIII.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź!

Przed zakupem oczywiście sprawdzałem charakterystykę tego filtra żeby "oszacować" barwę wynikową, nie spodziewałem się jednak, że obrazy w tych dwóch odseparowanych zakresach będą tak rozjechane. Czy na pewno za tym efektem nie stoi aberracja, skoro efekt jest tym większy im dalej od osi znajduje się gwiazda..? Przepraszam, może moje pytanie jest naiwne, ale po prostu nie spodziewałem się czegoś takiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Grzegorz85 rozdzielenie zielonego (Hbeta+OIII) i czerwonego (h-alfa) obrazu gwiazdy jest spowodowane dyspersją atmosferyczną. Im obiekt niżej i w zależności od warunków danego dnia -tym efekt silniejszy.

Wykorzystuje się tą właściwość filtrów UHC do regulacji korektorów ADC, używanych do astrofoto planet na niskich elewacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.