Skocz do zawartości

Bałtyk i okolice


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Skorzystawszy z upalnego dnia wybrałem się z moimi dziewczynami na plażę do Ustki. Na miejscu zacząłem się jak zwykle rozglądać po horyzoncie. Z Ustki widok na wschodzie kończy się na cyplu w miejscowości Rowy w odległości około 15 km.

Widoczność była rewelacyjna, z odległości kilkunastu km było widać prawie pojedyncze drzewa, co normalnie nie jest możliwe.

Nagle w miejscu gdzie kończyło się wybrzeże, a zaczynało morze, w stronę północy zaczęła się wyciągać ciemna linia, nieco powyżej linii morza. Wtedy też zacząłem dostrzegać o wiele stopni na lewo od Rowów podobne linie, tylko nierówne. Oddzielone były od morza pasem nieba. Jadąc na północ też w końcu zacząłem dostrzegać zarysy tych linii.

W którymś momencie zobaczyłem ponad Rowami wydmy w Parku Słowińskim unoszące się nieznacznie nad linią wybrzeża.

Wiedziałem już, że widzę Łotwę, zastanawiałem się co jeszcze. Wtedy też zadzwoniłem do Capitana, żeby podzielić się wiadomością i żeby przyłączył się do obserwacji.

Zarysy odległych lądów to pojawiały się, to znikały. I to wszystko zmieniało się w ciągu minut, a nawet sekund. Widać było wyraźnie nierówne zarysy linii brzegowych.

W domku przeanalizowałem mapę i teraz wiem dokladnie co widziałem.

Począwszy od Rowów na lewo całe zachodnie wybrzeże Łotwy z częścią Litwy w okolicach Kłajpedy. Na lewo, praktycznie połączone z powodu odpowiedniego kąta oglądania, wybrzeże wysp Sarema i Hiuma, następnie mała przerwa, po czym wyspa Gotlandia, zaś na lewo od niej zlewająca się Olandia z południowym wybrzeżem Szwecji.

Wrażenie niesamowite. Już mi się zdarzało fragmenty Łotwy widzieć, ale w dużo mniejszej skali niż dzisiaj.

A wszystko to dzięki zimnej - około 10 stopni - wodzie i gorącemu powietrzu napływającemu od lądu.

Co prawda nie mam pewności co do widzialności Hiumy i Saremy, gdyż to około 400 km w linii prostej, ale nic innego w tym miejscu bliżej chyba się z Bałtyku nie wyłoniło .

Aha, oczywiście przy okazji widziałem żaglówkę płynącą w powietrzu :D , ale to już nic szczególnego przy innych widokach.

Polecam wszystkim przyjazd nad morze i identyfikowanie sąsiednich lądów. Ciężko mi ochłonąć. Najbardziej żałuję, że nie wziąłem aparatu (co ze mnie za fotograf? :rolleyes: ), no ale tego widoku przez długie lata nie zapomnę. Zresztą może kiedyś się powtórzy okazja ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem jak odkryto Amerykę. :helo:

To musi być niesamowite wrażenie.

Przypomniałeś mi jak kiedyś na 4 piętrze Politechniki w Krakowie ktoś krzyknął na zajęciach że widać Tatry, no ale to tylko 100 km ,więc żadna rewelacja.

A nie widziałeś przypadkiem Taterek tam od siebie ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam istnienie tego zjawiska.

Kilka razy widziałam z klifu Orłowskiego w Gdyni otwarte morze za płw. Helskim. Poziom morza był nad lądem...

Niesamowite wrażenie :D

 

Dodatkowo widziałam coś jeszcze... :blink:

Czy ktos może wytłumaczyć takie zjawisko:

Za płw. Helskim przepływał statek dość duży (nie pytajcie jaki dokładnie, bo się nie znam) i ten statek Wydawał się być większy od całego miasteczka Hel na tym pólwyspie. Oczywiście wyżej wzmiankowane zjawisko również miało miejsce.

 

Czy możliwe jest powiększenie rozmiarów w takiej sytuacji? :blink:

 

z góry dzięki za odpowiedź. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja widziałem fotki gościa ze skandynawi na których widać poszczególne drzewa znajdujące się na brzegu z drugiej strony morza.

 

a tu są fotki zjawisk miraży i innych

 

http://www.polarimage.fi/

 

 

warto przyglądnąć się tej fotce !!!!!!!!!

in01213b.jpg

Edytowane przez }AURORA{
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moze ktoś mi wytłumaczyć zjawisko: ogień na Bałtyku?

Widziałem kiedyś z plaży w Kołobrzegu jak morze sie pali. Próbowałem to wyjaśnic odbiciem promieni słonecznych od morza.. ale czy ja wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest powiększenie rozmiarów w takiej sytuacji? :blink:

Raczej nie. Miraże zniekształcają obraz w pionie, co wynika z takiej właśnie (pionowej) stratyfikacji warstw powietrza o różnej temperaturze. Dlatego nie jest możliwe rozciągnięcie obrazu w poziomie. A przynajmniej nigdy o czymś takim nie słyszałem. Może ten statek faktycznie był taki wielki, w końcu czego to ludzie nie wymyślą B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. Miraże zniekształcają obraz w pionie, co wynika z takiej właśnie (pionowej) stratyfikacji warstw powietrza o różnej temperaturze. Dlatego nie jest możliwe rozciągnięcie obrazu w poziomie. A przynajmniej nigdy o czymś takim nie słyszałem. Może ten statek faktycznie był taki wielki, w końcu czego to ludzie nie wymyślą  B)

 

hmmm....

wyraźnie był powiększony. Może występuje jakieś soczewkowanie i obraz jest powiększony?

Skoro niektórzy piszą, że widzą pojedyncze drzewa z odległości ponad 30 km....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.