Jump to content

Bałtyk i okolice


Henryk
 Share

Recommended Posts

Skorzystawszy z upalnego dnia wybrałem się z moimi dziewczynami na plażę do Ustki. Na miejscu zacząłem się jak zwykle rozglądać po horyzoncie. Z Ustki widok na wschodzie kończy się na cyplu w miejscowości Rowy w odległości około 15 km.

Widoczność była rewelacyjna, z odległości kilkunastu km było widać prawie pojedyncze drzewa, co normalnie nie jest możliwe.

Nagle w miejscu gdzie kończyło się wybrzeże, a zaczynało morze, w stronę północy zaczęła się wyciągać ciemna linia, nieco powyżej linii morza. Wtedy też zacząłem dostrzegać o wiele stopni na lewo od Rowów podobne linie, tylko nierówne. Oddzielone były od morza pasem nieba. Jadąc na północ też w końcu zacząłem dostrzegać zarysy tych linii.

W którymś momencie zobaczyłem ponad Rowami wydmy w Parku Słowińskim unoszące się nieznacznie nad linią wybrzeża.

Wiedziałem już, że widzę Łotwę, zastanawiałem się co jeszcze. Wtedy też zadzwoniłem do Capitana, żeby podzielić się wiadomością i żeby przyłączył się do obserwacji.

Zarysy odległych lądów to pojawiały się, to znikały. I to wszystko zmieniało się w ciągu minut, a nawet sekund. Widać było wyraźnie nierówne zarysy linii brzegowych.

W domku przeanalizowałem mapę i teraz wiem dokladnie co widziałem.

Począwszy od Rowów na lewo całe zachodnie wybrzeże Łotwy z częścią Litwy w okolicach Kłajpedy. Na lewo, praktycznie połączone z powodu odpowiedniego kąta oglądania, wybrzeże wysp Sarema i Hiuma, następnie mała przerwa, po czym wyspa Gotlandia, zaś na lewo od niej zlewająca się Olandia z południowym wybrzeżem Szwecji.

Wrażenie niesamowite. Już mi się zdarzało fragmenty Łotwy widzieć, ale w dużo mniejszej skali niż dzisiaj.

A wszystko to dzięki zimnej - około 10 stopni - wodzie i gorącemu powietrzu napływającemu od lądu.

Co prawda nie mam pewności co do widzialności Hiumy i Saremy, gdyż to około 400 km w linii prostej, ale nic innego w tym miejscu bliżej chyba się z Bałtyku nie wyłoniło .

Aha, oczywiście przy okazji widziałem żaglówkę płynącą w powietrzu :D , ale to już nic szczególnego przy innych widokach.

Polecam wszystkim przyjazd nad morze i identyfikowanie sąsiednich lądów. Ciężko mi ochłonąć. Najbardziej żałuję, że nie wziąłem aparatu (co ze mnie za fotograf? :rolleyes: ), no ale tego widoku przez długie lata nie zapomnę. Zresztą może kiedyś się powtórzy okazja ;).

Link to comment
Share on other sites

Teraz już wiem jak odkryto Amerykę. :helo:

To musi być niesamowite wrażenie.

Przypomniałeś mi jak kiedyś na 4 piętrze Politechniki w Krakowie ktoś krzyknął na zajęciach że widać Tatry, no ale to tylko 100 km ,więc żadna rewelacja.

A nie widziałeś przypadkiem Taterek tam od siebie ? :D

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam istnienie tego zjawiska.

Kilka razy widziałam z klifu Orłowskiego w Gdyni otwarte morze za płw. Helskim. Poziom morza był nad lądem...

Niesamowite wrażenie :D

 

Dodatkowo widziałam coś jeszcze... :blink:

Czy ktos może wytłumaczyć takie zjawisko:

Za płw. Helskim przepływał statek dość duży (nie pytajcie jaki dokładnie, bo się nie znam) i ten statek Wydawał się być większy od całego miasteczka Hel na tym pólwyspie. Oczywiście wyżej wzmiankowane zjawisko również miało miejsce.

 

Czy możliwe jest powiększenie rozmiarów w takiej sytuacji? :blink:

 

z góry dzięki za odpowiedź. :D

Link to comment
Share on other sites

A czy moze ktoś mi wytłumaczyć zjawisko: ogień na Bałtyku?

Widziałem kiedyś z plaży w Kołobrzegu jak morze sie pali. Próbowałem to wyjaśnic odbiciem promieni słonecznych od morza.. ale czy ja wiem...

Link to comment
Share on other sites

Czy możliwe jest powiększenie rozmiarów w takiej sytuacji? :blink:

Raczej nie. Miraże zniekształcają obraz w pionie, co wynika z takiej właśnie (pionowej) stratyfikacji warstw powietrza o różnej temperaturze. Dlatego nie jest możliwe rozciągnięcie obrazu w poziomie. A przynajmniej nigdy o czymś takim nie słyszałem. Może ten statek faktycznie był taki wielki, w końcu czego to ludzie nie wymyślą B)

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie. Miraże zniekształcają obraz w pionie, co wynika z takiej właśnie (pionowej) stratyfikacji warstw powietrza o różnej temperaturze. Dlatego nie jest możliwe rozciągnięcie obrazu w poziomie. A przynajmniej nigdy o czymś takim nie słyszałem. Może ten statek faktycznie był taki wielki, w końcu czego to ludzie nie wymyślą  B)

 

hmmm....

wyraźnie był powiększony. Może występuje jakieś soczewkowanie i obraz jest powiększony?

Skoro niektórzy piszą, że widzą pojedyncze drzewa z odległości ponad 30 km....

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.